güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Hayatın Anlamı Nedir?

Yazının Giriş Tarihi: 13.07.2023 00:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.07.2023 01:37

Hepimiz ama istisnasız hepimiz hayatın anlamını aklımız ermeye başladıktan sonra dönem dönem sorarız, sorgularız. Sahi biz kimiz neyiz bu koca evrende amacımızı ne? bizden başka canlılar var mı? varsa onları kim yarattı? Ya da neredeler bizden üstünler mi değiller mi ve en önemli soru şu bu hayatın anlamı nedir?  Var mı anlamı varsa nedir?

Evet zor bir organizma evet bizi de yoruyor evet bazen amaçsız anlamsız ve boş geliyor. Her sabah uyan kalk işe gir eve gel sorunlarla boğuş faturalarla boğuş. Çocukları yetiştir. Koş koş koş.. Ve sonunda öl. Evet öleceğiz bunu da biliyoruz üstelik. İşte bu bilgi çoğu zaman bize hayatı daha da boş daha da anlamsız gösterebiliyor. Yani sonunda öleceksek neden bu kadar uğraşıp didiniyoruz.

Hadi sadede gelelim merak ediyorsunuz çoğunuz biliyorum, hayatın anlamı nedir?  İşte cevap hayatın anlamı ona kattığımız anlamdır. Yani hepimizin hayata kattığı anlam farklı olduğu için zaten hepimizin hayatı tanımlama tarif etme şekillendirme şeklimiz farklı. O yüzden hayatı yaşarken yaşadığımız hisler farklı. Verimiz farklı haliyle. E öyle değil mi? hayatla baş etme şeklimiz bile ne kadar farklı değil mi?

İşte bizler hayata kendi anlamlarımızı katarız ve o gözle o bakış açısıyla haliyle o his o duygu ve de sonuçta o reaksiyonlarla yaşarız değil mi? işte burayı biraz açıyorum; iç dünyamızı kalbimizin yansımasını insanları canlıları hayvanları görme biçimimizi yaşama biçimimizi hedef ve hayallerimizi ve tüm bu duygu düşünce his fikir toplayın hepsi işte ve benim burada sayamadığım bir sürü girdiyi ekleyin işte o hayatınızın anlamı. Hayatınızın diyorum çünkü sizinki ile benimki, benimki ile herkesinki farklı malum. O zaman şu iyi bir haber değil mi bu kattığımız anlam negatif karamsar ve karanlıksa hayatımızın anlamı da öyle oluyor. O zaman bu değişebilir. Yani iç dünyamız ve bakış açımız değişirse hayatımızın anlamı haliyle hayatımız konusundaki fikirlerimiz ve haliyle bu konudaki aksiyonlarımızı da değiştirebilir. E o zaman hayattan alacağımız çıktılar da direkt değişir. Ve daha olumlu ve verimli hale gelir. İşte bu iyi haber.

Şimdi dikkat edin hayatınıza ne anlam kattınız ne ifade eklediniz bakın bakalım. Bakın ki değiştirin bakın ki kalitesi artabilsin verimi artabilsin. İşte hayatın anlamı kader değil ve kader olmaktan çıkaran bir farkındalık edindik. Şimdi hayatınızı yeniden inşa etme zamanı geldi.

Sevgiler

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.