SON DAKİKA
Hava Durumu

HASTA DOKTOR İLİŞKİSİ

Yazının Giriş Tarihi: 14.10.2023 00:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.10.2023 13:30

Türkiye'de yaşanan sağlık sorunları hastaların ruh halini bir hayli etkilemektedir. Sağlık çalışanlarının üslup tarzı çok önemlidir. Hiçbir sağlık çalışanı hastasının yaşamış olduğu durumları, göz önünde bulundurmadan hareket etmemelidir. Ayrıca hasta ve doktor arasında olan ilişkide bu konularda başroldedir. Hangi branşta olursa olsun hiçbir doktor hemşire vs. Bir hastanın yaşamış olduğu durumu anlatırken üslubuna çok dikkat etmeli. Sağlık çalışanları ve hastalar arasındaki diyalog genel olarak sert geçmektedir. Bir hastanın yaşamış olduğu ümitsiz bir vakayı doktor hastasına anlatırken, üslubuna dikkat ederek anlatması gerekir. Lâkin her sağlık çalışanı böyle hareket edemeyebiliyor bu ne kadar doğru tartışılır. Meseleye iki yönlü bakarsak aynı durum hasta için de geçerli, yani hiçbir hastanın herhangi bir sağlık çalışanını azarlar gibi konuşmaya girmemesi gerekir.  

Yaşanan durumlar insanların kişiliği ile âlâkalıdır. Yıllar önce ekmek tüp almak için kuyruğa giren insanlar gibi, bizler de ilaç için sıra halinde sabırla beklerdik. Şimdi ise tam tersi insanlar sabretmeyi seçmemekle beraber sinirli oluyorlar. Eğer hasta hakkını aramıyor ise hiç şikayet etmesin. Tahlil sonuçları veya başka bir şey için beş dakika bekleriz. O sırada hiç tanımadığınız biriyle karşılaşır ve o insanın soruları ardı ardına önünüze serilir. Aman dikkat!  Arkadaşlar biz insanların dert dinleyicisi değiliz, varsa bir problem her branşta doktor her hastanede mevcut. Ardı ardına gelen sorular zaten kendi hayatımızda bizi yıpratmıştır. Ondan dolayı hemen bir çözüm bulup oradan uzaklaşmanızı öneririm. Doktor ve hastası arasında geçen iletişim eğer sağlıklıysa doktor da hasta da daha rahat olur.

Geçenlerde insanların dilinde pelesenk olmuş bir cümleye rastladım “El mahkûm kızım gerekirse yalvaracağız” Anlamakta güçlük çektim herhangi bir evrak veya bilgi için neden yalvarılır buna gerek var mı? Kafamda bir sürü soru işareti...  Pekâlâ görüş sağlayan Sekreterlerin sabrına ne demeli hayran kaldım. İnsanlara bilgi aktarımı yaparken hiçbir şekilde kırmadan dökmeden yapıyorlar ve üstelik aynı soruları defalarca alıp cevabını veriyorlar. Sizce sorun kimde, hastalarda mı?  Doktorlar veya tüm sağlık çalışanlarında mı?  Ben bu durumun genellikle insanların kişiliğinde olduğunu düşünüyorum. Belki aklınıza bir öneri geliyordur “Madem öyle kişiliklerini düzeltsinler.” Pekâlâ bu bizim elimizde mi? Elbette değil! Birçok sağlık çalışanları eşiyle problem yaşıyordur veya ailesi ile alâkalı sorunları vardır vs. Lâkin yaşamış olduğu her ne varsa, onu kapı dışarı edip işine odaklanmalıdır. Olan biten tüm yaşadığı hadiseleri hastadan çıkaramaz buna hakkı yoktur. Aynı durum hasta için de geçerli.

Hayatımızda herkes bizim için öneride bulunur. Kararlar verir bazen dinlemez. Bunu genellikle sevdiğimiz tüm çevremizde bulunan insanlar yapmaktadır. Aslında bu konuda pek beklentiye girmeyiz, sadece anlaşılmak isteriz. İyimser davranmaya çalışır ve kırmadan neyin ne olduğunu anlatsak da anlamaz sizinle aynı durumu yaşamayanlar... Eh boşuna dememiş büyüklerimiz “Halden düşenin halini halden düşen anlarmış.” Ondan dolayı defalarca anlatmakla uğraşmayın enerjinizi tüketir.

Esenlikle Kalın...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.