güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Duyular Arasındaki Etkileşimler Duyu Gelişimi 2               

Yazının Giriş Tarihi: 04.07.2023 00:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.07.2023 00:11

                                         

3 İşitme duyumu: Doğduğunda bebeğin kulağı iyice gelişmiştir. Bazı araştırmacılar çocukların doğumda duymadıklarını ileri sürmüşse de çocuğun hayatın ilk günlerinde değişik yönlerden gelen seslere tepkide bulunduğu gözlenmiştir. Doğumdan sonraki ilk haftalarda anı ve yüksek seslerde çocuğun gözlerini kırparak tepki gösterdiği görülür.

İlk aylarda çocuk insan ve araç sesini ayırmaya başlar. 5-6 aylarda sese doğru dönme görülür. 1.5 yaşından 3 yaşına kadar çocuk ses ayrımında hızlı bir gelişim gösterir. akrabaların sesini tanır. 3-6 yaşlar arasında çocukların sesleri ayırma ve müzik yetenekleri iyice gelişir. Herhangi bir işitme özürü mevcut değilse işitme bakımından güçlükle karşılaşılmaz.

4 Koklama duyumu: İlk başta hemen hemen yok denecek kadar azdır. Ancak 4. aydan sonra çocuklar bir kaç kokuyu birbirinden ayırabilir ve bebekler keskin kokulara başlarını çevirirler.

5 Tat alma duyumu: Yenidoğan öncelikle tatlı ve tuzlu ayırımını yapabilir. Bu ayrımı yaptığı mimik ve emme tepkileriyle ortaya koyarlar. Bebeklerin tatlılara karşı yüz ifadeleri çok olumludur. Bu nedenle bebeklerin ilk mamaları tatlıdır. Tuzlulara daha sonra başlanır.

6 Dokunma duyumu: Bebeğin dokunma duyusu doğar, doğmaz yada doğumdan hemen sonra tümüyle çalışmaya başlar. Acı duyumu hissi ancak birkaç hafta sonra görülür. Dudakların derisi dokunmaya karşı çok duyarlıdır. Derisi çok hassastır ve dış etkenlerden kolayca etkilenir. Bebeklik çağında vücudun sıcaklığını ayarlama yeteneği tam gelismedigi için deri sıcak ve soğuk etkilerden korunmalıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.