güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Yaratıcı Drama ve Tanımı 2

Yazının Giriş Tarihi: 21.05.2024 09:19
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 09:19

Drama;

1) Dramatik sanat üretiminde tecrübe ve bilgi sahibi olmak.

2) Eğitimi ve psikososyal gelişimi sağlamak için kullanılır.

Avrupa ve Amerika'da drama ve dans çocukların yaşamında ana estetik aktiviteler olarak kullanılmaktadır. Çocuklanın oynadığı eğitimde drama çalışmaları, yetişkin liderler tarafından belirli yapılarda uygulanan, planlı ve organize aktivitelerdir.

Öğrenmenin temel şartlarından birisi etkinliktir, çünkü; birey etkin olduğu sürece daha iyi öğrenir. Froebel, Pestalozzi ve Dewey bunu "Eğitim bir şeyi yaptırmakla olur." sözü ile ifade etmişlerdir. Dramatik oyun, çocuğun kendini ve başkalarını tanımasını, dilinin gelişmesini, sosyalleşmesini, işbirliği ve iletişim kurmasını, yeni bilgiler edinmesini, kendine güven duymasını sağlar, yaratıcılığını geliştirir ve olayları derinlemesine araştırmasına imkan verir.

Kişinin kendini tanımasına fırsat verdiğinden, tecrübe yoluyla kişinin davranışını da eğitir. John Locke'da eğitimde yaparak ve yaşayarak öğrenmenin önemli olduğunu belirtmiştir. Bir çocuğun gelişmesinde, zekâsının ve sosyal yönlerinin gelişmesinin önemli rolü vardır. Piaget'e göre de drama, çocuğun sosyal yönünün gelişmesinde önemli rol oynar.

Görüldüğü gibi drama, oyuna katılmak, yaşamak, tartışmak ve başka şekilde ortaya koymaktır, bu yolla öğrenmeye ve tecrübeleri zenginleştirmeye de olanak sağlar. Dramatik oyun dediğimizde üzerinde prova yapılan bir gösteri kastedilmektedir.

Tiyatro oyunu oyuncular ve seyirci arasındaki iletişimle ilgilidir. Sınıftaki dramatik oyunlar ise oyuncuların kendileri ve oyun oynarken edindikleri tecrübe ile ilgilidir. Bu dramatik oyunlar provasız (oldukça kısa), anında yaratılan ve genelde yapısı öğretmen tarafından şekillendirilen uygulamalardır.

Dramatik oyun, herkesin bir göreve sahip olduğu grup faaliyetidir. Oyuncular, oyun süresince pek çok farklı fikir ve yorum ifade edebilirler. Her oyuncu fikirlerinden dolayı saygı kazanma şansına sahiptir. Buna karşılık, grubun diğer üyelerine saygı duymayı da bu yolla öğrenecektir. Oyunlar sırasında çocuk oynadığı roldeki kişinin yapacaklarını hissettiği gibi, oynamak ve konuşmak için cesaretlendirilmelidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.