güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

2017-2018 Eğitim ve Öğretimi Başlıyor

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:49

BU ARA ÖZEL SEKTÖR EĞİTİM KURUMUNUN YÖNETİCİLERİNDEN ALDIĞIM BAZI TÜYOLARI DA

BURDA PAYLAŞAYIM.

                1-Bina Yapımı, Devlet okullarının binalarının  çok az maliyetine bu  mal ettiklerini söylüyorlar.

                Okullar da, konferans salonundan, yüzme havuzuna, spor tesislerine kadar hepsi mevcut.Yani devlet okulları devlete daha fazla yük getiriyor. Arazileri geniş olmasına rağmen tesis sayısı az ve olanlarda bakımsız. Sebep belli…

                2-Eğitimlerinde ise biz çocuklarımıza kendi kurumumuzun kitaplarını aldırıyoruz. Lakin aşağı yukarı her ay ek bir kaynak da aldırıyoruz. Sebebine gelince, çözülmedik soru, okutulmadık kitap bırakmamaya gayret ediyoruz. Bunu da hem veli istiyor, hem de çocuklarımız istiyor diyor.

                Bina mükemmel,öğretmen çalışkan, veli ilgili, kitap yasağı yok, aksine teşvik var. Sonuç olarak da başarı kendiliğinden geliyor…

                Gelelim Devlet Okullarına ve Sorunlarına

1-      Devlet sistemini kurmuş her çocuğun bölgesi belli, seviyesine bakmadan okul müdürü her çocuğu kaydetmek zorunda, ama bazen hülle ile meşhur olmuş devlet okullarına yığılma oluyor, o okulun idarecileri ise bu durumdan muzdarip ama bir şekilde bu sorun hallediyorlar.

2-       Okul müdürünün öğretmen seçme diye bir özgürlüğü yok, tayini olan öğretmen ile çalışmak zorunda.Veliler ise çocuklarını iyi öğretmenlerde okutmak için öğretmen  seçmek istiyor. Ama buda mümkün değil. Artık şanslarına hangi öğretmen denk gelirse onunla idare etmek zorundalar.

3-      Okullara düzenli ödenek gelmediği için, okulun normal giderleri ve temizlik işi, personel işi derken okul müdürü  mecburen okula gelir getirici bir kaynak bulmak zorundalar, bunu da Milli Eğitim de görev yapan yöneticilerimiz bir şekilde aşıyor. Ama veliler bu parayı,  özel okula, kursa, dershaneye vermek için yarışır iken,  iş devlet okuluna gelince, hem başarı istiyorlar, hem de cüzi bir katkı okula sunmuyorlar. Bunu anlamak mümkün değil.

4-      Gelelik Kitap ve Kırtasiye listelerine, Eğitim uzun vadeli bir yatırım. Dolayısı ile ana sınıfından ömrün sonuna kadar devam eden bir süreç. Öğretmenler kırtasiye ve kitap tavsiye etmekten korkar hale gelmişler. Sebebine gelince velinin verdiği tepki. Halbuki aynı veli her gün sigara dahil o kadar olmadık yere para harcıyor ki, ama geleceğin teminatı olan yavrusunun eğitimine gelince, hem en güzel devlet okulu, hem en başarılı öğretmen, hem en temiz sınıf,…her şeyin en kalitelisini istiyor. Ama iş azıcık cebine dokununca basıyor feryadı. Hani eğitim ücretsiz di diye…Evet 15,000-20,000 + Diğer masraflar özel okula parayı bastırıyor, ama konu devlet okulu olunca HAYIR…OLMAZ … BEN VEREMEM… gibi bir sürü mazeret.

5-      Halbuki eğitim masraflı bir iş, çocuklar daha ufak yaşta, kullandığı her kırtasiye aracının çocuğun üzerinde etkisi var. Birçok merdiven altı ürün üretiliyor. Bir çoğunda kanserojen taşıyan maddeler var. Kitaplar konusu ise ayrı bir konu. Devletin dağıttığı kitaplar ihtiyaca cevap vermediğini bir çok eğitimci söylüyor. Ama kaynak kitap söz konusu odlumu kendi çocuğuna özel kaynak kitap alan, kendi çocuğunu özel okula gönderen idareciler, öğretmenler başta olmak üzere yasak diye başka çocukların önlerini kesme yarışında adeta…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.