güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Yaratıcı Drama ve Tanımı 1

Yazının Giriş Tarihi: 18.05.2024 08:19
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 09:39

Oyun çocuğun işi düşüncesi sanatı ve dinlenme aracıdır. Oyun çocuk için ruhsal bir araç olduğundan, oyun olmadan, normal ve tatmin edici bir duygusal gelişim mümkün olamaz. Çocuk sevgiye, yemeğe ihtiyaç duyduğu gibi oyuna ve değişikliğe de ihtiyaç duyar. Oyun; çocuğun çevresi ile ilişki kurmasını, duygularını dışa vurmasını, tecrübe kazanmasını, eğlenmesini, dinlenmesini, rahatlamasını ve problemlerini çözmesini sağlar.

Çocuğunu bilinci ve duygusal problemleri arasında da köprü vazifesini görür. Küçük çocukların oynadıkları oyunlar çevresindeki yetişkinlerin ve yaşıtlarının yaşantılarını taklit, identifikasyon, rol alma, diyalog kullanma, karakterize etme ve dramatize etme yoluyla oluşur. Çok eski zamanlardan itibaren çocuklar, yetişkinlerin gözledikleri rollerini yaratıcı oyunlarına yansıtmışlardır. Ayrıca, televizyon ve filmlerden edindikleri konu, diyalog ve dramatize etkileri de yaratıcı oyunlarında ortaya koymuşlardır.

Günümüzde seyahat imkânının bol olması da çocuklara geniş ve çeşitli deneyler repertuar sağlar ve yaratıcı oyunları için seçebilecekleri konular yaratır. Dram aslında Yunan'ca "eylem" anlamına gelmektedir, acıklı veya şiddetli bir olayı canlandıran bir tiyatro oyunu olarak da kabul edilir. Çağımızda ise dram yerine "oyun" sözcüğü benimsenmektedir. Günümüzde yaşam, bir dramadır. İnsanlar yaşamda bir kez yaşanabilen ve tekrarlama olasılığı olmayan durumları, doğaçlamalarla canlandırmaktadırlar.

Dorothy Heathcote'e göre drama; öğrenmek, sahneye çıkmadan ve oyunda rol almadan yaşam deneyimini genişletmek demektir. Yaratıcı drama da oyun süreçlerindeki ve yaşam durumlarındaki dramatik anlar, grup içi etkileşim süreçleri içinde yaratılır. Drama; bireyler arası dolaysız yani doğrudan etkileşimdir.

Drama, bir sözcüğü, bir kavramı, bir davranışı, bir tümceyi, bir fikri ya da bir yaşantıyı veya bir olayı tiyatro tekniklerinden yararlanarak, oyun veya oyunlar geliştirerek canlandırmaktır. Doğaçlama, anında yaratmak anlamına gelmektedir. Ancak, yaratıcı eğitsel drama çalışmaları tiyatroda oyunculuk yapma anlamına gelmez. H. W. Nickel'e göre tiyatro sözlüğünde eğitsel drama için geniş kapsamlı bir öğrenme alanı deyimi kullanılmaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.