güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Boşanma Davasında Çocuğun Velayeti Babaya Nasıl Verilir (1)

Yazının Giriş Tarihi: 14.05.2024 08:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 08:31

Çocuğun velayetinin babaya verilmesi annenin ruhsal, maddi ve fiziksel durumuna göre değişmektedir. Çocuğun velayetini annenin istememesi durumunda da çocuğun velayeti babaya verilmektedir. Eşlerin anlaşmalı olarak boşanmaları ve çocuğun velayetinin babada kalmasına karar vermeleri durumunda çocuğun velayeti babaya verilecektir.

Annenin akıl sağlığının yerinde olmaması, annenin fiziksel sağlığının yerinde olmaması, annenin çocuğa şiddet uygulaması, annenin maddi açıdan koşullarının yetersiz olması veya annenin çocuğun bakımını üstlenebilecek durumda olmaması gibi durumlarda da çocuğun velayeti babaya verilmektedir. 

Velayetin kapsamına hangi konular dâhildir?

Sorusunun yanıtı çocuğun menfaati ile ilişkili bir konudur. Velayetin kapsamına giren konular da bu açıdan değerlendirilerek mahkemede çocuğun velayeti hakkında en doğru kararın verilmesi hedeflenir. Çocuğunun velayetinin kapsamına dâhil olan konular ise şunlardır:

Çocuğun hayatının düzeni, bakımı, sağlığı Çocuğun yaşadığı yer, çevre ve gideceği okulun muhiti Çocuğun eğitimi ve sosyal çevresi Çocuğun kalacağı ev, çocuğun özel eşyaları ve yaşayacağı alan Çocuğun kimlerle yaşayacağı ve bunun çocuğa etkileri

Boşanmada Çocuğun Velayeti Babaya Nasıl Verilir?

Boşanmada çocuğun velayeti babaya nasıl verilir? Sorusunun yanıtı, babanın çocuğa sağlayacağı hayat koşulları ve çocuğa göstereceği bakım ve özenle ilgilidir. Boşanma davasında anne, çocuğunun velayetini babasına vermek isterse ve çocuğun babası da bu isteği kabul ederse mahkeme çocuğun velayetini babaya verecektir. Eğer boşanma davasında hem anne hem de baba çocuğun velayetini almak istemezse çocuk sosyal hizmetlere gönderilir. 8 yaşın üzerindeki çocukların velayeti konusunda annenin ve babanın fikri alındıktan sonra çocuğun da fikri alınır.

Eğer Aile Mahkemesi 8 yaşın üzerindeki çocuğun, babasında kalmasının daha iyi olduğunu düşünürse çocuğun velayeti babasına verilir. Eğer anne vefat etmişse ya da anne cezaevineyse çocuğun velayeti babasına verilmektedir. Çocuğun velayetinin eşlerden hangi tarafa verileceği konusu, çocuğun menfaatlerini temel alan bir konudur. Bu yüzden boşanma davalarında çocuk hangi tarafta iyi bakılacaksa fiziksel ve ruhsal koşullar da dikkate alınarak çocuğun velayeti anneye ya da babaya verilir.

Boşanma Davasında Çocuğun Velayeti Babaya Verilir Mi?

Boşanma Davasında Çocuğun Velayeti Babaya Verilir Mi? Sorusunun yanıtının temeli çocuğun menfaatlerine dayanır. Boşanma davalarında velayetin çocuğa verilebildiği bazı durumlar mevcuttur. Bu durumlarda boşanma davasında çocuğun velayeti babaya verilebilmektedir. Anne çocuğunun velayetini istemezse ve bu isteğini mahkemeye bildirirse çocuğun velayeti babaya verilebilmektedir.

Eğer evli olan eşler, anlaşmalı olarak boşanıyorsa ve kendi aralarında çocuğun velayetinin babaya verilmesine karar vermişlerse mahkeme de eşlerin bu isteğini onaylayarak çocuğun velayetini babaya verebilmektedir. Annenin sağlık durumunda ciddi bir sorun varsa, akıl sağlığı yerinde değilse ve çocuğa bakabilecek durumda değilse mahkeme çocuğun velayetini babaya verecektir. Ayrıca annenin psikolojik olarak yıpranmış olması, çocuğuna öfke ve şiddet göstermesi ve çocuğu ihmal etmedi de velayetin babaya verilmesini sağlayacak nedenlerdir.  Boşanma davalarında velayet konusu, çocuğun menfaatini hedeflediğinden, çocuğun babasının yanında daha iyi bakılacağına hükmolunan tüm hallerde çocuğun velayeti babaya verilir.

Boşanma Davasında Çocuğun Velayeti Babaya Nasıl Verilir?

Anne Çocuğun Velayetini Babaya Vermek İsterse

Annenin çocuğun velayetini babaya vermek istemesi üzerine, baba da aynı fikirde olup çocuğun velayetini isterse çocuğun velayeti babaya verilecektir. Fakat çocuğun velayetinin anne ve baba taraflarından istenmemesi durumunda çocuk sosyal hizmetler kurumuna gönderilebilmektedir. “Boşanma Davasında Çocuğun Velayeti Babaya Nasıl Verilir” başlıklı yazımızın sonuna gelirken blog bölümümüzden Avukatlık büromuzun diğer makalelerine ulaşabilirsiniz. Devam edecek…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.