SON DAKİKA
Hava Durumu

BU DEPREM GÖSTERMİŞTİR Kİ…

Yazının Giriş Tarihi: 15.02.2023 00:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.02.2023 18:37

Deprem konusu, uzmanlık bir konu. Ben tabii kendi alanımda konuşur ve yazarım. Bilmediğim böyle önemli konuda yerbilimcilerinin konuşmalarından belediye meclis üyeliği yaptığım yıllarda, Bandırma’da yapılan deprem çalışmalarından aklımda kalanlar, gördüklerim ve duyduklarımla deprem konusunda birkaç konuya değinmek istiyorum.

1999 Yalova depremi olduğunda zamanın Bandırma Belediye Başkanı Dr. Halil Ünlü’dür. (Rahmetle anıyorum.) Rahmetli bu depremde deniz subayı olan oğlunu kaybetmesinin acısıyla, Cumhuriyet Meydanı’nda sembolik bir deprem evi (eğitimevi) yaptırdı. Tüm okul öğrencileri ve halkın bir kısmı burada depremden nasıl korunacakları hakkında, nazari bilgi sahibi olmaları sağlandı.

Rahmetli Halil Ünlü’nün başlattığı ve halen tamamlanamayan YANGIN VANALARI yapımı deprem yönünden önemli bir çalışmadır.

Üçüncüsü ise, Bandırmanın zemin etüdü çalışmasıdır. Yani yapılan bu çalışma projesi ile fay hatları nereden geçiyor, hangi mahallenin zemini sağlam, hangisinin çürük olduğuna dair çalışmadır. Aslında bu çalışma belediye başkanlarının birinci görevidir. Çünkü belediye başkanları, kentin zeminine göre binaların yapımına veya kaç katlı oluşuna bu zemin projesine göre izin verir.

Meydana gelen deprem felaketi şunu gösterdi ki, altı ay önce yapılan rezidansların 14 saniyede yerle bir olması, bu binaların deprem yönetmeliğine uygun yapılmadığını gözler önüne sermiştir.

Yine gelelim Bandırma’mıza. Dr. Halil Ünlü’den sonra maalesef yangın vana olayı gündeme alınmadı. Eğitim çalışmaları rafa kalktı. Üçüncüsü bina inşaatlarına izin verirken, yapılan zemin etüdüne göre mi izin verilip verilmediği ayrı bir soru…

Depremin olmazsa olmazı olan, deprem toplanma alanları nerelerde? Bilen var mı? Şunu da belirtmeliyim, toplanma alanı boş arsa ve parklar değildir. Toplanma alanı demek, acil durumda özel olarak hazırlanmış, halka önceden bildirilmiş gelmesi gereken yerlerdir.

Evet, bu deprem şunu göstermiştir ki, deprem olan kentlerimizde böyle alanlar olsaydı, şimdi televizyonlarda soğukta donan insanlarımızı görmezdik…

Evet, bu deprem yine göstermiştir ki, yapı denetim esnekliğini veya bazı yapı denetimlerinin sağlıklı çalışmadığını…

Unutmayalım. Bandırmamız Kuzey Anadolu fay hattı ile Batı Anadolu fay hattının göbeğindedir.

Şimdilik esen kalın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.