SON DAKİKA
Hava Durumu

24 HAZİRAN SEÇİMLERİ ÜZERİNE

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:48

 

24 Haziranın da Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Dün noktayı Cumhurbaşkanı koydu.,

MHP ile AK PARTİ VE BÜYÜKBİRLİK PARTİSİ seçime ittifakla gidecek.  Adına da CUMHUR ittifakı dendi.

Millet  vekili seçimi de aynı tarihte yapılacak. CHP seçime hazırız, hodri meydan dedi.  Diğer partiler ise işin hala şokunda.

Ama kısa bir süre de bu şok u atlatıp hızlı bir ittifak arayışına girecekler. Ortak Cumhurbaşkanı yada her parti kendi Cumhurbaşkanı adayını belirleyecek. Ortalıkta dolaşan isim çok. Ama net olan bir isim var O da RECEP TAYYİP ERDOĞAN.

                Recep Tayyip ERDOĞAN ın Cumhurbaşkanlığını kazanması, yüzde elli biri bulması nerde ise garanti, kamuoyu yorumcuları öyle diyor. Ama asıl kavga Milletvekili seçimlerinde olacak gibi.

                Yeni kurulan İYİ PARTİNİN seçime katılma durumunu yüksek seçim kurulu başkanı, gerekli belgeler geldikten sonra karar vereceğiz mahiyetinde bir bilgi ile kamuoyunu bilgilendirdi.

                Ama görünen o ki, İYİ PARTİ seçime girse de giremese de Meral AKŞENER Cumhurbaşkanlığına bir şekilde aday olacak.

                CHP ise adayını ancak parti kurumlarında görüştükten sonra açıklayacağız dedi.

                Yani önümüzdeki günler de gündem baya yoğun.

                Ama ben asıl Milletvekili seçimlerinin daha heyecanlı gideceğini düşünüyorum. Yeni kurulan partinin, CHP nin, MHP nin, AK PARTİ nin bu süreçte baya yoğun bir çalışma yapacağı kanaatindeyim.

Aday belirleme  süreci önemli, adayların tabanda karşılığını bulması önemli, adayların bölgesel özellikleri önemli.

Bunun önemini bir önceki seçimde Balıkesir de görmüştük. Örneğin AK PARTİ güney Marmara bölgesinde iki aday gösterince, Milletvekili sayısı 4 ten  3 e düşmüş idi. MHP ise iki vekil çıkarmış idi. Daha sonra yapılan seçimde Gönen li adayın yerine dağ bölgesinden KASIM BOSTAN 4. Sıraya konunca AK PARTİ dört vekil çıkardı. MHP ise bir vekile düştü. O da daha sonra İYİ PARTİ ye katıldı.

                Bu seçim de BALIKESİR in 9 vekili olacak. Yani vekil sayısı bir arttı. Bu artan vekili almak için hem MHP hem AK PARTİ, hem de CHP mücadele edecek.

                Aslında AK PARTİ nin ilk dönemler Balıkesir de vekil sayısı beş idi. Yani bu seçim dede vekil sayısını 5-6 yapmak için mücadele edecek.

                Ama bölgesel özelliklere dikkat etmesi lazım.  Dağ bölgesi dediğimiz, Ak Partinin en çok oy aldığı DURSUNBEY,KEPSUT,BİGADİÇ,SINDIRGI,SAVAŞTEPE,İVRİNDİ BALYA,  en az bir vekil diyecek, Güney Marmara dediğimiz, Bandırma, Gönen, Manyas, Erdek, Marmara Adası bizde büyük bölgeyiz en az bir vekil de biz isteriz diyecek, Körfez de aynı, Edremit, Havran,Gömeç, Burhaniye, Ayvalık da en az bir vekil isteyecek. Geriye Altıeylül, Susurluk, Karesi bizde merkez ve merkeze en yakın ilçeler olarak bir vekil diyecek, bu bölgeler hem AK PARTİ için, hem de diğer partiler için böyle.

                Çık işin içinden çıkabilirsen. Birde hâlihazırda olan vekiller var. Bunların hizmetleri, taban ile kaynaşmaları, bölgelerine ve BALIKESİR e hizmetleri. Balıkesir halkındaki karşılıkları. Gönül mü aldılar, gönüller mi kırdılar. İş ve hizmet mi ürettiler,yoksa tali kavgalar içinde zaman mı kaybettiler.

                Bir de Balıkesir de büyükşehir de bir değişim oldu. Bunun halk üzerinde memnuniyeti veya memnuniyetsizliği söz konusu.  Gerçi benim gözlemim taban bu işten memnun oldu. Yani halk eski başkanın görevinden alınmasını olumlu karşıladı. Hele eski başkanın partiden de istifasını görünce iyi ki görevden el çektirilmiş dedi.

                Yani dananın kuyruğu seçim bölgelerinde ve milletvekili aday koyma sürecinde kopacak. Birde ittifak ın getirdiği istekler olacak.

                Balıkesir de aşağı yukarı  durum bu. Ama vekil aday adayları  ilk beşe girmek için mücadele edecek. Kim hangi sırada olur.  O nu ancak genel merkez bilir. Genel merkez de mutlaka bu dengeyi iyi gözetecektir diye düşünüyorum. Çünkü,  bir önceki seçimin sonuçları ortada.

                Ne diyelim Allah kolaylık versin. Hem teşkilatlara, hem genel merkeze, hem de bu konuda çalışma yapan herkese…

                Aslında bu bilmecenin kolay bir çözümü var. Bu konuda kısa bir ip ucu verip bu konuyu sonlandırmak istiyorum. Partiler öyle adaylar bulmalı ki, aday hem dağ bölgesine,hem merkeze, hem körfeze veya güney marmaraya hitap edebilsin… yada bu bölgelerden en az ikisine, üçüne böyle aday adayı yok mu? Elbette var. Soran olursa isim de verebiliriz.

               

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.