güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

ALKOL TÜKETİMİNİ AZALTMAK 'CİLT KANSERİ RİSKİNİ DE AZALTIYOR'

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:49

Bilim insanları, alkol tüketimi ile cilt kanserinin bağlantılı olabileceğini söylüyor. Fakat araştırma sonuçlarının, güneşten yeterince korunamamakla da ilgili olabileceğini belirten uzmanlar, aşırı alkol tüketiminden kaçınılması tavsiyesinde bulunuyor.

Bilim insanları, çok fazla alkol tüketiminin vücutta cilt kanserine neden olabilecek bir takım
tepkimelere neden olduğunu söylüyor.

Bilim insanlarına göre, etanol (etil alkol) midede sindirilmeye başladığında, alkolün vücutta yakımı sırasında üretilen asetaldehit' adlı organik bileşkeye dönüşüyor, bu bileşke de cildi ultraviyole (ÜV)
ışınlarına daha hassas hale getiriyor. İngiliz Dermatoloji Dergisi'nde yayımlanan araştırmanın yazarları, başka etkenlerin de bu sonuca ulaştırmış olabileceğini belirtip alkol tüketenlerin güneşlenirken
yeterince güneş kremi ve güneşten koruyan kıyafetler kullanmamalarının da bu etkenler arasında sayılabileceğine dikkat çekiyor. Binlerce katılımcıyla 16 farklı inceleme yürüten bilim insanlarının araştırmasına göre, günde bir ya da daha fazla alkollü içecek tüketmek cilt kanserine yakalanma riskini beşte bir oranında artırıyor. Kanser riski, alkol tüketim oranına göre de değişiyor.
Günde, birkaç bardak biraya denk gelen 50 gram etanol (etil alkol) tüketen birinin, hiç alkol
tüketmeyen veya daha seyrek tüketen birine göre, cilt kanserinin en ölümcül türlerinden olan ‘melanom'a yakalanma riski yüzde 55 oranında daha fazla.

Güneşten korunmak önemli

Araştırmada imzası bulunan Milano üniversitesinden Dr. Eva Negri, "C1V ışınlarının varlığında, alkol içmenin vücudun normal bağışıklık tepkisi verebilme yeteneği olan ‘immunokompetans'ı
değiştirebildiğini biliyoruz” diyor.

Negri, bağışıklık sistemindeki bu değişikliğin hücrelerde hasara daha sonra da deri kanserinin bir türüne yakalanmaya neden olabileceğine dikkat çekiyor.
Negri, bu araştırmanın melanom hastalığına yakalanma riski ile alkol tüketim miktarı arasındaki
ilişkinin incelenmesi için yapıldığını belirtip "Bu bilgi sayesinde insanların kendilerini güneşten daha iyi koruyabilmelerini umuyoruz” diyor.

İngiltere Kanser Araştırma Merkezi'nden Saray Williams ise araştırmanın ‘alkolün melanom için risk oluşturup oluşturmadığı konusunda kesin bir bilgi vermediğini' ifade edip "Araştırmacıların da dikkat çektiği gibi, bu sonuçlar alkol yerine güneşe fazla maruz kalmayla bağlantılı olabilir.
Araştırma aynı zamanda melanom vakalarının çoğunun açıkça, aşırı derecede ÜV ışınlarına maruz kalmayla ilgili olduğunu gösteriyor. Güneş yakınlarından kaçınarak riski de azaltabilirsiniz” yorumunu
yapıyor.

Williams, kayak yapanlar için de ‘kış güneşinden korunmaları' tavsiyesinde bulunuyor ve ekliyor:

"Alkolün deri kanseriyle bağlantılı olup olmadığı, alkol tüketimini sınırlandırmak için yine de iyi bir fikir. Alkol yedi farklı kanser türüyle bağlantılı, tüketimi azaltmak riski de azaltır.”

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.