güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Yakup Peygamber

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:50

  Bu peygamber İshad peygamberin küçük oğludur. Ve genellikle İsrailoğullarının atası sayılan peygamberlerin önde gelenlerindendir. Çünkü bu peygamber sahip olduğu 12 oğlundan israiloğullarının meydana geldiğinin inanılan 12 oğulları vardır. İshak peygamberin Yakup peygamberden başka Yakup’tan büyük isu isimli bir oğlu daha olduğundan bilgiler vardır. Bu zatin Yakup peygamberden büyük olduğu hatta Yakup peygambere karşı sert ve düşmanca tavırlar takındığı yolunda bilgiler vardır. Öyle ki bu baskılardan bıkan Yakup peygamberin baba ocağını terk etme girişiminde bulunduğu fakat insafa gelen bir gece içerisinde çocuklarını ve adamlarını toplayarak baba ocağını ve bölgeyi kardeşi Yakup’a bıraktığını ona belirterek bölgeyi terk ettiği yolunda bilgiler mevcuttur. Hatta kur an dışı bilgilere göre büyük kardeşinden korkan Yakup peygamberin bu olaydan önce bölgede geceleri dolaştığını gündüz dinlendiğini bu nedenle kendisine gece giden manasına isimler verildiğini ve bu isimlerin daha sonra İsrail şeklinde İsrailoğullarına mal olduğunu bildiren bilgilerde mevcuttur. Yakup peygamberin hakkında verilen bilgiler Yusuf peygamber hakkındaki bilgilerle içli dışlı durumdadır. Bu bilgiler bir oranda bugün Filistinli yurt kabul eden ve dünya kamuoyuna kabul ettirmeye çalışan Yahudi toplumunun mısıra gitmeden Musa peygamber ortaya çıkmadan önceki tarihini oluşturmaktadır. Bugün bu konuda bozulmuş olduğunu kabul ettiğimiz bir İslamları tahrik edilmiş yalan yanlış tekrar derlenmiş kitaplar durumda olduğuna inandığımız bugünkü Tevrat Zebur ve İncil gibi elde bulunan kutsal metinlerin verdiği bilgilere dayanan bu anlatımlara inanmak doğru kabul etmek bence hatalı bir davranıştır. Üstelik Yakup peygamber hakkında anlatılan bu bilgiler tarih bilgileriyle de tezat oluşturabilmektedir. Bu konudaki bilgilerin esasının hiç bozulmadan Hz Muhammed ten günümüze kadar gelmeyi başaran zaten Allah’ın korumasında olduğu kendi ayetleriyle dile getirilen Kur anı kerimin Yakup peygamber hakkında da en sağlam kaynak olduğunu düşünmekteyim. Bunun için Yakup peygamber hakkında bilgi veren sure ve ayetlerine baktığımızda şu bilgilerle karşılaşırız;

  Bunu İbrahim, oğullarına vasiyet etti, Yakup da: "Oğullarım, şüphesiz Allah sizlere bu dini seçti, siz de ancak Müslüman olarak can verin" (diye benzer bir vasiyette bulundu.) (Bakara Suresi, 132)

Yoksa siz, Yakub'un ölüm anında, orada şahidler miydiniz? O, oğullarına: "Benden sonra kime ibadet edeceksiniz?" dediğinde, onlar: "Senin İlahına ve ataların İbrahim, İsmail ve İshak'ın İlahı olan tek bir İlaha ibadet edeceğiz; bizler O'na teslim olduk" demişlerdi. (Bakara Suresi, 133)

Deyin ki: "Biz Allah'a; bize indirilene, İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve torunlarına indirilene, Musa ve İsa'ya verilen ile peygamberlere Rabbinden verilene iman ettik. Onlardan hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz ve biz O'na teslim olmuşlarız." (Bakara Suresi, 136)

Yoksa siz, gerçekten İbrahim'in, İsmail'in, İshak'ın, Yakub'un ve torunlarının Yahudi veya Hıristiyan olduklarını mı söylüyorsunuz? De ki: "Siz mi daha iyi biliyorsunuz, yoksa Allah mı? Allah'tan kendisinde olan bir şehadeti gizleyenden daha zalim olan kimdir? Allah, yaptıklarınızdan gafil değildir." (Bakara Suresi, 140)

De ki: "Biz Allah'a, bize indirilene, İbrahim, İsmail, İshak, Yakup ve torunlarına indirilene, Musa'ya, İsa'ya ve peygamberlere Rablerinden verilenlere iman ettik. Onlardan hiçbiri arasında ayrılık gözetmeyiz. Ve biz O'na teslim olmuşlarız." (Ali İmran Suresi, 84)

Nuh'a ve ondan sonraki peygamberlere vahyettiğimiz gibi, sana da vahyettik. İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a, torunlarına, İsa'ya, Eyyub'a, Yunus'a, Harun'a ve Süleyman'a da vahyettik. Davud'a da Zebur verdik. (Nisa Suresi, 163)

Ve ona İshak'ı ve Yakub'u armağan ettik, hepsini hidayete eriştirdik; bundan önce de Nuh'u ve onun soyundan Davud'u, Süleyman'ı, Eyyub'u, Yusuf'u, Musa'yı ve Harun'u hidayete ulaştırdık. Biz, iyilik yapanları işte böyle ödüllendiririz. (En'am Suresi, 84)

Karısı ayaktaydı, bunun üzerine güldü. Biz ona İshak'ı, İshak'ın arkasından da Yakub'u müjdeledik. (Hud Suresi, 71)

"Böylece Rabbin seni seçkin kılacak, sözlerin yorumundan (kaynaklanan bir bilgiyi) sana öğretecek ve daha önce ataların İbrahim ve İshak'a (nimetini) tamamladığı gibi senin ve Yakub ailesinin üzerindeki nimetini tamamlayacaktır. Elbette Rabbin, bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir." (Yusuf Suresi, 6)

"Atalarım İbrahim'in, İshak'ın ve Yakub'un dinine uydum. Allah'a hiçbir şeyle şirk koşmamız bizim için olacak şey değil. Bu, bize ve insanlara Allah'ın lütuf ve ihsanındandır, ancak insanların çoğu şükretmezler." (Yusuf Suresi, 38)

Babalarının kendilerine emrettiği yerden (Mısır'a) girdiklerinde, (bu,) -Yakub'un nefsindeki dileği açığa çıkarması dışında- onlara Allah'tan gelecek olan hiçbir şeyi (gidermeyi) sağlamadı. Gerçekten o, kendisine öğrettiğimiz için bir ilim sahibiydi. Ancak insanların çoğu bilmezler. (Yusuf Suresi, 68)

"Bana mirasçı olsun. Yakup oğullarına da mirasçı olsun. Rabbim, onu (kendisinden) razı olunan(lardan) kıl." (Meryem Suresi, 6)

Böylelikle, onlardan ve Allah'tan başka taptıklarından kopup-ayrılınca ona İshak'ı ve (oğlu) Yakup'u armağan ettik ve her birini peygamber kıldık. (Meryem Suresi, 49)

İşte bunlar; kendilerine Allah'ın nimet verdiği peygamberlerdendir; Adem'in soyundan, Nuh ile birlikte taşıdıklarımız (insan nesillerin)den, İbrahim ve İsrail (Yakup)in soyundan, doğru yola eriştirdiklerimizden ve seçtiklerimizdendirler. Onlara Rahman (olan Allah')ın ayetleri okunduğunda, ağlayarak secdeye kapanırlar. (Meryem Suresi, 58)

Biz ona İshak'ı ve Yakub'u armağan ettik ve onun soyunda (seçtiklerimize) peygamberliği ve kitabı (vahy ihsanı) kıldık, ecrini de dünyada verdik. Şüphesiz o, ahirette salih olanlardandır. (Ankebut Suresi, 27)

Ona İshak'ı armağan ettik, üstüne de Yakub'u; her birini salihler kıldık. (Enbiya Suresi, 72)

Ve onları, Kendi emrimizle hidayete yönelten önderler kıldık ve onlara hayrı kapsayan-fiilleri, namaz kılmayı ve zekat vermeyi vahyettik. Onlar Bize ibadet edenlerdi. (Enbiya Suresi, 73)

Güç ve basiret sahibi olan kullarımız İbrahim'i, İshak'ı ve Yakub'u da hatırla. (Sad Suresi, 45)

Gerçekten Biz onları, katıksızca (ahiretteki asıl) yurdu düşünüp-anan ihlas sahipleri kıldık. (Sad Suresi, 46)

Ve gerçekten onlar, Bizim Katımız'da seçkinlerden ve hayırlı olanlardandır. (Sad Suresi, 47)

 

 

 

 Devam Edecek…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.