güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Her Yaşın Ayrı Güzelliği Var! (3)

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:47

40’lı Yaşlarımız

Bence 40’lı yaşlar kendi değerimizi anladığımız yaşlardır.

Kendimizi gerçek bir kişi olarak keşfettiğimiz, birinin kızı, karısı, annesi olmanın dışında bir birey olduğumuzu anladığımız zamanlardır. O yaşlara geldiğinde kendini tanımaya başlar kadın. Kendine yakışanı bulur, tarzını oluşturur. İç dünyasındaki huzur dışına da yansır, en doğru ve doğal şekilde kendini ifade etmeye başlar. Kadın tüm bunlarla birlikte çok daha farklı bir güzelliğe sahip olur.

Bu dönemlerde kişilik oturmuştur. Ama bu yeni şeyler öğrenmeyeceğiz, birçok şey başaramayacağımız anlamına gelmiyor. Aksine daha önce yapamadığımız, ileride yapacağımız o kadar çok şeyin olduğunun farkına varıyoruz ki, işte bunları yapmak için harekete geçiyoruz bu dönemlerde.

40’lı yaşların sevdiğim o kadar yanı var ki, mesela kolay affedebiliyorsun, yapmak istediğin hiçbir şeyi ertelemiyorsun çünkü zamanın çok kıymetli olduğunu ve hızlı aktığını biliyorsun bu nedenle hayatın her saniyesinin çok kıymetini bilerek değerlendirmeye çalışıyorsunuz.

İnsanın kendiyle barışık olmanın önemini, bu yaşlarda daha iyi anlıyor insan. O ne der bu ne der diye bir endişen de olmuyor.

Ruhumuza iyi gelen insanlarla olmak, onların hayatına dokunmak, yardımcı olmak, bunu da karşılık beklemeden yapabilmektir kıymetli olan.

Bunun yanında 40’lı yaşlardaysan tepkilerini de kontrol etmeyi öğrenmiş oluyorsun, eleştirirken kırıcı olmadan yapıcı oluyorsun, daha kolay özür dileyebiliyorsun.

Her yaşta hata yapılabiliyor, o yüzden bu yaşlarda daha mükemmel olmaya çalışmıyor insan.

“Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” demiş Yunan filozof Herakleitos. Yani söylenmek yerine, değişim gerekliyse kabul edip ona gerekli değişimi gösterebilmektir marifet.

Ayrıca kimsenin vazgeçilmez olmadığını kabul ediyorsun, buna yeri geldiğinde kendimiz de dahil. Kimseye ve hiçbir şeye gereğinden fazla anlam yüklemiyorsun. Güzellik kavramımız bile değişiyor, çok makyaj yapmak yerine sade ve bakımlı olmayı tercih ediyorsun.

Sevdiklerimizle daha çok vakit geçirmenin, onlara hediyeler alıp mutlu etmenin ne kadar kıymetli olduğunu anlıyorsun.

Yaşamımız boyunca etrafımızda insanları toplamak muhteşemdir; ancak gerçekten şanslıysak bir parmağı geçmeyecek mükemmel insanlara sahip oluruz. Konuşmasak bile, her daim bizim için orada olduklarını biliyoruz.

Kimseyi değiştirmek istemiyorsun yada bunun için çalışmıyorsun, herkesi olduğu gibi kabul etmeyi öğreniyorsun. Kendini kontrol etmekteki başarın artıyor ve ayaklarını yere daha sağlam basmayı da başarabiliyorsun.

Artık başkaları için değil de kendin için bir şeyler yapıyorsan ya da yapmak istiyorsan 40’lı yaşlara hoş geldin...

Bu yaşlar edindiğimiz tecrübelerle, hayatı daha da keyifle yaşama dönemi bu fırsatı elinizden kaçırmayıp gönlünüzce yaşayın.

Sevgiyle kalın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.