SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

DİL BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:47

 26 Eylül’ün “Dil Bayramı” olarak kutlandığını hepiniz biliyorsunuzdur!

  İlk Türk Dil Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül, ülkemizde “Dil Bayramı” olarak kabul edilmiş, Türkçeyi incelemek ve Türkçenin gelişmesi için, 12 Temmuz 1932’de Atatürk tarafından Türk Dil Kurumu (TDK) kurulmuştur.

            Bir milletin uygarlığı, o ülkenin dil olgunluğu ile ölçülmektedir. Dil, ulus olma yüceliğine ulaştıran değerlerin başında gelir. Ünlü Filozof Konfüçyüs’e soruyorlar:

  • Bir ülkeyi yönetmeye çağrılsaydınız, ilk işiniz ne olurdu?”

Büyük düşünür şöyle cevap verir:

  • Hiç şüphesiz dili gözden geçirmekle işe başlardım.

Soru soranların hayret dolu bakışlarını görünce de konuşmasını şöyle sürdürür:

  • Dil kusurlu olursa, kelimeler düşünceyi iyi anlatamaz. Düşünce iyi anlatılamazsa yapılması gereken şeyler doğru dürüst yapılamaz. Ödevler, gereği gibi yapılmazsa, TÖRE ve KÜLTÜR bozulur. Töre ve kültür bozulursa ADALET yanlış yola sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk, ne yapacağını, işin nereye varacağını bilemez. İşte bunun içindir ki hiçbir şey DİL kadar önemli değildir.

Dilimizin önemini, zenginliğini, güzelliğini anlatmak ve korumak için

Atatürk’ümüzün “Türk Dil Kurumu” kurmuştur. Yalnız bugün için gelinen sonuç maalesef hüsran…

            Konunun bilimsel yanını, günümüz Türkiye’sinde dilimize ne kadar sahip çıkıldığını, dilimiz üzerinde oynanan oyunları görmek için kentimizdeki iş yerleri tabelalarına bakmak yeterlidir.

            Kur’an’da dil ile ilgili bir ayet vardır. Dilin önemini RUM suresi 22.ayette Allah’ımız şöyle açıklar, “O’nun varlığının ve kudretinin delillerinden biri de; gökleri ve yeri yaratması, lisanlarınızın ve renklerinizin farklı olmasıdır. Elbette bunda bilen ve anlayan kimseler için ibretler vardır.”

            Biraz evvel kısaca değindiğim gibi, Türk Dil Kurumuna sahip çıkılmalı ve dilimiz üzerinde oynanan oyunları bozmak için mücadele etmeliyiz. Bir milletin uygarlığı ve birliğinin var oluşu dilim ile özdeştir.

            DİL BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN