SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

KAZAN YAVRUM, KAZAN

Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:49

            TEOG yarışının ikinci etabı başladı.

            Bu yarışa çocuklarımız katılırken anne, baba, hala, teyze gibi cümle alem refakat etti.

            Çocuklarımız en güzel yıllarını o minicik dimağlarına kara bulut gibi çöken, anlaşılmaz soruların cevaplarını bulmak için yarıştılar. Ne hafta tatilinin tadına vardılar, ne topaç çevirmenin, ne de uçurtma uçurmanın tadına…

            Onlara sen kazan yavrum dedik.

            Fen Lisesi olmazsa bilmem ne Anadolu Lisesi olsun dedik. Anadolu Liselerini yabancı dil ağırlıktan çıkardık tüm okulları Anadolu Lisesi yaptık. Yine şu anlamsız sınav yarışından vazgeçemedik.

            Çocuklarımız olan bitenden habersiz yarıştılar.

            Onlar yarışırken, onların dimağlarına “kazan” sözcüğünü şifreledik. Çünkü annenin, babanın umudu sende. Hele öğretmenin umudu bir başka çeşit. Sen kazanınca onlar da kazanacak. Öğretmenin 20 TL’lik ders ücretini alırken gülümseyecek ve arkasından, “Benim bu kadar öğrencimden şu kadarı kazandı” diyecek.

            Aman evladım, öğretmenin cakasını, Milli Eğitim Müdürünün, Okul Müdürünün fiyakasını bozma.

            Sen kazan ki annen altın günlerinde övünsün, kazan ki baban okey masasında böbürlensin.

            Aman evladım sen kazan ki sana özel ders veren hocanın kesesi dolsun. Sen kazan ki test kitabını basanlar, milyonlarca daha test kitabı bassın.

            Halbuki madem tüm okullar Anadolu Lisesi bu yarış niye diye sen soramadın, bizler de sordurmadık. Ne diye avuttular seni? “Hele sınav yarışını kazan o zaman internetle oynarsın sınavdan sonra çok zamanın olacak…”

            Halbuki sınavlar bitmeyecek ki?

            Sakın ola ki “Benim suçum ne? Bana neden doğruları anlatmıyorsunuz? Ben neden çocukluğumu yaşayamıyorum? ”gibi acayip sorularla kendini meşgul etme. Sen sadece sınavı kazanmayı düşün.

            Bazı şeylerin yanlış gittiğinin farkına varır gibi olsam da senin büyüklerinin dimağına yerleştirdiği “ kazan” şifresini unutma.

            Ben sana bir şey diyeyim çocuğum. Biz büyüklerden sana hayır yok. Bundan sonra bu ayıbı düzeltmek sana düşer. Çünkü bizler beceremedik. Onun için bu yarışı kazanırken çektiğin sıkıntıları düşün ki yaşayamadığın çocukluğunu, senden sonra gelecek çocuklar yaşasın.

            Esen kalın.