güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Kurtuluş Gününü ve Kurtuluş Harbi Şehitlerini Anmakta Eksiklerini Gördüğümüz Manyas’ımız

Yazının Giriş Tarihi: 13.09.2022 00:12
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.09.2022 18:00

Balıkesir’imizin bazı ilçeleri kurtuluş harbi sonunda ilçelerini kendi milis güçleriyle veya komşu ilçelerinin milis güçleriyle yunan işgalinden kurtarmış olmalarına rağmen ne hikmetse kurtuluş sonrasındaki dönemde kurtuluşlarını sembolize edecek kurtarıcı kuvvetleri onore edecek anıtlar yapmayı uzun süre ihmal etmişlerdir.

Çevremizde bu tip ilçelere örnek olabilecek ilçeler olarak Manyas ve Gönen ilçelerini gösterebiliriz. Çünkü bu ilçelere kurtuluş daha doğrusu kurtuluş harbi dönemine ait olay ve şehitleri temsilen yapılan anıtları bu ilçelerin halkları değil bu ilçelerde bulunan askeri yetkililer yapmışlardır. Ne Manyas’ta ne Gönen’de halkın veya sivil yetkililerin yaptığı veya yaptırdığı bu türden anıtlar yoktur.

Ancak Gönen için şu andaki belediyeden önceki dönemde Gönen Belediyesinin Ayyıldız şeklinde yaptırdığı anıtı bunun istisnası kabul edebiliriz. Bugün konumuz olan Manyas’a gelince orada Maltepe üzerindeki şehitler anıtını Manyas halkı değil 27 Mayıs inkılabı dönemindeki askeri Manyas belediye başkanının yaptırdığını önemle vurgulamak isterim.

Kendi milis kuvvetleriyle manyası kurtaran o zamanlar bandırmanın bir nahiyesi olan Manyas halkı nedense bu başarısını ve kurtuluş harbinde fiili çatışmalarda gösterdiği çabayı verdiği şehitleri sembolize eden bir anıt yapmayı düşünmemiş ve yapmamıştır.

Hepimiz biliyoruz ki 14 Eylül tarihi Manyas ilçemizin kendi evlatları eliyle Yunan işgalinden kurtarılışının yıldönümüdür. Manyas ilçemiz bu nedenle her 14 Eylül tarihinde bu kurtuluşun ve kurtarılışın hatırasını yâd etmek ve temsili olarak da olsa bu olayları yaşamak için Kurtuluş Bayramı’nı seremonilerle kutlar. 1. Dünya Harbi sonrasında dış ülkelerin yaptığı taksimde Yunan bölgesinde kalan ve fiilen Yunan işgalini yaşayan Manyas’ımız bu dönemde acılı günler yaşamıştır.

Gerçi bizzat işgalcilerin işgal kuvvetlerinin zulmünden ziyade yerel eşkıyaların, yerel soyguncuların zulüm ve eziyetlerinden mustarip olmuş, can kaybını ilçemiz halkına bunlar yaşatmışlardır. İlçemiz Yunan işgalinden önce Anzavurcu grupların ve şarki Garip Çerkezleri denilen grubun Kuva-yi Milliye ile yaptığı mücadelelerin geçtiği alan içinde kalmıştır.

Bu dönemde de yerli halk zarar görmüş, can kaybı yaşamıştır. Anzavurcu grupların ilçemiz hudutları içerisinde zarar verdiği hatta düzenli orduya can kaybı yaşattırdığı bir olay olarak tarih de pek açıklığa kavuşmamış vaziyette bulunan Tavşantepe olayları bu tür olaylardandır.

Bu olayın şehitleri 1961 askeri darbesinden sonra bugünkü Maltepe üzerindeki anıt yapıldığında Tavşantepe Bölgesinden getirilerek buraya gömülmüşlerdir. Bugün bu şehitlerin bulunduğu, bu anıtın olduğu saha ne yazık ki Manyas halkı tarafından bir eğlence sahası olarak kullanılmakta anıta 5-10 adım mesafedeki saha düğün salonu gibi kullanılarak Manyas halkının düğünlerinin pek çoğu burada yapılmaktadır.

Bu nedenle buradaki düğünlerin icrası nedeniyle ister davul zurna çalsın, ister halkımızın saz ekibi veya yerel tabirle kırmızı gül dediği çalgı çalsın bu şehitlerin kabri başında müzik aletleri çalınıp müzik ve oyunlar gerçekleştirilmekte ve şehitlerin ruhlarına bir oranda saygıda kusur edilmektedir düşüncesindeyim.

Nasıl Bandırmamız Cumhuriyet Meydanı’ndaki Kurtuluş Şehitlerine gerekli saygı ve itinayı göstermeyip festivallerde ve konserlerde onların kabirleri başına kurdukları sahnede sazlı sözlü müzik icra ediyorsa Manyas da bir oranda Bandırma’yı taklit ederek aynı dikkat ve ihtimamı Aznavur Şehitlerine göstermeyip Tavşantepe Şehitlerine göstermeyip onların anıtı ve kabirleri başında danslı, çalgılı düğünler gerçekleştirmektedir düşüncesindeyim.

Şunu da belirtmek isterim ki son dönemde edindiğim bilgiye göre Maltepe’ye Manyas yerel yönetimi tarafından 14 Eylül Maltepe parkı adı verilmiştir. Ne derece doğrudur bilemem Maltepe’nin ekin pazarı tarafına bu isim beyaz zemin üzerine kırmızıyla kaydedilmiştir. Yıllarca Maltepe parkı olarak bilinen bu sahaya hangi amaçla 14 Eylül Maltepe parkı ismi verilmiştir anlamak güçtür.

Çünkü Maltepe denilen sahanın 14 Eylülün Manyas kurtuluşunda olayların cereyanı açısından kurtuluş mücadelesi açısından mekânsal açıdan rolü olmamıştır. Maltepe sahasının üzerinde geçen çatışmalar bildiğim kadarıyla, öğrenebildiğim kadarıyla Anzavurun Manyas işgali sırasında geçmiştir. Hatta bu çarpışmalara kazılan mevzilerle mekanlık ettiğini söyleyen manyasın yaşlılarıyla bizzat sohbet ettiğim olmuştur. Devam edecek…

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.