güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

KURTULUŞ SAVAŞI’NI KAZANAN ASKERİ KADROYU TANIYALIM

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:49

KAZIM ÖZALP

Kurtuluş Savaşındaki Görevleri: Kazım Özalp Albay(Tümgeneral) 61. Tümen Kumandanı, İzmir Şimal cephesi Kumandanı, Ertuğrul Grubu Kumandanı, Mürettep Kolordu Kumandanı.

Kurtuluş Savaşı Da Dahil Tüm Hayatı: (1880-1968) Türk Komutan ve devlet adamı. Harp Akademisini bitirdi. Kurmay Subay olarak Balkan Savaşına, sonrada I. Dünya Savaşına katıldı. İzmir’in Yunan İşgaline uğramasından sonra, Bandırma’ya geçerek 61. Tümen Komutanı oldu ve Yunanlılara karşı savaştı. Kocaeli grubu Komutanlığına getirildi. İzmit’i geri aldıktan sonra Sakarya Savaşına, sonra da Başkumandanlık Meydan Muharebesi Savaşına katıldı. 1920 yılından 1930 yılına kadar aralıksız olarak Milletvekilliği yaptı. Ayrıca bu süre içinde T.B.M.M. Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı görevinde bulundu.

REFİK SAYDAM

Kurtuluş Savaşındaki Görevleri: Refik Saydam sağlık idaresi reisi.

Kurtuluş Savaşı Da Dahil: Eski Başkanlardan, tanınmış devlet adamlarımızdandır. İstanbul’da doğdu. Yağ tüccarı Ulu Ahmet Efendi’nin oğludur. 1892’de Fatih Askeri Rüştiyesinde, Çengelköy Askeri Tıbbiyesinde okudu. 1905’te Doktor Yüzbaşı olarak okulu bitirdi. Stajını yaptıktan sonra 1910’da Almanya’ya gönderildi. Berlin’de Askeri Tıp Akademisinde kurs gördü. Sonra Branderburg Askeri sahra sıhhi kuruluşunda, Spandau’da bulunarak bilgisini arttırdı.

Balkan Savaşının çıkması üzerine yurda dönen Refik Saydam, Seyyar Askeri Hastanelerde ve Cephelerde çalıştı. I. Dünya Savaşının Başladığı yıl Sahra Sığhiye Genel Müfettişliği vekili bulunuyordu. Savaş sonuna kadar bu görevde kaldı.

19 Mayıs 1919’da Atatürk’le birlikte samsuna gidip Kurtuluş Savaşına katılan Dr. Refik Saydam, ilk T.B.M.M.’ne Beyazıt Milletvekili olarak katıldı, sonra Milli Savunma Bakanlığı Sıhhiye Dairesi Başkanı oldu. Daha sonra, değişik aralarla, Beşkere Sağlık Bakanlığı yaptı. Atatürk’ün vefatı üzerine İçişleri Bakanı ve CHP Genel Sekreteri olan Dr. Saydam geniş görüşlü teşkilatçı bir devlet adamıydı. 1881 yılında doğan Refik Saydam, 1942 yılında hayata gözlerini yummuştur.

HALİD AKMANSÜ (DELİ)

Kurtuluş Savaşındaki Görevleri: Halid Akmansü Albay(Tuğgeneral) 3. ve 9. Kafkas Tümenleri Kumandanı, 20. Garp Kumandanı, Kocaeli Grup Kumandanı.

Kurtuluş Savaşı Da Dahil Tüm Hayatı: Asker ve siyaset adamı (Daday 1884- İstanbul 1953) Harp Akademisinden Kurmay Yüzbaşı olarak çıktı (1909) ve merkezi Şam’da bulunan 5. Orduda görevlendirildi. I.Dünya Savaşında Irak Cephesinde bulundu. Mütarekede 13. Kolordu Kurmay Başkanı iken, İstanbul Hükümeti’nin emriyle Atatürk’ü tevkif etmek ve Sivas Kongresini dağıtmak isteyen Ali Galip’in yakalamasında hizmeti görüldü. Sakarya Meydan Muharebesinde 3. Kafkas Tümenine Kumanlık yaptı. 2-3 Eylül 1922 gecesi Uşak dolaylarında Yunan Başkumandanı General Trikopis ile 2. Kolordu Kumandanı General Diyenis’i Akmansü’nün Tümenine bağlı süvari keşif birliği esir etti. 1923’te Kastamonu Milletvekili seçildi ve terakki perver Cumhuriyet fırkasına girdi. 1927’den sonra siyasetten çekildi.

ALİ HİKMET

Kurtuluş Savaşındaki Görevleri: Ali Hikmet Albay (Tümgeneral) Milli Müdafaa Müsteşarı, 11. Kolordu Kumandanı

KEMALETTİN SAMİ

Kurtuluş Savaşındaki Görevleri: Kemalettin Sami Albay (Korgeneral) 10. Kafkas Tümeni Kumandanı, Süvari 1. Tümen Kumandanı, 4. Grup Kumandanı, V. Kor. Kumandanı

YAKUP SEVKİ

Kurtuluş Savaşındaki Görevleri: Yakup Sevki Tuğgeneral (Korgeneral) 9. Ordu Kumandanı, 2. Ordu Kumandanı

NURETTİN SAKALLI

Kurtuluş Savaşındaki Görevleri: Nurettin Sakallı Tuğgeneral (Korgeneral) 17. Kolordu Kumandanı, İzmit ve Havalisi Kumandanı, 20. Kolordu Kumandanı, Merkez Ordusu Kumandanı, 1. Ordu Kumandanı

ALİ İHSAN SABİT

Kurtuluş Savaşındaki Görevleri: Ali İhsan Sabit (Tuğgeneral), 6. Kolordu Kumandanı I.Ordu Kumandanı

CEVAT

Kurtuluş Savaşındaki Görevleri: Cevat Tümgeneral (Korgeneral) 8. Ordu Kumandanı, İstanbul Hükümeti Erkanı Harbiye Umumiye Reisi, Harbiye Nazırı ve Milli Hükümette Elcezire Kumandanı

SELEDAHHİN ADİL

Kurtuluş Savaşındaki Görevleri: Selehaddin Adil Albay (Tuğgeneral) 2. Kolordu Kumandanı

CAFER TAYYAR

Kurtuluş Savaşındaki Görevleri: Cafer Tayyar Albay (Tuğgeneral) I. Kolordu Kumandanı

İBRAHİM AKINCI

Kurtuluş Savaşındaki Görevleri: Seyyar Süvari Kumandanı

MUHİDDİN KURTİŞ

Kurtuluş Savaşındaki Görevleri: Muhiddin Kurtiş Albay 60. Tümen Kumandanı, I. Kolordu Kumandanı vekili

AHMED ZEKİ

Kurtuluş Savaşındaki Görevleri: Ahmet Zeki Albay (Tuğgeneral) 5. Kafkas Tümeni Kumandanı, I. Sv Tümeni Kumandanı

MÜRSEL

Kurtuluş Savaşındaki Görevleri: Mürsel Albay (Tuğgeneral) 5. Kafkas Tümeni Kumandanı, I. Sv Tümeni Kumandanı

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.