SON DAKİKA
Hava Durumu

OY PUSULASI

Yazının Giriş Tarihi: 06.02.2023 00:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.02.2023 17:08

1954 seçimlerinde, İstanbul’daki 231 nolu seçim sandığından “OY” yerine bir doktor reçetesi çıkar:

“Bu demokrasi de bu rejim de hastadır!” diye.

1954’ten 2023’e geldik, yine demokrasimiz biz ve rejim için aynı kaygılar devam ediyor. Genel seçim dediğimiz, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine sayılı aylar kalmasına rağmen, siyasi ittifaklar nedeniyle yine vatandaşın kafası karışık. Yine nedeni, demokrasi ve rejim ile ilgili söylemler ve ekonomik çıkmazlar…

Beyaz camın üzerinde, güncel çıkarların ve rantiyel alışkanlıkların konuşmaları izlerken, ÖVGÜLER VE SÖVGÜLER geleneğinden arınmış olmadığımızı gördüğümüz için, kafalardaki soru işaretleri bir kat daha artar ve yine kafalar karışmaktadır…

Ve karşımızda neyi nasıl yapacağını bilmeyen, güvenini yitirmiş, küskün, kırgın ve hiçbir şeyi umursamayan halk yığınları çıkar.

Gündemde seçim olunca, seçim üzerine yazılmış çizilmişleri tekrarlamak, unutkanlık hastalığımızı ve kafa karışıklığı illetinden kurtarma çabası da biz yazarların fobisi Diyeceğim ama bu kez bizlerin de kafalarımızın karışık olduğunu itiraf etmek, herhalde doğru bir hareket olur.

İkinci bir konu, seçim meydanlarında atıp tutmalar arasından biraz sıyrılmak ve kafalardaki soru işaretlerini dağıtmak için en güzel yol, şiir okumaktır. Hele bu şiir Ü. Yaşar Oğuzcan’ın kaleminden olursa tadına doyum olmaz.

OY PUSULASI

Vatandaş Mehmet Efendi

Düşündü uzun uzun

Oyunu kime versin

Ve seçti adaylardan birini

Yazdı oy pusulasına

“Allah bildiği gibi yapsın!”

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.