SON DAKİKA
Hava Durumu

 YAŞAM ALANIMIZIN GAYESİ NASIL OLMALI?

Yazının Giriş Tarihi: 26.01.2023 00:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.01.2023 15:54

Toprağı verimli bir bahçenin içerisinde yetişen her bitki alabildiğine güzel olur. Açan güneş ile birlikte adeta firdevs cennetini andırır. Toprağa atılan her tohum filiz verirken, zümrüdüanka kuşu gibi gösterişli olur. Güneşin filizlenerek boy veren fidana yansıması adeta insanların gözlerini alır. İnsanların yaşam tarzı da böyle olmalı sizce de öyle değil mi? Yaşam gayemizin böyle olmasını istiyorsak, hayatımızı bu şekilde idame ettirmeliyiz. Hayatın bize sunmuş olduğu en leziz ikramları tadarak biçimlendirebiliriz. Gözlemlediğim kadarıyla insanların birçoğu hayatını şekillendirirken, bu yolu seçmemişlerdir. Pekâlâ, sizce insanlara bunu nasıl fark ettirebiliriz?

 Bence bu yolu yürüyerek toprağa attığımız tohumun ne kadar güzel filiz verdiğini,  sergilediğimiz davranışlar ile anlatabiliriz. İnsanların geneli yapmış oldukları tavırın, belki doğru olduğunu düşünecekler fakat bizler yılmadan anlatmaya devam etmeliyiz. Bu konuda size yaşanmış bir hikâyeden bahsetmek istiyorum. Rahmetli Ahmet dedem, yaylasına giderken çok mutlu olur, her yere neşe saçar ve bazen çocuk gibi davranış sergilerdi. Bahçesi adeta cennet bahçesi gibiydi. Bir çocuğu sever gibi şefkat gösterir, bostanının her yerini otunu pisliğini temizler sular güzel bir bakım yapar ve acıktığında yanına götürdüğü azzığını açar, birde soğan kırar oturur yerdi. Yerken bir tanıdığı gelse hemen sofraya buyur ederdi. Çünkü bu onu çok mutlu ederdi.

  Gel zaman git zaman, bu durumu fark edince dedeme bir soru yönelttim: -Dede neden her gelen kişiyi sofraya davet ediyorsun? Dedem tebessümle bana bakarak cevap verdi. -Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur; “Misafir, rızkıyla gelir, ev sahiplerinin günahlarının affedilmesine vesile olarak çıkıp gider.” O yüzden bu çok önemlidir güzel kızım dedi. Yüzündeki tebessümlü hâlini hiç unutmam unutmak mümkün mü? Rahmetli dedem vefat edince bahçesinin o eski halinden eser kalmadı. Sizce de rahmetli dedem kendi hayatını çok güzel idame ettirmemiş mi?  HZ.Mevlâna ne güzel dile getirmiş. “Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.” Benim dedem de yapmış olduğu davranış biçimiyle sizce de öyle değil mi? O gün benim hayatıma çok güzel bilgiler vermişti. Ruhuna rahmetler yağsın... İnsan yaptığı iyiliklerin sadece rızâ-ı ilâhiyi gözeterek yaptığında öyle bir gönül rahatlığı duyuyor ve hiç kimseden karşılık görmese de kırgınlık duymuyor. Çünkü biliyor ki, mülkün asıl sahibi tarafından kaydediliyor.

İnsanoğlu birçok kez yapmış olduğu davranışların farkına varamamakla beraber, siz anlattığınız zaman sonbaharda dökülen yapraklar gibi, hemen dökülüp kırılıyorlar. Hâlbuki gayemiz o yolun yanlış olduğunu anlatmaktır. Elbette seçim onlara aittir. Ne kadar doğru olmasa da bunun yanlış olduğunu anlamaları gerekir ve sorumluluk onlara aittir. Biz toprağa attığımız tohumu sevgiyle serpmeyi tercih etmeyi seçsek daha iyi olmaz mı? Dibi yosun tutmuş sularda gezinerek hiçbir şey elde edemeyiz. Her şey bizim elimizdedir. Hayatımızı kararan bulutlar ardına bırakarak sürdürmemiz ne kadar doğru? Yapmış olduğumuz her davranış, bizlere katıyla geri dönecektir.

 Bu dünyada ve ahirette ne ekersek onu biçeriz. Biz özümüzü kaybetmemeye, her alanımıza sevgi, emek, mutluluk, saygı, umut ve sevinç ekelim ve bunlar bizim yaşam alanımızda büyüyerek kocaman bir çınar ağacı olsun.

Esenlikle kalın...

 

    

 

   

 

      

    

 

 

 

  

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.