SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

EN İYİSİ BİR BİRKAÇ HİKÂYE YAZALIM

Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:46

Korona virüs salgını geldi, okullar tatil oldu, öğrenciler top yükün sınıfların geçti. Maçlar tatil oldu, maç fikstürünün bitmesine haftalar varken kimileri şampiyon ilan edildi, küme düşme hikayesi ortadan kalktı.

Okullar açıldı, çocuğunu okula götürüp gönderme işlevi anne-babaların tercihine bırakıldı. Devlet okulları zamanında hazırlayamadığı İçin, okullarda güvenlik sorununda aksaklıklar nedeniyle uzaktan eğitim modeli uygulanmaya başlanıldı. Ama özel okulların maşallahı var 2 aydan beri eğitim verdikleri için, zavallı anne babalar çocuklarını özel okullara kayıt yaptırma yarışına girdiler.

Konumuz okul olunca, okullarla ilgili sınav yarışları akla gelir. İşte bizlerde hiçbir şeye benzemeyen yazı peşrevimizi tamamladığımız için, eskilerin diliyle “TAHRİR” bizimkilerin ve şimdikilerin ağzıyla “kompozisyon” sınavı ile ilgili birkaç sınav hikayesi aktarı verelim de yazımızın tuzu biberi olsun. Efendim, çocuk liseyi bitirecek. Yüzüp yüzüp kuyruğuna gelmiş, ama kompozisyondan çakıyor. Bizimki üçüncü hakkı olan bütünleme sınavına giriyor.

Soru şu: “Cesareti tarif ediniz.”

Çocuk yazıyor, çiziyor, beğenmiyor ve tekrar yazıyor, yine beğenmiyor. Sınavın bitmesine 5 dakika kalıyor, ortalıkta kompozisyondan eser yok.

… Ve sınavın bitmesine saniyeler kala, birkaç cümle yazıp, kağıdını veriyor.

Ertesi gün kağıtlar okunuyor. Sıra bizimkinin kağıdına geliyor:

“Bu son hakkım. Eğer geçemezsem lise sondan belge alacağım. Cesaretin tarifini soruyorsunuz. Cesaret, bu kağıdı bu şekilde bomboş vermektir.”

İmtihan komisyonunun verdiği notu merak mı ettiniz?

Söyleyelim:

“ON”

Bir de geometri hikayesi…

İmtihan sorusu şu:

“Teorem: İki kenarı eşit olan bir üçgen ikizkenar üçgendir. Bunu şekilli ispat ediniz.

Çocuk kağıda cetvel ve pergelle güzel bir ikizkenar üçgen çiziyor. Ve sonra ispatına da yapıyor.

“Bu üçgen ikizkenar üçgendir. Çünkü şekil öyle gösteriyor. İnanmazsınız cetvelle ölçün görün!”

Yaa, eski sınavlar böyleydi. Şimdikiler gibi “test” denilen soru tiplemesi değildi.

Vee, Yine geldik yazıl sohbetimizin sonuna.

Öğretmen maaşlarının devlete külfet olduğunu söyleyebilen bir bakanın ülkesinde Allah öğretmen, öğrenci ve velilere sabırlar versin.

ÂMİN…