SON DAKİKA
Hava Durumu

Bunu Başaran Daha Neler Yapmaz Ki?

Yazının Giriş Tarihi: 14.04.2021 00:33

"Burası Balıkesir'in vitrinidir, Camisiyle, türbesiyle, hamamıyla tarihi mirasıdır, gelin burasını Sultanahmet benzeri bir meydana dönüştürelim" diye diye yıllar yılıdır az mı dilimizde tüy mü bitmedi!

Zehir zemberek ne manşetler attık! Bir ağaç için ortalığı ayağa kaldıran tencere tavacıları burası için de harekete geçmeye davet içeren az mı yorumlar yapmadık!

Buram buram tarih kokan meydana yeni hançerler saplamaya kalkışan zihniyete karşı az mı mücadele vermedik bir avuç insan. Sayılarımız nesli tükenmekte olan kelaynak kuşları kadar çok az olsa da Hak yolunda, halkın sesi olanlarla birlikte güzel bir iş çıkardık sonuçta!

Geçmişte Şehir Sinemasının yıkılmasını, Kan eksen can fışkıracak verimli toprakların ranta kurban edilmesini, Tarihi camii ve hamamların yüksek katlı binaların gölgesinde kalmasını, Özmerkez adı altında hilkat garibesi binanın yapılmasını, Şadırvan ile Koca Saatin gölgede bırakılmasını,

Fatma Sultan Türbesini, Balıkesir tarihinin izleri bulunan Aygöreni, Karaoğlanı Tescilli yapı stoğu yönüyle İstanbul'dan sonra 2. sırada gelen Ayvalık'ı, Milli Kuvvetlerdeki tarihi yapıları, çarpık yapılaşmayı, görsel kirliliği, Antik kentlerin üzerine beton dökülmesini.... engelleyemesek ve koruyamasak da Zağnos Paşa Camii etrafındaki düzenlemeler, yeni bir başlangıç, bir umut, bir ışık, bir heyecan oldu bu şehir sevdalıları için...

Yıllardır hemen her gün gelip geçtiğim etrafında çakılan her çiviyi görüntüye aldığım Zağanos Paşa Camii ve Meydanında bugün çok farklı duygular yaşarken, aynı zamanda kendi kendime "güzel oldu be.. hem de çook güzel oldu" diye mırıldanıyordum!

tam da o anlarda Yarım kalan işi tamamlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz, "nasıl, güzel olmuş mu?" diyerek laf attığında;

"Yetmez, ama eveeeeet" karşılığını veriyorum heyecan ve içtenlikle...

Başkana, bölgede yapılması gereken, onun da ajandasında yer aldığını bildiğim diğer işleri kısa ve öz hatırlatırken, coşkulu bir o kadar da gururlu bir ses tonuyla "Bunu başaran daha neler başarmaz ki?" sözleri yankılanıyordu kulaklarımda.

Yücel başkan şanslı bir isim. Avlu ve Çamlık Rekreasyon alanlarıyla  Zağnos Paşa ve Kent Meydanı projesini bitirmek ona nasip oldu. Tarih, onun döneminde bu işlerin bitirildiğini yazacak!

Kısa zamanda büyük işler yapmak tam da böyle bir şey işte.

Yücel Yılmaz, aynı zamanda üstlendiği görevin sorumluluğunu ve Balıkesir'in kıymetini bilen, dersine çok iyi çalışan biri.

Daha önce de yazdım, tekrarlayayım; Bu şehir için önemli işlere imza atan Sabri Uğur'un "işinin delisi" ve Edip Uğur'un "iş bitirici" yönünü Yücel başkanda da görüyorum. 

"Mütevazi" ve hemen herkesle "barışık" oluşu ise Yılmaz'ı diğerlerinden ayıran özelliği.

Böyle olunca işler daha iyi yürüyor. Hedefe daha kısa yoldan ulaşılıyor!

Demem şu, Zağnos Paşa Camii Meydanı bizim şehir için çok önemliydi.

Çok uğraş verildi. Çok fazla engeller çıkarıldı. Sonuçta tatlı dil, mütevazi yaklaşım, herkesle barışık olmak birinci etabı mutlu sonla bitirmemizi sağladı.

Biz ne demiştik: Yetmez, ama eveeet!

O ne demişti: "Bunu başaran daha neler başarmaz ki?"

O vakit Balıkesir için hayallerimizin peşinden koşmaya devam.

Yapacak daha çok iş var bizim şehirde!

Emeği geçen her kim varsa hepsinden Allah razı olsun.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.