güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

PEYGAMBERLER TARİHİ

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:48

Yukarıdaki satırlarımızda aldığımız kaynağa ait bilgiler Hz. İsa'nın mesih olarak geri geleceğine dair olsa da Hz. İsa'nın geri gelip dünya insanları için yeni bir kurtarıcı olmasının yani mesih olmasının akıllara pek yattığını düşünmemekteyim. Hz. İsa'nın mesihliği ancak kendi yaşadığı dönem için söz konusu olması mümkündür. Bir başka tabirle Hz. İsa'nın kısa süren peygamberlik yaşantısı esnasında kendisine indirilen incil ile tebliğe başladığı dinin ve dini akaitlerin Hz. Muhammed ve Kuranı Kerim yer yüzüne inene kadar ki süre için insanlığa kurtuluş getirmiş, kurtuluş getirmeye temel olmuştur.

Bu durumu göz önünde bulundurursak Hz. İsa'nın mesihliği Hz. Muhammed peygamberliğini açıklayıp dinini tebliğe başladığı ana kadar söz konusu olmalıdır. Şurası da bir gerçektir ki bütün dinler dahilinde Hz. İsa'nın çarmıhtan göğe çekilmesi konusunda bedensel mi olmuştur, ruhsal mı olmuştur şekildeki tartışmalarla tartışılıp izah edilmeye çalışılmaktadır.

Bu konu yüzyıllardır açıklanamamıştır. Bu sebeple İslamiyet'in, Hıristiyanlığın hatta Museviliğin kutsal kitaplarına göre açık açık vurgulanmadığından bu dinlerin din adamlarından bir karar dahilinde birleşemediğinden İsa peygamberin bedeni ve ruhuyla birlikte gökte olduğunu söylemek oldukça zor ve mantıki izahlara uygun görünmemektedir düşüncesindeyim. Ama hemen şunu eklemem gerekir diye düşünmekteyim. Bir şeyin gökte olduğunu söylemek genel mahiyetli bir kavramdır. Çünkü gökte bir şeyin durabilmesi için duracağı bir yerin mevcutluğuna ihtiyaç vardır.

Şunu da unutmamak gerekir ki ruhsal kavramlar bir başka değişle ruhsal kişilik ve bedenler ruhsal mekanlarda bulunabilirler. Bu nedenle ruh olarak göğe yükselen Hz. İsa'nın ruhsal bir kavram olarak gökte, semada yer aldığını Zebur, Tevrat, İncil ve hepsinden önemlisi Kuran’ın belirttiği ruhsal mekanlarda bulunabilmesi dinsel açıdan da mantıksal açıdan da mantıki ve izahı kabul edilebilir bir olgudur.

Ne var ki aynı izahı durumu bedensel varlığıyla göğe yükselmiş bir İsa peygamber için söylemek ve anlamak zordur. Bu yüzdendir ki madde olarak göğe yükselen İsa peygamberin gökte yani semada bulunabilmesi için ya bir gök cisminin üzerinde olması yaşamını orada devam ettirmesi yada uzayda gök cisimleri gibi uzay boşluğunda belirli bir gök cisminin etrafında döner durumda olması gerekir düşüncesindeyim.

Bu tür düşünceler daha detaylı irdelendiğinde Hz. Allah'ın İsa'yı melekleri aracılığıyla çarmıhtan alıp göğe yükselttiğini söylemek gerekir. Gerçi Hz. İsa'nın nasıl ve nerede öldürüldüğü hakkında farklı anlatımlar vardır. Bazı anlatımlarda İsa'nın onu öldürecek kişiler gelmeden önce melekler vasıtasıyla göğe yükseltildiğini, onu öldürecek kişilerin aslında Allah'ın İsa suretinde gösterdiği onu ihbar eden havalisini yakalayıp çarmıhta öldürdüklerini anlatmalarına karşılık yani İsa'nın çarmıhta öldürülmeden göğe yükseltildiğini söylemelerine karşılık bazı anlatımlar Hz. İsa'nın yakalanıp çarmıha gerildiğini, Allah'ın İsa peygamberi çarmıhtan alıp göğe yükselttiğini belirtmektedirler.

Bu anlatımların hangisi doğru olursa olsun İsa'nın bedensel açıdan alınıp göğe yükseltilmesi melekler aracılığıyla olmuş ama ondan sonra İsa'nın gökyüzünün neresinde olduğu konusunda hiç bir anlatımda açıklık mevcut olmamıştır. Yüce Allah'ın mevlidde belirtildiği gibi uğruna alemleri yarattığı Hz. Muhammed ölüp yer yüzünde gömülü olmasına karşılık Hz. İsa'nın ruhsal ve bedensel yapısıyla birlikte capcanlı bir şekilde gökte yaşatmasını dillendiren anlatımları düşünsel ve mantıksal açıdan anlamak zordur.

Bu yüzdendir ki bence bu mantıksal güçlüğü ancak uzaylıların varlığını kabul edip İsa ve İsa'nın göğe yükselmesi olayında onların katkısının bulunduğunu kabul etmekle mümkündür. Bu şekilde bir düşünce ile Hz. İsa'nın yeryüzündeki varlığını ve faaliyetlerini gözetleyen bir gök cismi canlısı veya canlılarının Hz. İsa'nın etrafında oluşan tehlikeli durum üzerine onu ama tehlikeyi yaratanlar gelmeden önce ama tehlikeyi oluşturanlar onu çarmıhta bırakıp çekildikten sonra onu oradan alıp kendi dünyalarına geri götürmesiyle gerçekleşen bir göğe yükselme durumu yaratmış olmalıdırlar.

İşte bu şekilde bir olgu gerçekleşmişse o zaman İsa peygamberin ruhsal ve bedensel olarak göğe yükselmesi ve mesih efsaneleriyle dillendirilen İsa peygamberin kıyamet öncesindeki mesih olarak dünyaya geri gelmesi veya getirilmesi mümkün olabilir, açıklanabilir bir duruma gelebilmesi mümkündür.

Çünkü böyle bir kabul İsa peygamberi yüce Allahı uzaylılar aracılığıyla bize gönderip bizden almasını yaşamını gökte bir gök cismi üzerinde devam ettirip tekrar kıyamet öncesinde bize gönderebilmesini izah edebilecek bir olgu durumunda gösterebilecek bir izahtır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.