SON DAKİKA
Hava Durumu

KORONA HASTALIĞINA YAKALANMA KORKUSU HASTALIĞIN KENDİSİNDEN ÇOK DAHA BULAŞICI

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:47

Merhabalar, ben uzman klinik psikolog Enes KEÇİCİOĞLU psikoloji alanında lisans eğitimimi bitirdikten kısa bir süre sonra klinik psikoloji master’ımı tamamlayarak danışanlarımla terapi ve tedavi süreçlerimi sürdürmekteyim.

 Öncelikleşu anki durum, daha önce karşılaşmadığımız yeni bir şey değil. Dünyada salgın hastalıkların etkilememiş olduğu herhangi bir yaşam alanı bulunmamaktadır. Tarih boyunca salgın hastalıkların her daim sosyal ve politik istikrar üzerinde büyük etkileri olmuştur. Hatta dünya tarihindeki bazı savaşların sonuçlarını ve başlama sebeplerini de salgın hastalıklara bağlayabilmek mümkün. Tüm insanlık tarihi boyunca insanlar çaresi bulunamayan ve yaşam tehdidi oluşturan hastalıklardan hep korkar olmuştur. Son dönemin ise en korkulan salgını, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan corona (korona) virüsü salgınıdır.

“Koronavirüs salgınına ait moral bozucu olan şeylerden bir tanesi de, virüs ile ilgili bilinmezlik. Sağlık çalışanları, hükümetler ve politikacıların hepsi aynı sorulara odaklanmış durumda. Koronavirüs nereye kadar yayılacak? Ne kadar sürecek? Ne kadar insanı etkileyecek? Nasıl çözüme ulaşabiliriz?

Virüs’ün şu ana kadar gelmiş olduğu noktada dünyanın her yerine yayılmış olmakta ve bir çok ölüm vakası olmuş durumdadır. Ama ülkemizde şu ana kadar gelinen noktada her hangi bir ölüm vakasının bulunmaması ama sadece vakaya bile rastlanması ülkenin büyük çoğunluğunda yoğun kaygı ve korku hissedilmesine yetmiştir.

"Korku bulaşıcı"

Sosyal hayatta ve medyada konu hakkında herkes bir korkusunu veya kaygısını paylaşırsa kişilerin yaşadığı korku ve kaygı artmış bir şekilde bulundukları durum içerisinde daha da artarak yayılım gösterebilir.

Virüs geldi gelecek korkusuyla kişilerin yaşadıkları panik durumu, kendilerini çaresiz ve çıkmazda hissetmelerine neden olduğu bilinmektedir. Bu duygu durumunu azaltabilmek adına ilkin psikolojik sağlığımızı koruyabilmek ve yaşanan salgın hastalığa karşı farkındalık oluşturulması gerekmektedir. Panik halinden çıkarak, belirsizliklere odaklanmadan, yaşanan durumu kabullenip, günlük ritüellerimizi bozmadan bireysel önlemlerin alınması bu süreci daha rahat geçirmemizde etkili olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.