güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

KABACA DİNLER TARİHİ İÇERİSİNDE ŞEYTAN KÜLTÜ -4

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:50

Tabi iyi insanlar Thor’u desteklerken kötülük yanlıları da Loki’yi destekleyip ona ve onun şeytani güçlerine bağlanırlar. Hatta ona insani kurbanlar da sundukları görülür.

            Amerika kıtasında görülen mitolojilerde iyilik ve kötülük bazen hayvan şeklinde görülen tanrılarda aynı zamanda bulunmaktadır. Bu neden ayrı bir kötülük kültü yer almamıştır. Orta Amerika kültürlerinden Olmekler ve Zapotekler Mayalardaki mitolojilere baktığımızda çok tanrılı tabiat dinlerini görürüz.

            Olmekler tabiat küvetlerine tapıyor onlara ibadet ediyorlardı. Zapotekler atalarının ruhlarına tapıyorlar, atalarının ağaçlar dan kayalardan çoğunlukla jaguarlardan hasıl olduğuna inanıyorlardı. İyiliği ve kötülüğü ruhlardan ata ruhlarından bekeyen ve toplum rahipleri aracılığıyla büyücülük benzeri faaliyetler de bulunuyordu. En önemli tanrıları yağmur tanrısı Cosijo’ya ve ruhlardan kaynaklanan tanrılara oluşturdukları dini kentlerdeki tapınaklarda ibadet ediyorlardı.

            Rahipler dansörler durumunda olup, ayin ve törenlerde belili kıyafetler giyip tanrıları taklit eden danslar eden kişilerdir. Yine jaguar şeklindeki ruhlara ve tanrılara insan kurban adetleri mesuttur. Kurbanlar 6-12 yaşlarındaki çocuklar, köleler, savaş esiri Lider ve subaylar kurban edilirdi. Kurbanların bazen derisi yüzülüp rahipler üzerinde dans ederler bazen de rahipler etini yerlerdi. Oldukça acımasız dini ayinleri jaguara tapmaları bunların Şeytana(kötülüğe) inandıklarını gösterir alametlerdir. Şeytana tapma törenlerine benzer dini ayin ve dansları mevcuttur.

            Mayalar ise daha ziyade tanrılara tapma şeklinde çok tanrılı bir din mevcuttur. En büyük tanrıları Hunahpu olup ondan sonraki önemli tanrı Quetzacoatl(Tüylü Yılan Tanrısı) vardı kalıtımsal bir meslek olan rahipliği yapanlar, sık sık yapılan dini törenlerde hayvanları, kursları hatta insanları kurban ederlerdi. Zapoteklerdeki gibi dansörler bu ayinlerde dans ederdi. Dansörlerin ve rahiplerin davranışları nedeniyle, insan kurban edilmesi nedeniyle kötü güçlere önem verdilerini söyleyebilir, şeytani güçlere taptıklarını dile getirebiliriz.

            Miztekler içinde aynı şeyleri söyleyebiliriz. Aztekler de çok tanrılı bir dine inanıyorlardı. En büyük tanrı Huitzilapchtli(Yıldız Tanrısı), Tlaloc(Yağmur Tanrısı), (su ve aşk tanrıçası) Tlazolteotl, yer tanrıçası Coatlicue, Orta Amerikanın ortak tanrısı Quetzacoatl. Bu tanrıların her biri insanlara yaptıkları iyilikler karşısında insan kurbanı istemektedirler. Bu nedenle kötülük kültü olarak değerlendirmek mümkündür.

            Azteklere göre Yıldız Tanrısı insanlara 52 yıllık bir yaşam süresi vermiştir.

Bu sürenin sonunda halk ve rahipler Huixachtecatlın (Yıldız Tepesi) üzerine sıkıp belirli olan yıldızı izliyordular.

Bu 52 yılın son anında yeni öldürülmüş insan kurbanın asılan göğsünde ateş yakarak bekleniyordu. Bu tören yaşamın sürmesi için şarttı. Yıldız gökyüzünün ortasını peşerge bir 52 yıllık süre kazanılmış oluyordu.. Azteklerin şeytana tapanların, kurban törenlerini andıran, rahipler tarafından tapınaklarda yapılan törenler çok kan akıtıyor, çok insan can alıyordu.

            Rahipler tapınakta kurbanın kalbini sıkıyorlar, cesedi merdivenlerden aşağı yuvarlıyorlardı. Yılda yaklaşık 20.000 insan kurban edildiği zannedilmektedir. Bu din ve bu törenler şeytani törenleri aratmayacak törenlerdi. Rahipler kurbanların etinden yiyordu. Kafatasları tapınak raflarında saklanıyordu.

            Aztekler kendilerine Mexica adını vermişlerdir. Bu isim kullandıkları Nahuati dilindeki ay anlamlı Mezti sözünden gelmiştir. Azteklerde Tolteklerde , Tepaneklerde hep aynıdır. Kısaca Orta Amerika mitolojilerinde ayrı şeytan(kötülük timsali) kültü yoktur. Çünkü tanrılar şeytanın işlevini üstlenmiştir. Tanrısal ayinler Şeytani hal almıştır. Ancaklar yinede bu şeytanı tanrılar arasında (Kukülean) Tüylü Yılan: Quatzacoatl iyi tanrıdır. Toltekler yıkılınca Orta Amerika’yı terk ettiğine doğuda kaybolduğuna inanılmıştır. İnsan şeklinde beyaz adam olarak ta temsil edilen bu tanrı bir gün doğudaki denizden yürüyen (yüzen) dağlarla gelip hesap soracağından bahsedilirdi. Yapılan kötülüklerin hesabını soracaktı. Bu yüzden kötü tanrılarla bu tanrı arasında pasifte olsa bir mücadeleden bahsedebiliriz. Yani diğer tanrılar Şeytani kuvvetleri temsil ederken bu kalkan iyiliği temsil ediyordu.

            Güney Amerika da ki insanlarda kendilerinin baş tanrısı olarak jaguarı seçmişlerdir. Bazı kimselerde geceleri jaguara dönüşebilirdi diye kabul etmişlerdi. Kendilerinin Güneşten geldiklerine inanmaları ve başlarındaki imparatora Güneşin oğlu dedikleri düşürse iyilik sembolü güneşle insanlara bazen jaguara döndüren gece arasında bir tezevt mevcuttur. Jaguar baş tanrı olmasına karşılık şeytani güçlerle aynı işlevi yapmaktadır. İnsanlara her türlü bela ondan gelmektedir. İnkalar imparator işbaşına geçtiğinde yenilgide salgın hastalıklarda, kıtlıkta insan kurban ederlerdi. Şair isteklerde kuş veya hayvan kurban ederlerdi. Yılda 200 insan kurban edilirdi tabi bu felaketlere göre artardı. Aymaralarda da durum aynıdır.

            Bu kültürler dışındaki Amerika yerli kabileleri Atalar Ruhuna ibadet ederler ruhlara kötülük yapmamaları için insan kurban ederlerdi. Büyücülük ilerlemiş şeytani güçlerle teması olan ayinler mevcuttu.

            Amerika mitolojisinin ortak kavaletevi jaguarın ortak tanrı timsali olması, tanrılara insan kurban edilmesi olup işler şeytana inananlar ve tapanların yatığı ayinleri andırmaktadır. Buna dayanarak Amerika mitolojilerinde tanrılar şeytan işlevinde olduğunda topluca bir şeytani ibadet ve insanlar mevcuttur diyebiliriz. Tabi ki jaguarın bir kedi kedinin de şeytan sembolü olduğu unutulmamalıdır.

            Amerika kıtasının mitolojilerinin ortak yönü, yaratıcı bir tanrıya inanılmasına rağmen ruhlara ve onların gücüne inanılmasıdır. Bu mitolojilerde tanrı iyi külttür. Ruhların ise bir kısmı iyi bir kısmı kötüdür. Kötü olan ruhlar şeytan işlevini yapar. Şeytani ruhların kötülük yapmasını büyücüler önler yapacakları ayin ve törenlerle bunu sağlardı. Bu mitolojilerde şeytanı güçlerle temas büyücülerin elindeydi. Dolayısıyla insan-şeytan ilişkisi büyücülere hastı. Büyücülük bir oranda şeytancı yapılan ibadetti. Hatta bazı büyücüler şeytan kabul edilirdi.

            Okyanusya(Avustralya) kıtasında insanların rüyalar aleminden gelip rüyalar alemine döneceği kabul edildiğinden (silsilesi) sistemi içinde şeytanın yeri yoktur. Kötülükler kötü rüyalar iyilikler iyi rüyalar idi. Ancak poliznezya ve mikronezya gibi sahalarda deniz tanrısının şeytani işlevi yaptığı görülürdü.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.