SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

AYDINLANMA LİSELER BİRLİĞİNE SELAM OLSUN

Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:49

İstanbul Erkek Lisesi

Galatasaray Lisesi

Cağaloğlu Anadolu Lisesi

Kadıköy Anadolu Lisesi

Kabataş Erkek Lisesi

Vefa Lisesi

Robert Koleji

Bu liselerde başlayan protestolar, bir çığ gibi büyüyerek yüzlerce lise öğrencilerine örnek oldu. Okul yönetimlerine karşı bir eylem olarak gösterilse de liseli öğrencilerimizin bu eylemleri, eğitim sisteminin bozukluğuna, yozlaşmasına karşı bir direniştir.

Protokol konuşmacılarına sırtlarını dönerek çağdaş bir eğitim isteyen bu gençler , daha sonra kendilerine katılan diğer liseliler ile birlikte, “AYDINLANMA LİSELER BİRLİĞİNİ” kurdular. Bununla kalmayıp, “İZAH” adlı bir edebiyat dergisi çıkardılar. Bu derginin ilk sayısında Nazım Hikmet’in,

“Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak,

Unutma aynı gökyüzü altında bir direniştir yaşamak.”

Dizeleriyle istemlerini geri getirmeye çalıştılar.

Ve şöyle devam ettiler yozlaşmış eğitimin yaratıcılarına, “ Yalnızlığın, ümitsizliğin ve korkunun kara bulutlarının bizleri abluka altına aldığı bugünlerde, birlikte sesimizin ne kadar gür çıktığını fark etmemiz, aslında yalnız olmadığımızı görmemiz, tek yürek ve tek yürek ve tek yumruk olabilmemiz gayesiyle yola çıktığımız “İZAH” ın ilk sayısını sizlere sunuyoruz.”

Devekuşu politikası işe yarayan bir politika değildir. Belki bu olaylar bu çağırışlar, Milli Eğitim üst kademelerindekini uyandırır. Belki eğitimdeki yozlaşmanın farkına varılır ve böylece yapılan yanlışlardan dönülür.

Herkesin bir işi var,bizim işimiz de yazmak ve doğruların arkasında durmak.

Milli Eğitim Bakanlığı ise soruşturma başlatacakmış. İnşallah bu soruşturma ile ne hatalar yaptıklarını öğrenirler ve gittikleri yanlış yoldan dönerler.

 

Bu temennimin tutmayacağını kapı gibi bilirim. Zaten eğitimi bu şekilde yozlaştıranlar kendileri. İnşallah aklıselim düşünürler de gençlerin çağdaş eğitim istemlerine kulak verirler.

Ben bir eğitimci olarak bu direnişi başlatan liseli gençlerimizi alkışlıyorum.

Esen kalın.