güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Yaratıcı Dans Faaliyetleri

Yazının Giriş Tarihi: 05.03.2024 07:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 23:51

Yaratıcı dans, çocukların özgürce davranıp duygu ve düşüncelerini hareketlerine yansıtabildikleri bir etkinliktir.

Yaratıcı dans faaliyetleri, müzik saatinde uygulandığı gibi farklı eğitim ortamların da da uygulanabilir. Burada hedef : Çocuğun düşüncelerini özgür bir ortamda davranışa dönüştürebilmesini, yaratıcılığını kullanarak ilgi ve duygusal problemlerinin ortaya çıkarmasını, güven duygusu geliştirmesini sağlamaktır.

Etkinlikler planlanırken, kullanılacak müzik türü dikkatle seçilmelidir. Seçilecek müziğin temposuna, tartımının çok değişken olmamasına, sözlü müzik kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca bu etkinliğe verilen süre 8 - 10 ' yı geçmemelidir.

Yaratıcı dans etkinliklerinin müzik eğitiminde başarılı olabilmesi için uygulama basamakları titizlikle planlanmalıdır.

Uygulama planının hazırlaması, çocuklarının olumlu yönlendirilmesi hedefe uygun müzik çalınması, sonuca ulaşmak ve başarı için izlenmesi gereken önemli noktalardır.

Müzik Etkinliklerinin Planlamasında Dikkat Edilecek İlkeler

Okul öncesi eğitiminde müzik etkinlikleri planlarken çocukların gelişim özellikleri, grubun hazır bulunuşluk ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır.

öğretmen müzik etkinliklerini planlarken hangi müzik etkinliğini ne zaman, ne şekilde uygulaya- cağını günlük planda göstermelidir. Ayrıca fırsat buldukça planda yer verilmemiş olsa bile fırsat eğitimi yaparak müzik eğitimi verebilir.

Çocukların gelişim özellikleri ve yaş grubu dikkate alınarak temel amaçlar saptanır. Amaca yönelik müzik etkinlikleri seçilerek müzik saati içerisindeki yeri ve zamanı belirlenir. Araç-gereç kullanılacaksa planda belirtilir.

Müzik dinleme, müzikli dramatizasyon gib müziğe karşı ilgi uyandıracak çalışmalara yer verilebilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.