güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Askerleri ve Peşmerge Kıyafetleri

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:48

Hakikaten Suriye’de neler oluyor? Akif’in dediği gibi kimi İngiliz, kimi Fransız, kimi Alman, kimi Kanadalı, kimi Çinli, kimi Rus, kimi Hindu, kimi yamyam  kimi ne bela şeklinde özetleyeceğimiz sırtlanlar sürüsü Suriye’nin üzerindeler. Amerika enteresan şekilde Suriye’den çekilme kararı alıyor. ABD’nin çekilme nedenleri daha iyi okunur diye Cuma yazımızda bazı noktalara parmak basmıştık. Yazımız üzerine dostlardan güzel dönüşler oldu. Hakikaten farklı yaklaşımlar ufkumuzu daha da genişletiyor. Bir dostum, ABD’nin Suriye’yi terk etmesi konusunda enteresan bir benzetme yapmış. O dostumun benzetmesine göre maymun daldan dala atlarken bir dalı bırakırken sonrasında hangi dala tutunacağına karar vermeden bırakmazmış. ABD eğer Suriye’yi bırakarak gidiyorsa hangi ülkeyi dal olarak kullanacağı önemlidir. Dedik ya ABD için Suriye ciddi derecede bataklığa düşecekken ani kararla terk ediyor. Giderken de Türkiye’yi hangi bataklığa sürüklemek istediğinin farkına varmamız gerekiyor.

Haberlerde ABD’nin terk edeceği yerlere Fransızların yerleşeceği iddiaları ortaya atılıyor. ABD’ye Bataklık olan Suriye’nin Fransa’ya ne kadar yar olacağını göreceğiz. Öyle görülüyor ki Fransa’daki sarı yelekliler tehdidi Fransa’yı Suriye’de ABD’nin emanetçisi yapmak için şantaj olarak yorumlamak akla getiriyor.

AB ve İngiltere’nin Suriye’den ABD’nin çekilmesi üzerine tepkileri enteresan. İngiltere ve AB’nin tavrı sanki ABD’nin bölgede kalmasını ne kadar çok istediklerini gösteriyor. Oysa AB ve ABD’nin aralarında ciddi sıkıntıları yok muydu? DEAŞ Suriye’de bitmedi mi? Halen bu gerekçeyle Suriye’de kalınmak istenmesi garip değil mi?

ABD’nin bölgeden çekilme kararı üzerene yaşanan gelişmeler Türkiye’nin  Fırat’ın doğusuna yapacağı harekâtı ne derece durduracak bilemiyorum. Eğer ABD’nin  gidişinin oluşturacağı boşluğu bir başka yapıların doldurmaya kalkması Türkiye açısından yeni tehditleri beraberinde getirebilir. O nedenle Türkiye dikkatli olmalıdır.  Ne PYD ve PKK, ne Barzani kuvvetleri, ne Fransa, ne İngiltere veya farklı bir unsurun bölgeye yerleşmesi fayda sağlamayacaktır. Ancak yerel unsurlar ile Türkiye’nin işbirliği bölgeye istikrar getirecektir. O nedenle yerel unsurların Türkiye konusunda ki çıkışları çok doğru adımlardır.

Evet, Suriye’de ciddi gelişmeler yaşanıyor. Yaşananların bölgenin istikrarı ve huzur açısından faydaya çevrilmesi Türkiye’nin görevidir. Türkiye bu görevi yerine getirirken ABD ve Batı’nın meydana getirdiği bataklığa saplanmaması gerekmektedir. Fakat Fırat’ın doğusuna yönelik başlattığı harekâtı Türkiye’nin güvenliği için sonuçlandırması gerekmektedir.

Yazıyı bitirdiğim sırada gelen bilgilere göre ABD’nin bölgeden çekildiği falan yok deniyor. Sadece ABD askerlerinin Peşmerge kıyafetleri giyerek en stratejik yerlere yerleştikleri bilgisi var. Yeni stinger füzeleri konuşlandığı ve PYD ve PKK ve Barzani gruplarının yeniden silahlandırdıklar belirtiliyor. Ayrıca  bölgedeki aşiretlerinde ABD tarafından tehdit edildiği bilgileri de var. Barzani üzerinden ikinci Suriye  Kürdistan bölgesi kurulmakta olduğu iddiaları geldi.

NOT: Salı gününden itibaren 4 gün memleketimde Balıkesir’de idim. Bir taraftan aday adaylığı üzerine görüşmeler yaparken bir yandan da toplumsal nabzı tutmaya çalıştım. Siyasi gelişmelerden toplumun olumsuz etkilendiği görülüyor. Siyasetin duayenleri sayılabilecek dostlardan hem AK Parti’nin gidişatı, hem de genel siyaset üzerine ciddi değerlendirmeler ve gözlemler aldım. Toplumsal algılarda parti gözetmeksizin karar vericilerin farkında olmadığı ciddi tehlike sinyalleri geliyor. Siyasetin baskın yapısı nedeniyle birçok gerçeğin görülmesi ve perdelenen faktörlerin yoğunluğu gidişatın okunmasını engelliyor. Yoğun şekilde siyasetin 1990’larda yaşadığı durumdan daha tehlikeli bir duruma sürüklendiğini söyleyebilirim. Özellikle AK Parti kurmaylarının Anavatan’ın yok oluş sürecini Özal dönemi ile birlikte analiz etmeleri ve düşülen hataları tekrarlamaması önemli.

Kalın sağlıcakla…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.