SON DAKİKA
Hava Durumu

GÖZLÜĞÜ TAK... SÖZLÜĞÜ AÇ...

Yazının Giriş Tarihi: 19.07.2023 00:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.07.2023 16:30

ATMASYON:

Özellikle iktidara has deseler de siyasilerin seçim zamanlarında ve devamında politik bir konuşma türüdür. Bu konuşma türüne, desteksiz ve kurusıkı atma da denilebilir.

AŞIRMASYON:

Bir başka parti liderinin söylemlerinin aynısını kullanma, en beğenileni de punduna getirip, parti liderinin altındaki koltuğu kapmaya denir: Sizler buna bakan koltuklarının el değiştirmesini de ekleyebilirsiniz.

ENFLASYON:

Paranın günden güne erimesine, buharlaşmasına, daha doğrusu değer kaybetmesine ve sonuçta ilgililerin lafı güzafla geviş getirmesine denir. Fakir fukaranın canına okuyan bir illettir.

SPEKÜLASYON

Avanta kollamaya ve fiyatı artacak malı toplamaya denir. Bu işi yapanlar hiçbir şeyden ar etmez. Böylelerine önlem falan kar etmez.

SANSASYON:

Acayip sözler ve hareketlerle ilgi çekmeye ya da politik tarlalara balık tohumu ekmeye denir.

PSİKOLOG:

İnsan ruhunun girdaplarında seyahat ederlerken, insanın şuuraltınım harcumat ederler. Politikacıların onlara sık sık gitmeleri gerekir!

MONOLOG:

8-12 yaş arasında çocukların okulda ezberleyip okudukları komik konuşmalar. Bizde ise parti sözcülerinin her TV’lerde tüm ulusa sundukları acıklı bir güldürüdür.

Bu türün politik ustaları, muhalefette veryansın iktidara çatarlar, iktidar olunca da yan gelip çamura batarlar.

VANTRİLOG:

“Hiç kimse karnından konuşmasın," deyip de ömrü boyunca karnından konuşanlara denir.

Bu gibi siyasi erbap sahibi olan kişiler, karınlarından çıkardıkları abuk sabuk sözlerle kafamızı şişirirler ellerine fırsat geçince de ensemizde boza pişirirler.

Ümit Yaşar Oğuzcan’ın yazılarından, biraz değiştirerek, yazılarının bir bölümünden de derleyerek, konuşma dilimizin bozulduğu, yazı dilimizin yok olduğu bu zaman diliminde, akıllı telefon ezberciliğine katkı yapmak için “Gözlüğü tak… Sözlüğü aç...” başlıklı yazımla sizleri buluşturdum.

 Fena mı ettim?"

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.