güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

KÜÇÜK PARTİLERİN TARAFTARLARINA SESLENİYORUM

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:50

Değerli okurlarım,

Seçim hızla yaklaşıyor. Büyüğünden küçüğüne bütün partiler ellerinden gelen propaganda ile kendilerini seçmenlere arz ediyor, beğendirmeye çalışıyor.

Şüphesiz her yiğidin gönlünde bir aslan yatarmış. Biz seçmenler küçük parti deyip geçsek de onların da gönlünde bir aslan yatıyor. Onlar da vatan, millet sevgisi ile hareket edip, bizlere faydalı olmaya çalıştıklarını dile getiriyor.

Hakikatten bu küçük partilerin çoğunun adaylarını teker teker irdelediğimizde başta iktidar partimiz olmak üzere büyük partilerimizin adaylarından daha kariyer sahibi görüntü veren adaylar olduğunu görmekteyiz.

Özelikle Vatan Partisinin adaylarını, Saadet ve Büyük Birlik Partisi ittifakının adayları, genellikle bu özellikleri gösteren adaylar olarak görüntü vermektedirler. Bu yüzdendir ki küçük partileri desteklemeyi düşünen seçmenlerimize seslenmek ve şunu hatırlatmak istiyorum.

Nasıl olsa iktidar olmayacak diye, kendi beğendiğimiz taraftarı olduğunu düşündüğümüz küçük partilere oy vermekten sakınca görerek vazgeçmeyiniz. Belki çok küçük partiler için bunu söylemek mümkünse de Vatan Partisi ve Saadet Büyük Birlik Partisi ittifakı için bunu kesin söylemek haksızlık olacaktır.

Çünkü bu 2 grup hakikatten seçim programlarında belirttikleri faaliyetleri ile yapmak istedikleri ile ve gösterdikleri adayları ile tam manasıyla göz doldurabilecek özellikte görünmektedirler diye düşünmekteyim. Bu yüzdendir ki bu 2 gruba oy vermeyi düşünen seçmenler hiç düşünmeden oylarını bu partiler hesabına kullanmalı seçim sonunda da bu kullanımlarından dolayı pişman olmadan vicdanları rahat olarak dolaşıp yaşamlarını sürdüre bilmelidirler.

Hani halk arasında meşhur biz söz vardır, derler ki karınca hacca gitmeye karar veriş, bunu dile getirdiğinde duyanlar sen bu yürüyüşün ile bu vücudun ile bunu başaramazsın. Ama karıncanın bunlara verdiği cevap çok anlamlı olmuş, belki gidemem ama hiç değilse yolunda ölürüm.

İşte bence bu 2 grup bugün karıncanın faaliyetini yapar görünseler de yaptıkları faaliyet bakımından karıncanın sözü kadar anlamlı bir iş yapmaya yönelmişlerdir. Üstelik bu gurupları oluşturan siyasiler yıllardır ülkemizin değişik siyasi çevreleri içerisinde Türk milletine az çok hizmet etmiş fayda sağlamış kimselerden de oluşmaktadırlar.

Bu nedenledir ki bu 2 gruba oy verecek seçmenin gönül rahatlığı ile bu partilerini desteklemelerini ellerinden gelen desteği vermelerini tavsiye etmekteyim. Seçimlere katılmak için seçimlerde görevini yapmak için ille de iktidar olmayı başarmak şart değildir. Bazen seçimlere katılarak ülkeye zarara verebilecek partilerin yahut kişilerin iktidar olmasını engelleye bilecek şekilde onların oylarının miktarını ve oranını düşürmek durumu da başarı sayıla bilecek bir durumdur.

Nitekim yanlış hatırlamıyorsam böyle bir oluşum yani yerel yönetimde de olsa iktidar olmaya yakın bir durum yaşayan bir partimizin aldığı oy oranını seçime katılarak düşürme imkanını yaratan bir parti olarak Saadet Partisini söyleye bilmemizin mümkün olacağını düşünmekteyim.

Hatırladığım kadarıyla komşu ilçemiz Manyas ilçesinde yerel seçimde her ne kadar görünüşte CHP ve AKP yarışıyor görünse de MHP’nin yanında bazı küçük partilerde katılmıştır. Nitekim bu partiler arasında Saat Partisinin de olduğunu hatırlamaktayım. Pek çok Manyaslının Saadet partisinin Manyas’ta belediye Başkanı çıkarmasını imkansız görmesine rağmen, seçim sonuçlarına baktığımızda 70 küsür Manyaslının Belediye Başkanlığı seçiminde oyunu bu partiye verdiğini görmüştük.

Seçim sonuçlarına genel batlığımızda bugün ki belediye başkanının iktidar partisi adayından çok az farkla başkan olduğuna şahit olmuştuk. Eğer Saadet partisine oy veren 70 küsür kişi Saadet Partisinden Belediye Başkanı çıkmaz diye kendilerine yakın gördükleri, kendi düşüncelerine yakın görecekleri iktidar partisine rey verseydi bugün Manyas belediye başkanlığı ülke iktidarını elinde tutan partinin adayının ukdesinde olacaktı.

Böyle olmadığına göre, küçük de olsa Saadet partisine verilen oyların iktidar partisine Manyas’ta belediye Başkanlığı kaybettirdiğini düşünmek pek ala mümkün değilmidir?

Bu da göstermez mi ki küçük partiler kendileri iktidar olmasa bile aldıkları oylar ile birilerine iktidar olmanın yollarını kapamayı gerçekleştiriyor durumda olabilmektedirler. İşte bu yerel seçimde ki örnekten ders alarak aynı olayın genel seçimlerde  de gerçekleşe bilmesi için küçük partilerin adaylarının iktidar olamayacağız deyip kendi partilerine rey vermekten vazgeçmemeleri gerektiği gerçeğini görmeleri gerekir düşüncesindeyim.

Düşünün İslamcı zihniyette olan kişiler eğer bugün islamı tam manası ile yaşatmıyorlar diye düşünüyorlarsa reylerini bence saadet partisi ve büyük birlik partisi ittifakına vermekten caymamalı bu durumdan da uzak kalmamalıdırlar.

Çünkü tenkit ettikleri kişileri cezalandırmanın tek yolu kendilerine yakın olsalar bile onların istediği ortamı sağlamayan bu kitleyi iktidardan uzaklaştıracak yahutta kendilerini iktidara getirebielcek bu faaliyetten geçmelidir.

Aynı şekilde Türk İslam sentezi yanlıları da eğer bu sentezin hakim olmasını istiyorlarsa bunu gerçekleştirecek büyük birlik partisinin yer aldığı guruba rey vermekle ya onu gerçekleştiremeye veya ona engel olmaya çalışanlara az da olsa engel olmayı başardıklarını, başarmış olacaklarını düşünmeye mecburdurlar.

Tabi ki sol görüş sahibi olup ilerici görüş sahibi olup görüşlerinin gerçekleşmesini bugünkü partilerde görmeyenler de kendilerine yakın görseler bile kendilerine bu ortamı sağlamayan büyük partiler yerine Vatan Patisine oy atmakla kendi fikirlerinin hakim olmasına hiç değilse kendi fikirlerine yakın gözüküp ama kendi fikirlerinin aksine icraat yapanlara seçim kaybettirerek bir oranda ceza vermenin mutluluğunu yaşabileceklerini unutmamalıdırlar.

Sözün kısası başta Vatan Partisine ve Saadet Büyük Birlik ittifakına kendini yakın hisseden seçmenlerimiz oylarını yakın hissettiklerini bu parti veya ittifaklarını oylarını vermekte bence tereddüt etmemelidirler.  Bunu yapmakla hem kendi gibi düşünenlerinin miktar ve oranını görme oranına sahip olacaklarına hem de kendilerine kendilerinden gözüküp aldatanlara zarar vermek durumuna gelerek onlardan intikam almış olacaklarını unutmamalıdırlar.

Özellikle yakın zamana kadar kendi aralarında yer alıp bugün karşılarında yer alanlara ceza verip zarar vereceklerini düşünmelerini onlara bir oranda intikam alma imkanı vererek gönül rahatlığı sağlayacağı da unutulmamalıdır.

Halk arasında meşhur bir söz vardır; intikam soğuk yenen bir yemektir. Bu yemeği yemek için zamanın geçmesi şarttır. Gerek Vatan Partililer gerek Saadet ve Büyük Birlik ittifakçıları için bence bu seçim soğuk yemeği yemenin vaktinin geldiğini tam sıradır.

Gerek seçimde başarı gösterdikleri takdirde gerek benzerlerine oy kaybettirdikleri takdirde yakın zamana kadar aynı fikirde olmalarına karşılık bugün kendilerini düşman ve hedef seçenlerden intikam almanın zevkini yaşayabilecekleri an gelmiştir. Bunun için bence yapacakları tek şey sadece kendi partileri olan Vtan Partisine veya Saadet ve büyük birlik ittifakına oy vermekten ibadettir.

Hele hele bu 2 grup seçim barajını aşıp meclise vekil sokabilirlerse başarıları halk tabiri ile katmerli olacaktır. Umarım bu 2 gurubu desteklemeyi düşünenler tereddütten vazgeçip gerçekten bu 2 grubun sadık seçmeni olmaya yönelir ve oylarını bu 2 gruba kullanmayı gerçekleştirirler.

Hatta diyebilirim ki ümitsiz diğer parti seçmenleri bile bence bu 2 gruba rey vermeli bu 2 grubu meclise sokmayı mutlaka denemelidirler. Çünkü küçük partiler arasında seçimde başarı kazanmaya en şanslı bu 2 gurup görülmektedir. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.