güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

İshak peygamber

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:50

İshak peygamber

Bu peygamber İbrahim peygamberin Sara’dan olma küçük oğludur. Yahudiler bu peygamberi kendilerine ata kabul edip kendilerinin bundan türediklerini iddia etmektedirler. İsmail peygamberin baba bir anne ayrı küçük kardeşi olan bu peygamberin bazı kaynaklara göre Lut peygamber dayısıdır.

Bu peygamber hakkında ki kuran dışı kaynaklardan bilgilere yer vermeden önce kuran sure ve ayetlerinde ishak peygamber hakkında verilen bilgilere bakmamızın bunun hakkında daha sağlıklı bilgi sahibi olmamıza sebep olacağını düşünmekteyim.

Çünkü diğer kutsal kitapların hepsi daha sonra tahrip olmuş bozulmuş kaynaklardır. Hadisler ise doğruluğundan emin olunması her zaman kesin olmayan kaynaklardır. Bu nedenle en doğru bilgiler kuran sure ve ayetlerinde verilen bilgilerdir.

Bunlarda ishak peygamber şu şekilde dile getirilmektedir;

2:133 -  Yoksa siz de olaya şahit mi oldunuz; Yakub'a ölüm hali gelip çattığı zaman, oğullarına; "Benden sonra neye ibadet edeceksiniz?" dediği zaman, oğulları; "Senin Allah'ına ve ataların İbrahim, İsmail ve İshak'ın Allah'ına, tek olan o Allah'a ibadet edeceğiz. Biz ancak O'na boyun eğen müslümanlarız." dediler.

 

2:136 -  Deyiniz ki, "Biz, Allah'a iman ettik ve bize ne indirildiyse İbrahim'e,İsmail'e, İshak'a, Yakup'a ve torunlarına ne indirildiyse, Musa'ya ve İsa'ya ne indirildiyse ve bütün peygamberlere Rablerinden ne verildiyse hepsine iman ettik. Biz onların arasında fark gözetmeyiz ve biz ancak O'na boyun eğen müslümanlarız."

3:84 -     De ki: "Allah'a, bize indirilen (Kur'ân)e, İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a ve torunlarına indirilene, Musa'ya, İsa'ya ve peygamberlere Rablerinden verilenlere inandık. Onların arasında hiçbir fark gözetmeyiz, biz O'na teslim olmuşlarız".

 

4:163 -  Muhakkak biz, Nuh'a ve ondan sonra gelen peygamberlere vahyettiğimiz gibi, sana da vahyettik. İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a, torunlarına, İsa'ya, Eyyûb'a, Yunus'a, Harun'a ve Süleyman'a da vahyettik. Davud'a da Zebur'u verdik.

 

11:71 -  İbrahim'in karısı ayakta duruyordu bunun üzerine yüzü güldü. Ona İshak'ı ve İshak'ın arkasından da Ya'kub'u müjdeledik.

 

12:6 -     "Ve işte böyle, Rabbin seni seçecek ve sana rüya tabirinden bilgiler öğretecek. Bundan önce ataların İbrahim'e ve İshak'a tamamladığı gibi, nimetini hem sana, hem de Yakup soyuna tamamlayacaktır. Muhakkak ki, Rabbin alîmdir, hakîmdir."

 

12:38 -  "Atalarım İbrahim, İshak ve Yakub'un dinine uydum. Bizim, Allah'a hiçbir şeyi ortak tutmamız olmaz. Bu, bize ve insanlara Allah'ın bir lutfudur. Fakat insanların çoğu şükretmezler."

 

14:39 -  "İhtiyarlık halimde bana İsmail'i ve İshak'ı lutfeden Allah'a hamd olsun. Şüphesiz ki Rabbim duamı çok iyi işitir.

21:72 -  Ona (İbrahim'e) İshak'ı, üstelik bir de Yakub'u ihsan ettik ve herbirini salih kimseler kıldık.

 

37:112 -                Ona bir de salihlerden bir peygamber olmak üzere İshak'ı müjdeledik.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.