güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Aldığımız Kararlar

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:47

Sözlük anlamına baktığımız zaman karar; bir iş veya sorun hakkında düşünülerek verilen kesin yargı şeklinde tanımlanmıştır. Hayatımızda hemen hemen her konuda aldığımız kararlardan ibarettir. Aldığımız bu kararlar hayatımızın en önemli unsurlarıdır ve yaşantımıza yön verir.

Yaşadığımız sürece sayamayacağımız kadar çok “karar” veririz. Bu kararlar da, doğrudan bizi ve yaşamımızı, ailemizi, yakınlarımızı, işimizi etkiler. Bu kararların pek çoğunu da tanımlandığı gibi düşünerek değil, hiç düşünmeden aniden veririz. Oysa karar vermeden önce bizi yönlendirecek değerler, analitik düşünme, tecrübe, bilgi, sezgi, cesaret ve riskleri öngörebilen sağduyudur.

Doğru karar vermek için zamana ve düşünmeye ihtiyaç varsa da, içgüdülerimizin de ne kadar önemli olduğunu unutmamalıyız. Gerçek şu ki, bir hususta doğru kararı verebilmek için, karalarımıza önemli katkı sağlayacak etkenleri ayrı tutarak söylemeliyim ki, gereksiz pek çok yan ve dış etkenin etkisinden kendimizi sıyırmamıza ve onları göz ardı etmemize bağlıdır.

Hepimiz kendi hayatımız kadar varız. İşte sırf bu nedenle daha dikkatli düşünmeliyiz, bencil olmamalıyız, yaşadığımız dünyada canlıların ve bizden başka yaşayan insanların da olduğunun farkına varmalıyız. Bu hayatta varlığımızı hissettirmemiz için, kendi hayatımızı kolaylaştırmak amacıyla aldığımız kararları uygularken başka bir insanın özgürlük alanını ihlal etmemeliyiz. Hayatta var olmak demek, duruşumuz ile, düşüncelerimizle, her şeyden önemli olan söylemlerimizle değil, savunduğumuz ve insanlara hiç çekinmeden onların karalarını da etkileyecek şekilde  ‘şunu şöyle yap’, ‘şurada şöyle davran’, ‘keşke o olmasaydı’  şeklindeki tavsiyelerimizden vazgeçip, karşımızdakinden istediğimiz davranışı ilk önce biz yaşamımızda ortaya koyarak diğer insanlara örnek olmakla olur. Ve onlara bu hayattaki farklılığımızı iç dünyamızda düşünerek aldığımız her türlü kararı maksimum şekilde uygulayarak hissettiririz.

Kararlarımızı sorgulamalıyız. Düşüncelerimizi tekrar tekrar gözden geçirmeliyiz.

Karar vermek ve almak arasındaki fark nedir?

Karar verirken; sunulan seçenekler üzerinden, karar alırken ise; seçeneklerden bağımsız olarak ilerleriz.

Karar vermek; anlık ya da yakın zamandaki seçenekler üzerinden yapılırken, karar almak; uzun dönemli bir duruşu ifade eder, bir prensibi içerir.

Netice itibariyle; karar alırken ilk önce kendinden yola çıkmak daha da önemlidir.

Bütünü düşüncelerle değil duygularla kavrarız. Bu bağlamda, duygularla satın alıp, akıl ile onaylamak en önemlisidir.

Karar alırken izin verirseniz, kalbiniz yönü, aklınız da yolu ve yöntemi belirleyecektir.

Bu hayatta ne olursa olsun, ne yaparsanız yapın, ne yaşarsanız yaşayın, ancak her konuda karar alın, yine de alacağınız en kötü karar bile kararsızlıktan iyidir. Ünlü filozof Nietzsche’nin dediği gibi; “Bir girişimde bulunacaksanız kararsızlık kapılarını kapatın.”

Hayatınızda; beyninizin süzgecinden geçen, kalbinizin onayını da aldıktan sonra en doğru kararları alıp, bu kararları uygulamanız dileğiyle, sevgiyle kalın.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.