güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

LAİK EĞİTİM Mİ?

Yazının Giriş Tarihi: 26.07.2023 00:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.07.2023 16:00

Bizim insanımızın bilgiyle, bilimle ilgisi çok yüzeyseldir. Normalde olması gerekenlerden çok daha fazla kurulduğu için neredeyse Anadolu’da her ilçede kurulan o üniversitelerde eğitim kalitesi çok düşüktür. Son zamanlarda eğitim-öğretimde geldiğimiz nokta, hiç de iç açıcı değildir. Sonuçta, bizim insanımız her şeye aç, bilgiye tok bir topluluğa dönüştü. Velhasıl, garip bir toplum olduk…

Rahmetli Aziz Nesin “Koyun deyince kızan, koçum deyince sevinen tuhaf bir milletiz. Sanırsın ki koç, koyunun erkeği değil de bilim adamı.”

Okunmuş suya inananların sayısının okumuş insanlardan daha fazla olduğu ülkelerde bu normaldir. Bakın sizlere birkaç örnek vereyim: Hepiniz hatırlarsınız, son seçimlerde ‘‘Kılıçdaroğlu seccadeye ayakkabıyla bastı!’’ tartışmalarını. Hâlbuki bu soyut bir kavram, aynı okunmuş suya inanma olayı gibi…

Bakın, tarihimizden de birkaç örnek vereyim: Osmanlı’da ilk büyük gözlemevi (Rasathane) Şeyhülislam Ahmet Şemsettin Efendi, “Gözlerin sırlarını örten perdeyi kaldırmak, uğursuz bir haddini bilmezliktir.” fetvasını verir. O gece Osmanlı donanması top atışlarıyla gözlemevini yıkar.

Mekke’ye Hristiyanlardan gördüğü bir gaz lambasını getiren bir Müslüman, o güne kadar geceleri Kâbe’nin içi hurma dalları yakılarak aydınlatılırdı. Mekkeliler, aralarında “Hristiyan icadı bu lamba Kâbe’ye girmeli mi girmemeli mi?” diye tartışırken Hazreti Muhammed, “İlim Müslümanların yitik malıdır. Nerede görülürse alınmalıdır.” hadisini söyler.

Niye bu olayları anlattım? Bilimin temelinde sorgulamak var, araştırmak var. Yıllar önce kurulan eğitim yuvalarını, çağdaş eğitime yön veren okullarımızı, “Bunlar komünist yuvası” diye yakın bir tarihimizde kapatmadık mı?

Bugün okullarımızda ‘’Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’’ okutulduğu halde, şimdi de okullarımıza imam gönderilerek nasıl insan yetiştirilmek istendiğini anlamamak için aptal olmak gerek. Laik eğitimden uzaklaşılarak, uygulamaya koyulan ‘’ÇEDES’’ projesi ise, eğitime vurulan son darbedir. Bu projeden vazgeçilmeli. Çünkü bilimin temelinde özgür birey yetiştirme, sorgulayan birey yetiştirme yatar. Bunun olması için de Demokratik, Laik eğitime dönülmesi şarttır. Bunun başka yolu yoktur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.