güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

İSHAK PEYGAMBER

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:50

İSHAK PEYGAMBER

Bu peygamber hakkında daha önce söylediğimiz Lut Peygamberin yeğenidir ifadesi kur-an dışı dini kitaplara ve hadis kitaplara ait bilgilere dayandığı gibi aynı kitapların bazıları Lut Peygamberin İshak Peygamberin amcası Harran’ın oğlu olduğu yolunda bilgiler de vermektedir.

Bu nedenle bu ikisi kardeş çocuğu da olabilecek durumdadır. İşin tuhafı İshak Peygamberin annesi ile babası İbrahim Peygamber de kardeş çocuklarıdır. Çünkü İbrahim Peygamberin ilk eşi olan Sare, onun amcasının kızıdır. Dolayısıyla İshak Peygamber kendiside bir kardeş çocukları evliliği sonucu dünyaya gelmiştir.

İbrahim Peygamberin ve babası Azer’in Türklüğü hakkında rivayetler içeren kaynaklar olduğu gibi hatta bunu doğruladığı söylenen Peygamberimize ait hadisler olduğu da düşünülürse İshak Peygamberinde hem annesi Sare hem babası İbrahim Peygamber dolayısıyla Türklükle köken bağı olması mümkündür. Hz. Muhammed büyük atası kabul ettiği İbrahim Peygambere Kureyşlilerin hiç değilse Haşimilerin atası kabul ettiği İsmail Peygamber dolayısıyla neseb bağı kurarken Türklük ırkiyatına ulaşmaktadır.

Ancak onun ata kabul ettiği İsmail Peygamberin annesi Hacer’in  bazı kaynaklarda Habeş kökenli bazı kaynaklarda Deylen kökenli Yönünden Turaniliği yanı Türklüğü biraz zorlaştırmaktadır. Oysa İshak Peygamber hem anne hem baba tarafından Türklüğe yakın görünmektedir. Yahudilerin İshak Peygamberi köken kabul etmeleri, hiç değilse onu kendilerin kabul etmeleri esas alınırsa yeryüzündeki Yahudilerin haliyle İsraillilerin de Turani ırkla bağları olmasında olasılık olarak bahsetmek mümkün olabilecektir. Şurası da bir gerçektir ki Yahudi Irkının tarih boyunca uyum içinde yaşadığı tek ırk Türklerdir.

Hazar devletinde, Osmanlı Devletinde hatta Türkiye Cumhuriyeti dahilinde Yahudilerin rahat yaşayıp itibar gördüğü onların da bu ülkelerde yaşamayı tercih edip yerleşmeleri göz önünde tutulursa Yahudilerin bir oranda Türklükle köken bağı olması söz konusu olabilir diye düşünmeyi kolaylaştıracak bir görüntü söz olmaktadır. Osmanlı’nın Yahudileri Hıristiyan zulmünden kurtarmayı tercih etmesi de ülkesine yerleştirmesi de, hatta hiç Araplardan kız almayan Osmanlı hanedanının Yahudilerden padişah eşleri padişah anneleri yaratmaları da bu tezin doğruluğuna işaret eder görüntüler yaratmaktadır. Hz İbrahim’in ilkesi Sare 2. Eşi olan Hacer’e düşman kalmıştır.

Oysa onu İbrahim Peygamberle evlendiren kendisidir. Fakat daha sonra İsmail Peygamberin dünyaya gelmesi üzerine onu rakip görüp ona düşmandan Sare’nin İbrahim Peygamberi Hacerin  çocuğu ile birlikte evden uzaklaştırmaya çağırdığını ve zorladığını görmekteyiz. Kur-an’a göre Allah’ın emri ve Sare’nin zorlamasıyla Hacer ve İsmail Peygamberin bugünkü kabe yakınlarında terk edilen İbrahim Peygamber Haceri ve oğlunu Allah’a emanet etmiştir.

Hacer Sare’den öyle korkmuştur ki izlerimizi takip edip veya attırıp bizi bulmasın, bize ulaşıp kötülük yaşatmasın diye kumdaki ayak izlerini silecek şekilde uzun etekli bir elbise giymiş ve rivayete göre bu uzun etekli elbise hacca giden Müslümanların giydiği ihramın ilk nüvesi olmuştur. Tabi su sadece Hacer’in izleri silme gayesinden giyilen bir elbise değil, aynı zamanda çölde kendisini ve çocuğunu güneşten kullanacağı bir örtü olarak düşündüğü giyimde olabilecektir. 

Hacer ve oğlu uzaklaştırıldıktan yıllar sonra kendisi de İshak Peygamberi dünyaya getiren Sare, Hacer’e düşmanlığını hiçbir zaman unutmamıştır. Onun düşmanlığı nedeniyle İsmail Peygamber babalı yetim durumunda büyümek zorunda kalmıştır. İsmail Peygamberin babasıyla görüşmeleri yan yana olmaları ve kısa süreli nadir olmuştur. İnsan gaye ihtiyarı düşünmeden edemeyecektir.

Acaba Sare’nin Hacer’e düşmanlığı ve İsmail Peygambere düşmanlığı ondan ve oğlu İshak’tan kaynaklandığını söyleyen Yahudilere sirayet ettiğinden dolayı mı Yahudi ırkı İsmail Peygamberden nesep bulan Hz. Muhammed’in içinden çıktığı Kureyş kabilesine Müslüman Araplara, Araplara düşman olmaktadırlar.

Öyle ise bu ne yamanlardır ki Sare’nin başlattığı Hacer’e olan kini bugün Yahudilerce hala İslam Araplara özellikle İslam Filistinlilere aynen sürdürülmektedir. Yine bir tuhaflık vardır ki Yahudiler İbrahim’in kurban etmek istediği çocuğunu İshak Peygamber olarak gösterirken biz Müslümanlar İsmail Peygamber olarak göstermekteyiz. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.