SON DAKİKA
Hava Durumu

Ana Dili Etkinlikleri

Yazının Giriş Tarihi: 20.09.2023 00:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.09.2023 16:30

Okul öncesi egitim kurumlarında ana dilin kazanılması icin bireysel etkinlikler yanında grup etkinliklerinin yapılması gereklidir. 3-6 yas qurubunda bulunan cocukların grup içinde ve dogal ortamda bulunmaları ve etkinliklere aktip veya pasif olarak katılmaları dili kolaylıkla öğrenmelerini sağlar.

Grup etkinlikleri, genellikle Hikâye öncesi Etkinlikler, Hikâye Anlatma ve Hikâye Sonrası Etkinlikler olarak planlanır ve uygulanır.

Ana dili etkinlikleri plânlanırken çocukların gelişim seviyesi, yaşı, dikkat süresi, bireysel Özelikeri çevresel koşullar, özel durumlar, çocuklarin sahip olduğu önceki deneyimleri gözönüne alınır.

Okul öncesi eğitim kurumlarında ana dili etkinlikleri genellikle sabah kuşluk saatinden sonra uygulanır. Yarım gün eğitim veren okul öncesi eğitim kurumlarında ise çocuklar kuruma geldikten sonra bir süre çeşitli etkinliklerde (serbest sanat etkinlikler vb) bulunup, kuşluk veya ikindi kahvaltsından sonra uygulanması önerilir.

Ancak uygulama saatlerinde çok sınırlandırıcı olunmalıdır. Çocukların ilgi ve istekleri dikkate alınarak çocukların çok yorgun olmadıkları bir zamanda da plânlanıp uygulanabilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.