SON DAKİKA
Hava Durumu

19 Eylül Gaziler Günü ve Gazilik Mertebesi

Yazının Giriş Tarihi: 19.09.2023 00:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.09.2023 15:27

Bu iki yerleşim yerinin kurtuluş günlerinin kutlu olmasını, kurtuluş günlerinin kutlanarak şehitlerinin ve gazilerinin hatırlanması yerinde olacaktır. Bu iki yerleşim yerinin ve yerleşim yerlerinin kurtuluşu bütün milletimize ve yerleşim halklarına kutlu olsun. Edincik’in ve Erdek’in fiili çatışma ile kurtarılmış olması ve bu çatışmalarda şehitlerimizin bulunması birilerinin iddia ettiği gibi son kurşunun Bandırma’da atılmış olduğu yolundaki iddialarının yersiz olduğunun somut delilidir.

Yani artık Anadolu da Yunan askeri kalmamıştır. Savaş bitmiştir. Öyleyse şehitler gömülmüş, kalan askerler gazi olmuşlardır. Bu iş 18 Eylül de bitmiştir. İşte bu nedenle buna dayanarak mücadelenin sona ermesini takip eden ordunun silahlarını bırakıp rahata kavuştuğu ilk gün sayılabilecek olan 19 Eylül tarihi gaziler günü olarak kabul ve tahsis edilmiştir. Gaziler gününün tüm gazilerimize kutlu olmasını temeli ederim.

Ancak şunu belirtmek isterim ki kendilerine kurtuluş savaşı madalyası verilip gazilik beratı verilen kurtuluş savaşı gazilerimizden bugün hayatta kimse kalmamıştır. Ne 1. Dünya harbi gazilerinden ne ondan önceki Balkan ve Trablusgarp gazilerinden bugün aramızda yaşayan tek bir gazi mevcut değildir. Tabii ölmezliğini kabul ettiğimiz hala kalbimizde yaşıyor dediğimiz Mustafa Kemal’in manevi yaşamını sürdürdüğünü kabul edersek onu bir istisna kabul etmemiz mümkün olabilecektir. Ancak gazilik bu savaşlara has değildir.

Cumhuriyet döneminde katıldığımız savaşlarında gazileri de vardır. Bunların ilk örneklerini Kore harbi gazilerimiz ikinci örneklerini Kıbrıs harekâtı gazilerimiz oluşturmaktadır. Son grup gazilerimiz ise iç düşman olan PKK’nın ona yandaş diğer terörist grupların yahut radikal İslamcı terör gruplarının örneğin IŞİD’ın karşısında girişilen çatışmaların gazileri olarak söylenebilir kanaatindeyim.

Tabi silahlı kuvvetlerimizin geçici olarak girdiği Kuzey Suriye çatışmalarında kuzey ırak çatışmalarında hatta Libya, Lübnan gibi Türk silahlı kuvvetlerinin çeşitli sebeplerle Ortadoğu’da, Bosna’da, Afganistan’da verdiği muhtelif şehitlerimizi de düşünürsek bu gibi yerlerde bulunup yaralanan silahlı kuvvetlerimizin efradını da gazi sayabiliriz kanaatindeyim.

Üstelik bu üç grup gazinin de çoğunluğunun gaziliği giriştikleri mücadelelerde aldıkları yaralarla tescil edilmektedir. Çünkü bu gazilerin çoğu kol, bacak, göz kaybetmişler malul duruma gelmişlerdir. Bugün 19 Eylül de gaziler gününü kutlarken millet olarak elimizdeki bu son üç grup gaziye bütün şefkat, muhabbet ve sevgimizle sahip çıkmamız gerektiğini hatırlatalım. Devlet olarak ve millet olarak onlara karşı olan minnet ve vefa borçlarımızı mutlaka yerine getirmeli onlara ve yakınlarına sahip çıkmalıyız düşüncesini dile getirmekteyim.

19 Eylül gaziler günü önce gazilerimize sonra onların bağrından çıktığı Türk silahlı kuvvetlerine ve Türk milletine kutlu olsun diyorum. Bugün toprak olmuş başta Mustafa Kemal olmak üzere tüm Türk gazilerine Tanrıdan rahmet diliyor, gaziler gününün gazilerimize ve milletimize bir bayram havası içerisinde geçen kutlanan bir gün olmasını temelli ediyorum.

Ancak çeşitli askeri harekatlarda yaralanan organ kaybeden gazilerimizin ve onları yaşatmakta hayata bağlamakta yanlarında yer alan eş ve çocuklarına yeteri kadar sahip çıkıp destek olabiliyor muyuz sorusunu telaffuz etmekten kendimi alamıyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.