SON DAKİKA
Hava Durumu

Bayraktar ve Babacan

Yazının Giriş Tarihi: 21.01.2023 00:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.01.2023 15:42

Türkiye’nin savunma sanayi alanında başlattığı atılım son günlerde meyvelerini vermeye başladı. PKK operasyonları, Suriye harekâtları, Libya, Karabağ ve en son Ukrayna’da ön plana çıkan Bayraktar’ın İHA, SİHA grubu hava araçları dolayısıyla Türkiye’de hem gurur kaynağı hem de doğal olarak iktidarın propaganda aracı haline geldi.

İktidarlar her başarılı işinin propagandasını yapmak zorundadır. Seçimle gelen her siyasi kadro topluma verdikleri sözü yerine getirmekten dolayı bunu yapar.

Muhalefet ise her seferinde iktidarların yaptıklarına kulp bulmanın ve yapılan hizmetlerin itibarsızlaştırma düşüncesindedir. Bu nedenle iktidarların yaptığı güzel işleri muhalefet takdir etmek yerine o işleri göz ardı ederek kabullenir. Türkiye’de de durum böyledir. Muhalefet iktidarların %90 yaptığı icraatlarına yararlı ve güzel olduğuna bakmaksızın eşyanın tabiatı gereği kulp takar. Ama ’u konusunda sessiz kalarak kabullenir. Muhalefetinde millet yararına, devlet yararına yapılan güzel işler için takdir şekli sessiz kalmak veya zorunlu kalırsa tebrik etmek şeklindedir.

AK Parti iktidarlarının bugüne kadar yaptığı hizmetler konusunda da bu böyledir. Muhalefet fırsat bulduğu durumda yapılan güzel ve başarılı hizmetlere karşı mutlaka bir itibarsızlaştırma gayretine girmiştir. Bu garipsenmezde. Çünkü muhalefetin varlık nedeni iktidarın doğru ve yararlıda olsa yaptığını açıktan takdir etmek değildir. CHP bunu yapmaktadır. İYİ Parti bunu yapmaktadır. Diğer bütün partiler bunu yapmaktadır.

AK Parti iktidarlarının 22 yıldır yaptığı pek çok hizmeti vardır. Devrim niteliğinde işlere imza atılmıştır. Bazı işler devam etmektedir. Fakat yapamadığı, geciktirdiği pek çok işlerde vardır. Mesela hızlı tren hatları konusudur. 2023 hedeflerinin hiçbirini gerçekleştirememiştir. Bir nevi sürünceme de kalmıştır.

Fakat hiçbir şekilde eleştirilmeyecek ve açıktan takdir edilmese bile sessiz kalınacak en önemli konu savunma sanayindeki gelişmeler ve gayretler olduğu açıktır.

Bu konuda Bayraktar ailesine ilişmek ise en son yapılacak iş bile değildir. Sonuçta bu aile yıllardır varlığını bu alana vakfetmiştir. Bu ailenin karşısına çıkan zorluklar ortadadır. Bu alanda iç ve dış mihraklarla verdikleri mücadele ortadadır. Karşılarına çıkarılan engeller ortadadır.

Bu engellerin bir kısmını aşarak başarıdan başarıya koşmak Ali Babacan gibi güya ekonomiyi yönetmedeki başarısı ile öğünen biri olarak gölgelemeye çalışmak ne kadar akıllıca bir iş? Aklınca Ali Babacan düştüğü çamurdan çıkmak için yeni bazı iddialarla ortaya çıkıp “Niye bu alanda yatırım yapan şu firmaların önü kesildi” diye konuşacaktır.  

Sayın Babacan aradan geçen 10 yıla rağmen ekonomi yönetiminle öğünürken savunma sanayinde bir çığır açan Bayraktar grubuna milletin gösterdiği teveccühten neden rahatsız oluyorsun?

Üç günlük siyasi çıkar için HDP’yi kapattırıp onun oy tabanı ile ’alara ulaşma kurnazlığın tutmaz. Taşıma oylar sana DEVA olmaz.

Kasım 2021’de bu sütunlarda “Selçuk Bayraktar’ın Adı Bütün Oyunları Bozar” başlığını taşıyan yazı kaleme almıştım. Bayraktar’ın Cumhurbaşkanlığı konusunda önemli bir alternatif olarak kenarda durduğunu ve gerekçelerini ifade etmiştim. Öyle anlaşılıyor ki Selçuk Bayraktar adı Ali Babacan’ı iyi bozmuş. Bu çıkış onu gösteriyor.

Bu nedenle Bayraktar ailesine bir tavsiyem olsun. Ali Babacan gibilerinin tuzağına düşmeyin. O tiplere cevap vermek için telaşa kapılmayın. Telaşla yapacağınız her açıklama haklılığınızdan çok acziyet algısı verir. Onlarında amacı zaten budur. Bırakın atasözünde ifade edildiği gibi “İt ürür kervan yürür”.

Kalın sağlıcakla…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.