güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

İstanbul’un Fethi ve Fatih Sultan Mehmet Hakkında Hatırlatmalar

Yazının Giriş Tarihi: 31.05.2024 08:24
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 09:28

Birde bütün bunlara Hz. Muhammed’in hadisinde belirttiği övgülü makama ulaşmak Fatih’i İstanbul fethine iten sebepler olarak rahatlıkla söylenebilecek özelliklerdir.

Bu arada İstanbul hakkında hadisleri olduğu rivayet edilen Hz. Muhammed’in Ayasofya hakkında bu kilisenin kutsallığı hakkında herhangi bir hadisi olmadığı, Ayasofya’ya izafe edilen herhangi bir kutsallık ifadesi mevcut değildir. İşte bu sebeplerle babasının ölümüyle tahta çıkan ikinci Mehmet İstanbul’un fethi için hazırlıklara başlamıştır. Ordusunu kuvvetlendirmiş bilhassa teknik yönden ordusunu geliştirerek ateşli silahlarla donatılmış hale getirmiştir.

Fatihi İstanbul’u fethe iten belirttiğimiz yukarıdaki sebepler gibi açıkça belli olmayan bir başka sebep daha vardır. Bu sebep de fatihin eski roma imparatorluğunun topraklarının tamamına sahip olup onun gibi cihana hakim bir devlet oluşturmak istemesidir. Eğer fatih böyle bir devlet kurmak istiyorsa Anadolu’nun tümüne, balkanların tümüne daha geniş manada söylemek istersek Avrupa’nın güneyindeki Yunanistan, İtalya ve İspanya yarımadalarının tamamına hakim olması, ele geçirmesi gerekmektedir. Fatih bu büyük hayalini gerçekleştirmek için ilk hedef olarak İstanbul’u fetih etmek zorundadır.

Diğer fetihler daha sonra gerçekleştirilecektir. Nitekim İstanbul’un fethinden sonra fatihin Anadol’unun tamamını ve balkanların tamamını ele geçirmesi hatta İtalya’ya asker çıkarması ve Otranto’yu ele geçirmesi gerçekten fatihin bu düşüncede olduğunu ortaya koyan icraatlar olmuştur. Yine fatihin yeryüzündeki üç semavi dini kendi emrinde bir araya getirmek fikrinde olduğunu bu işe kendi yönetimindeki İslam dini önemli merkezlerini Ortodoks dünyasının başkanı olan patrikhaneyi Katolik dünyasının başkanı olan papalığı ele geçirmek buralarda hakim olmak mecburiyetini duyduğunu ortaya koyan fatihi İstanbul’u fethe zorlayan ve bunu gerçekleştiren icraatı açıkça ortaya koyan bir durum olarak değerlendirilebilir.

O bilmektedir ki İstanbul kuşatılırsa Hristiyan dünyası onun çağırısıyla yardıma gelecektir. Bu yardım ya balkanlar üzerinden kara yoluyla gerçekleşecek ve yahut İstanbul veya Çanakkale boğazı üzerinden deniz yoluyla gerçekleşecektir. Kara yolundan gelecek yardımları kesmek için balkanlarda kuvvetli bir miktar asker yerleştirip bulundururken bir yandan da Macaristan gibi önemli Hristiyan devletleriyle anlaşma yollarına gitmiştir.

Bazı kaynaklar Fatih’in zamanın papası ile de yakınlıklar gerçekleştirip onun Bizans’a yardım etmemesi için gerekli girişimlerde bulunduğunu belirtikleri görülmektedir. Hatta bu sayededir ki Fatih’in ordusunda ücretli Hristiyan askerlerinde İstanbul kuşatmasına önemli miktarda katılabildiklerini söyleyenler mevcuttur.

Zaten Fatih’in kuşatma için döktürdüğü topları döken ustalarda bazı rivayetlere göre papanın aracılığıyla gönderilen ustalardır. Fatih aynı şekilde Bizans’ın doğal müttefiki olan bazı Anadolu beyliklerinin de kuşatma esnasında sorun yaratmaması için onlarla da anlaşmalar yaptığı görülebilmektedir. Mesela Kahramanoğlularıyla yapılan bu yolda anlaşmalar mevcuttur.

Şunu da belirtmek isterim ki Karamanoğulları beyliği topraklarında önemli miktarda Ortodoks tebaa mevcuttur. Aksaray ve Karaman çevresinde Ortodoks Hristiyan Türkler Karamanoğlu topraklarında yaşamakta bu nedenle Karamanoğlu beyliğini Bizans’la ilişkilerinden bu topluluğun Karamanoğlu beyliğini Bizans’a yakınlaştıran bu kitleyi de Fatih’in hesaba katması zorunluluğu mevcuttur. Fatih bu nedenle Karamanoğulları beyliğine karşı da tedbir almak, onu devre dışı bırakmak için onunla anlaşma yapmak yoluna gitmiştir.

Bu tür tedbirler alındıktan başka İstanbul ve Çanakkale boğazlarını kontrol altına almak için boğazların iki yakasına içlerine topçular yerleştirilebilecek kaleler yaptığı, mevcut olanları tamir edip güçlendirdiği de bakidir. Nitekim İstanbul boğazı üzerindeki Rumeli hisarı onun yaptırdığı bu yoldaki en önemli eserdir. Fetih için hazırlık yapan Fatih toplarda döktürmüş ve dökülen topları İstanbul önüne sevk etmiştir. Bazı büyük topları İstanbul önünde döktüğü rivayetlerde vardır. Ama genel kanı topların Edirne’de dökülüp kuşatma öncesinde İstanbul’a gönderildikleri şeklinde bilgiler mevcuttur. Fatih şehri denizden de kuşatabilmek için üç yüz parçalık bir Osmanlı donanması da vücuda getirmiştir.

Bütün bu yolda hazırlıklar tamamlandıktan sonra ordusunu ve donanmasını hazırlayan Fatih 1453 yılı baharında İstanbul önlerine gelmiş ve şehri kuşatmıştır. İmparatora haber gönderip şehrin teslimini istemiştir. Buna ret cevabı verilmesi üzerine kuşatma başlamış şiddetli mücadeleler söz konusu olmuştur. Devam edecek…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.