SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

BİZ VE AVRUPA

Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:49

            Yıl 1980, Mart ayının 26. Günü…

            Türkiye Başbakanı Demirel’in, “Yetmiş sente muhtacız!” diye hayıflandığı günler…

            Kurtuluş Batı devletlerinin yardımındadır. Yani Avrupa para verecek, Türkiye ekonomik krizden kurtulacaktır.

            ***

            Paris’teki toplantıya Başbakanlık Müsteşarı TURGUT ÖZAL ve Ankara’nın büyük bürokratları katılır, kalabalık bir gazeteci topluluğu vardır.

            Özal, sabah toplantıda OECD’ye Türkiye’nin durumunu anlatır, çıkar. Avrupalılar içeride toplantı halindedirler. Özal’ın “ŞARTSIZVE NAKİT” önerisini görüşürler, karar 15.30’da açıklanacaktır.

            Saat 15.00 olur, 17.00 olur, içeriden sızan haberler hiç hoş değildir, galiba yardım  işi yatmaktadır.

            Saat 20.00’de kapı açılır ve ÖZAL içeri çağırılır, sonuç hiç ÖZAL’IN umduğu gibi değildir. Avrupalılar kendi aralarında anlaşamamışlar, toplantı nisan ayına ertelenmiştir. ÖZAL OECD Genel Sekreteri Lennep’e sitem eder, kapıyı açar ve durumu açıklar.

            Memduh Aytür’ün sesi duyulur, bağırmaktadır, “İşte bunlar böyledir, kapılarında bekletip sonra geri çevirirler. Şu işe bakın ki bunlara muhtaç duruma düşmüşüz… Allah kahretsin!

            Emin Çölaşan, 24 Ocak bir dönemin perde arkası, milliyet yayınlarında böyle anlatır zaman şeridindeki Türkiye- Avrupa olayını.

Şu olup bitenlere bakın. Yine Mart ayı, yine Avrupa Türkiye değişik bir konuda ülke gündeminde.

Bazılarının hafızası güçlü olur, benim hafızam ise zayıf. Bazılarının unutma hastalığı yok ama bende bu hastalık olduğu için, “akılda kalmaz, satırda kalır” prensibine sadık kalmışımdır.

Hatırlarsanız bir zamanlar “PAPA” Türkiye’ye gelmişti. Papa gelecek diye zamanın başbakanı ve hükümet üyeleri bir bahane bulup, pırr yurtdışına…

Tabii el oğlu durumun vahametini çakıyor, sonunda Dışişleri Bakanı Abdullah Gül lütfedip Papa ile yemek yemek istiyor, Papa reddediyor:

“Yemek dünyevi bir zevktir, Papa bu yemeğe katılamaz.”

 Hoppalaaaa!

Dedik ya hafızamız zayıf! Ama yine de bazılarına bir şeyler hatırlatalım dedik.

Kısa keselim, Allah korusun Nazizim ile Narsizmin kol kola gezdiği bugünlerde devletler arası gerginlikten bizi sorumlu tutabilirler!