güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

7354 SAYILI ÖĞRETMEN YASASI İPTAL EDİLMELİDİR

Yazının Giriş Tarihi: 14.09.2022 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.09.2022 17:54

AKP; öğretmenlik mesleğini dejenere eden, öğretmene zarar veren, eğitim-iş ve eğitim-sen sendikalarının karşı çıkmasına rağmen 7354 sayılı, öğretmenlik meslek yasasını çıkardı. Yasayı çıkarırken, öğretmenlerin 60 yıllık özlemi olduğunu savundu…

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Yasası’nın 43. maddesi, öğretmenliği uzmanlık isteyen bir meslek olarak tanımlar. Zaten uzman olan öğretmeni, on yıl sonra maaşında küçük bir artış ile sınava sokmak, çok büyük bir yanlışlıktır.

Örneğin, 5 Ekim 1966’da UNESCO ve ILO’nun birlikte düzenlediği, Türkiye’nin de imza attığı, öğretmenlerin statüsü tavsiyesini uygulamasını da hiç edilmiştir bu düzenlemeyle. Bu uygulamanın çarpıklığı apaçıktır. 2006’da (yanlış hatırlamıyorsam) ilk sınav yapıldı. Bu yıl, yıllar sonra tekrar uygulamaya geçildi. Bu biraz garip değil mi?

Özel okul öğretmenlerinin, ücretli öğretmenleri, birçok sorunu varken, böyle öğretmeni incitici yasal uygulamalarını emekli bir eğitimci olarak, iktidarın dayatması ve öğretmen camiasını bölme, olarak algılıyorum. Çünkü bunun başka türlü bir izahı yok…

20 yıldır eğitimin, öğretmenin sorunlarını çözmek için adım atmayanlardan, eğitimin sorunları için olumlu bir adım beklemek hayalcilik de olsa, halen bazı sorunları çözüme kavuşturma olanağı var. Örneğin ücretli öğretmen sorunu çözülebilir. KPSS kaldırıla bilinir.

Bunları yapmak, tek başına iktidar olanlar için zor olmasa gerek…

Yine nereden nereye geldim. 7354 sayılı yasanın saçmalığından bahsederken, iktidarın yapmak isterse yapabileceği fakat  yapmayacağını bildiğim halde, bir hayalcilik oynadım.

Kısacası, okulundan zaten uzman olarak mezun olan öğretmenleri sınava sokmak yerine, bu 7354 sayılı yasa doğru mu, yanlış mı diye sorsaydılar, acaba öğretmenlerin yanıtı ne olurdu? Nasıl bir yanıtla karşılaşır nerede?

Böyle sorunlu bir ortamda 2022-2023 eğitim öğretim yılına giriliyor. Temennim, başarılı bir yıl geçirilmesi… Kolay gelsin ÖĞRETMENİM.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.