SON DAKİKA
Hava Durumu

SEN SOLCU MUSUN?

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:47
 1. Solculuğun kökeninde emek vardır. Solculuğun kökeninde insan merkezli düşünce vardır. Din, ırk, milliyet, cinsiyet vb. kavramlar yerine insanı ela alan ideoloji vardır. Solculuğun kökeninde bağımsızlık vardır.
 2. Solculukta bencillik yoktur. Paylaşım ve dayanışma esastır.
 3. Solculukta üretkenlik vardır.
 4. Solcu kişinin söylem ve eylemlerinde tutarlılık vardır.
 5. Solculukta sömürü yoktur. Başkalarını ve ya kurumları sömürerek, havadan inme kazançlarla, maddi ve manevi imkanlar elde etmek, asla solculukla bağdaşmaz.
 6. Solculukta ‘ bireycilik ‘ vardır. Buradaki birey düşünen, sorgulayan anlamındadır.
 7. Solcu doğayı korur, solcu çevrecidir.
 8. Gerçek solcu yalan söylemez, kısacası hangi alanda olursa olsun, asla takiyecilik yapmaz.
 9. Topluma ve kişilere karşı daima açık sözlüdür. Her türlü haksızlığa karşıdır. Bu konuda çifte standart uygulamaz.
 10. Solcu, Laizmi savunur. Bağnazlığın her türlüsüne karşıdır.
 11. Solcu, her konuda toplumsalcı olup sosyal adaletçidir.
 12. Solculukta özgür düşünceye saygı vardır. Düşünce alanında da olabilecek her türlü sömürüye karşıdır.

Bizim 68 kuşağının benimsediği, solculuğun kriterleri dediğimiz, solcuyum diyenlerin uyması gereken niteliklerin bazılarını aktararak, solculuk ayaklarına yatanlar; şimdi hep beraber düşünelim ve hep beraber kimlerin solcu olduğuna, kimlerin solcu olmadığına karar verelim. Tabii böyle bir hakkı kendinde görenleredir bu sözümüz.

Sol ile özdeştirilen bazı ideolojik kavramların, dünyanın değişik ülkelerinde kendine has değişikliğe uğramış olsa bile, solun ana temasında (EMEK VE İNSAN) kavramı değişmemiştir. Ancak, solcuyum diye hava yapan bazılarınıza; ‘ Hiçbir şer bilmiyorsan, elinizdeki iletişim aracını kullanarak, günümüz dünyasındaki solculukla ilgili versiyonlara bir göz atın ‘ tavsiyesinde bulunsam…

Çağımız tutucular çağı olduğundan takkiye yapan sahte solcular çoğunlukta olduğu için, solcu olmadığım halde ‘ Solcuyum ‘ diye geçinmenin nedeni bence budur.

Lütfen bir şey bilmezsen oku ve solculuğun ne olduğunu öğren. Böyle diyorum ama bu iş okumakla da olmuyor. Bunun için önce yazmak zorunda kaldığım ilkelerden kaçını taşıdığına bir bak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.