güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

KISSADAN HİSSE

Yazının Giriş Tarihi: 21.06.2024 08:41
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.06.2024 08:41

Kartalın biri kayalıktan havalanır, sürüdeki bir kuzuyu gözüne kestirir hızla alçalır ve kuzuyu pençesine taktiği gibi havalanır.

Kartalın görkemli hareketlerini imrenerek izleyen bir karga kartalı taklit etmeye karar verir. Bir gün bir ağacın dalında tünerken bir koyun sürüsü görür. Sürü içerisinde tek başına otlayan bir koçu gözüne kestirir. Tüm gücü ile uçuşa geçip, koskoca koça saldırır. Ayakları koşun yününe dolanır, kurtulmak için çırpınırken, çobanın dikkatini çeker. Çoban kargayı tuttuğu gibi kanatlarını koparır. Aksam evine götürüp çocuklarına gösterir.

“Bu ne kuşu baba?" diye sorar çocukları.

Çoban açıklama yapar

"Kendine sorarsanız o bir kartal, ancak bana soracak olursanız, o zavallı kargadan başka bir şey değil.”

Kıssadan hisse...

Bazen hırsımız gücümüzün sınırlarının önüne geçebilir. Bu neden hırsımıza kapılarak başarı sağlayamayacağımız işlere kalkışmak, bizim masalımızdaki “KARGA” durumuna düşürebilir.

Evet, madem sohbetimize masal ile başladık, günümüzdeki siyaset sahasında yaşanan "Karga ve Kartal" masalından sonra en uygun masal, "Kartal ve Tilki” olur.

Karganın biri ağzında bir parça peynir ile bir ağacın dalına tüner. O sırada oradan geçmekte olan tilki, karganın ağzındaki peyniri görür ve hemen bir plan yapar.

"Ah sevgili dostum! Ne güzel kanatların var senin, gözlerin ne kadar parlak, ne kadar canlı! Hele sesin o kadar güzel ki, sen kuşların kraliçesi olmayı hak ediyorsun!”

Bu dalkavukluk karganın hoşuna gider, Sesinin ne kadar güzel olduğunu göstermek için şarkıya başlayınca, ağzındaki peyniri düşürür. Tilki peyniri kapar ve:

“Gerçekten sesin güzelmiş ama ne yazık ki aklın biraz nanay" der.

Kıssa mı?

Yalakların sözüne kulak asanlar, ellerindekilerden olurlar diyerek, bazı siyasilerin kulaklarına kar suyu kaçıralım mı?

Şimdilik esen kalın. Çünkü, masalımsı kıssadan hisse ve sohbet bu kadar olur…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.