güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Sanat Kimin İçindir-4?

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:47

Ülkemizin, milletimizin beğenilerini, takdirlerini toplayan onların desteği ile yücelmiş bulunan pek çok sanatçı ülkemizin Güney Doğu ve Doğu Anadolu’da verdiği terör şehitlerinin hiç birisinin cenazesine bırakın bu şekilde topluca gelmesini, birkaç tanesinin bir arada gelmesini bile gerçekleştirmemişlerdir.

Oysa bu şehitler onları yücelten dinleyerek, izleyerek, takdir ederek bugünkü mevkilerine getiren milletin evlatları olup bu devletin devamı uğruna hayatlarını vermiş kişilerdir. Sanat toplum içindir düşüncesiyle yapmaları düşünülen sanatçılarımız eğer bu düşünce ile hareket etmiş olsalardı Başbakanın annesinin cenazesine gösterdikleri katılım çokluğunu şehit cenazelerine de göstermeleri gerekirdi.

Oysa onlar belki bir kaçı tek tek katılmak dışında şehit cenazelerine katılmazken çoğunluklu olarak Başbakanın annesinin defin törenine katılmışlar tarziyelerde bulunmuşlardır. Bence onların başbakanın annesinin defin törenine katılmaları onların sanat çıkar içindir düşüncesinde olmalarının göstergesidir. Çünkü Başbakandan onun iktidar olmasından faydalanmaları mümkündür. Kim bilir belki de Başbakanın annesinin defin törenine katılmaları belki de bu amaçladır.

Tekrar önemle vurgulamak isterim ki sanatçı da olsa bir kişinin herhangi bir defin törenine katılması tarziyelerde bulunması hata veya suç değildir. Bence hata olan ülkenin yöneticisinin yakınının cenaze törenine katılan bir sanatçının ülkesi uğruna şehit düşen bir bireyin cenaze törenine katılmayıp ayrımda bulunması hatadır. İşte bana bu olay biraz da ülkemizdeki sanatçıların önemli bir kısmının sanat çıkar içindir düşüncesinde oldukları duygusunu uyandırmıştır. Umarım yanılıyorumdur ama tekrar önemle vurgulamak isterim ki ülkemizde sanat açısından hala beyinlerde bir soru vardır.

Sanat kimin içindir? Kimilerine göre sanat, sanat içindir, kimilerine göre sanat toplum içindir, son dönemlerde bariz olarak sergilendiğini söylediğim faaliyetler esas alınırsa bazılarına göre de sanat çıkar içindir. Buna en doğru cevabı verecek olan toplumdur. Toplum hangi tür sanatçıları büyük oranda destekleyip bağrına basıyorsa onların yaptığı doğrudur, bunu zaman gösterecektir. 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.