güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

İshak Peygamber

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:50

İshak Peygamber

 

Kuran dışı kaynakalra göre İshak peygamber İbrahim peygamberin yaşının ilerlediği dönemde eşi Sare'nin doğurganlıktan düştüğü dönemde dünyaya gelmiştir. Kendisinin dünyaya gelişini Sodon ve Gamora kentlerinin felakete uğrayacağını haber vemek üzere Lut peygambere ve İbrahim peygambere gönderilen melekler müjdelemişlerdir.

Bu nedenle İshak peygamberin doğumu birazda mucizeli bir doğumdur. Bir oranda Hz.İsa'nın babası dünyaya gelişini andıran bir müjde bir mucize söz konusudur.

Bu sebepledir ki yahudilerin iddia ettiği İshak peygamberin kurbana söz konusu olan peygamber olma ihtimali düşünülebilecek bir durumdur. İshak peygamber aynı amcazadesi Lut peygamber gibi ve İsmail peygamber gibi babası İbrahim peygamberin getirmiş olduğu dini kaidelere tabi olarak peygamberlik yapmış bir peygamberdir.

Onun neslinden Orta Doğu'da ki yahdi peygamberlerinin hemen hepsi dünyaya gelmiştir. Yakup peygamber Yusuf peygamber Musa peygamber, Davut peygamber hep onun neslindendir. Bu nedenle Yahudiler köklerini ona dayandırmışlardır. İshak peygamberin annesi Sare'nin İbrahim peygamber ile birlikte Filistine ulaştığına Filist kralı tarafından eş olarak alınmak istemesi ve İbrahim peygamberden alınması olayı cereyan ettiği yolunda Kuran dışı kaynaklarda bilgiler verilmektedir.

Yine aynı kaynaklarda bazı mucizeler nedeni ile aynı kralın bu işten vazgeçip Sare'yi İbrahim'e gönderdiği anlatılır. Ancak öyle anlaşılıyor ki Sare bu başına gelen olayı hiç bir zaman unutamamıştır. Öyle görülüyor ki neslide unutamamış bu nedenle yahudiler Filistini ele geçirip yurt edinmek amacı ile bilenmişlerdir. Hakikatten daha sonra ki dönemlerde Filistin Yahudi yurdu olmuştur. Belki de bugün yahudilerin Filistin aşkı ve Filistinlilere olan kini Kuran dışı kaynakların anlattığı Sare'nin başına gelen bu olaydan kaynaklanmaktadır.

Bazı Kuran dışı kaynaklar aynı olayı Mısır Firavunlarına mal etmekte ve Sare'nin başına bu olayın Mısır'da başına geldiğine işaret etmektedirler. Tevrat ve İncil gibi bozulmuş kutsal kitaplarda verilen bilgiler olayın Mısır'da olduğunu doğrular mahiyettedir. Ancak bu anlatımlarda dikkat çeken bir durum vardır. O da bu anlatımlar sırasında Mısır ile Filistin arasında bir denizden bahsedilmez, sanki Filistin ile Mısır arasında normal kara yolu ile yolculuk söz konusudur. Bu konuya Musa Peygamber bahsinde daha detaylı yer vereceğimizden şimdilik burada kesmek durumundayız. Ancak şunu vurgulamak isterim ki Yahudilerin ve bugünkü İsrail'lilerin Mısır düşmanlığının kökeni de büyük ihtimalle Sare ve İbrahim peygamberin başına Mısır'da gelen bu olaydan aranması gerekir düşüncesindeyim.

İshak peygamberin Yakup ve İsu isimli 2 oğlundan bahsedilir. Yine kuran dışı kaynaklar bu 2 kardeşin birbiri ile geçinemediğinden İsu'nun baba topraklarını terkedip Yakup'un baba topraklarında kaldığından bahsederler. Dolayısıyla İshak peygamberin arduğu olarak Yakup peygamberden söz etmemiz gerekecektir. İshak peygamberin yaşamı da Filistin sahasında sona erecek yaymak istediği dini kaideler İbrahim peygamberin kaidelerinden fazla farklılık göstermeyecektir.

Hatta bu nedenle İsmail peygamberin neslinden gelen Hz.Muhammed'in getirdiği islamiyet ile İshak neslinden gelen peygamberlerin getirdiği yani Musa peygamberin getirdiği Musevilik arasında bazı dini kadiler ve ibadetler benzerlik gösterecektir. Mesela sünnet yani erkek çocuklarının sünnet edilmesi musevilikte de islamiyette de söz konusu olduğu gibi oruç denilen ibadet farklı şekillerde ve farklı zamanlarda da olsa islamiyet ve musevilikte de söz konusu olacaktır.

Çok uzak bir benzerlik söz konusu olsa da musevilerin günah keçisi taşlamaları ile islamların Hac'da şeytan taşlamaları da bir nevi icraat bakımından benzerlik göstermektedir. Bu benzerliği göz önüne getirebilmek için keçi hayvanının şeytanı temsil eden hayvanlardan biri olarak insanlarca kabul edilmişliği de göz önünde bulundurmak şarttır.

Bütün bu kuran dışı bilgilerden sonra şunu vurgulamak isterim ki İshak peygamber hakkında en kesin ve doğru bilgiler daha önce dizimizde yer verdiğimiz kuran sura ve ayetlerinin dile getirdiği bilgilerdir.

Bunun dışındakiler hep rivayetlere bozulmuş kutsal kitaplara sahiliği kesin olması tartışma yaratabilecek hadislere dayanmaktadır. Bu nedenle İshak peygamber hakkında ki en kesin ve doğru bilgiler kuran sure ve ayetlerinde ki bilgilerdir. Bunun dışında ki bilgilerin tarihi kaynaklarca doğrulanması da oldukça zordur.

Çünkü yazılı vesikalar hemn hemen yok denecek durumdadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.