güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

HIRİSTİYAN DİNİNİN KENDİ ARASINDAKİ BİRLİĞİDE, DİNLER ARASI DİYALOGDA BİZİM ÜLKEMİZDE SAĞLANMAYA ÇALIŞIYOR...

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:50

Hıristiyan dünyası kendi birliğini sağlamaya çalışırken neden İslam dünyası kendi birliğini sağlamak için harekete geçmez.

Neden ülkemizde ki Müslümanlar, Şii Sünni diye ayrılıp cephe oluşturup birbirlerine saldırı ve katliamlar düzenlerken hatta birbirlerini diri diri yakmaya yönelirken Avrupa Hıristiyan dünyası doğuda ki yıllarca birbirlerine cephe tuttukları Hıristiyan doğu kilisesi ile birleşmeye uğraşırlar.

Bence onlar birlik ve beraberlikte olmanın kendilerini daha kuvvetli hale getireceğini İslamlar karşısında onları daha başarıya ulaştıracağını çoktan fark etmişlerdir.

Biz İslamlarsa dinimiz kurulduğundan beri, dinimizin şart koştuğu birlik ve beraberliği temin etmek yerine çıkar, menfaat, saltanat ve hükmetme uğruna ortadan kaldırmayı kendimize prensip edinmiş görünmekteyiz.

Onların yöneticileri kendi ülkelerinde bütünlük sağlayarak yönetmeyi prensip edinirken demokrasiyi esas alırken bizim ülkemizin yöneticileri ve yönetici adayları İslam dünyasının yöneticileri ve yönetici adayları böl, parçala yönet zihniyetini esas alıp kendileri için emniyetli gördüklerinden İslam dünyasında mezhep tarikat bölünmeleri ile İslam dünyasının birlik ve beraberliği daima ortadan kaldırılmıştır.

Bugün Papa'nın gelişi ile başlatılan daha doğrusu üzerinde bir adım daha atılan Doğu ve Batı kiliselerinin birleştirilme çalışmaları biz Türk ve İslam dünyasına örnek oluşturmalıdır.

Bizler de Hıristiyan dünyası gibi İslam dünyası olarak kendi aramızdaki bölünmeleri ortadan kaldırmak için harekete geçmeli Şii ve Sünni diye Emevi'li yöneticilerin sebep olmasıyla ortaya çıkan iki farklı İslam dünyasını birleştirip bizde İslam dünyasını tek bir vücut haline getirmeye yönelmeliyiz.

Bunun için nasıl Hıristiyan dünyası kiliseleri birleştiriyorsa biz de Sünni camia için önem taşıyan otorite merkezleri ile Şii dünyası için önem taşıyan otorite merkezlerini bir araya getirmeli ve aralarında ki ayrılık ve farklılıkları gidermeye yöneltmeliyiz.

Hele hele yeni ayrılıklar yaratacak düşünce sahiplerini etkili olmaktan etki yaratmaktan uzaklaştırmalı yeni mezhep ve tarikat yaratacak kişilere fırsat vermemeliyiz. Bunun için de tüm İslam dünyasının Şii'siyle, Sünni'siyle, Selefi'siyle, Alevi'siyle, Vehabbi'siyle temsil edileceği büyük bir İslam dini konferansı yahut toplantısı düzenlenmeli, İslam dünyası bünyesinde ki ayrılıklar bölünmeler giderilmelidir.

Şunu da unutmamak gereklidir ki artık Halife ve İmam gibi iki ayrı merkez yerine tek bir otorite kabul edilerek tüm İslam dünyasının ona boyun eğmesi temin edilmesi de düşünülebilecek önemli düşüncelerden birisidir.

İslam dünyasının en üst dini otoritesine  Peygamber soyundan dini açıdan en bilgili bir şahsiyet getirilmeli ona ister İmam, ister Halife denilsin Hıristiyan dünyası nasıl Papa'nın etrafında birleşiyorsa, İslam dünyası da ona öyle itaat etmeli ve onun etrafında öyle birleştirilmelidir.

Nasıl Hıristiyan dünyası Roma'da birleştiriliyorsa, İslam dünyası da Mekke'de veya Medine'de dini açıdan bir merkez olarak bir durum olarak düşünülebilir.

Bu düşünceler tüm İslam dünyasının dinsel birlik ve beraberliği açısındandır.

Nasıl Hıristiyan dünyası dinsel birlik olarak Papa'ya tabii olarak Siyasal bölünmüşlüğünü oluşan devletler siyasal hükümranlığını koruyorsa İslam devletleri de aynı şekilde Siyasal hükümranlığını korumalı Hıristiyan devletlerin birbirine karşı gösterdiği tavır ve tutumu bir birine karşı göstermelidirler.

Hepsinden önemlisi İslam dünyası ortak ve ittifakçı olarak birbirlerine karşı ve içerdeki muhaliflerine karşı Hıristiyan dünyasını Hıristiyan devletlerini görmekten vazgeçmeli İslam devletleri ile İslam halkları ile hepsinden önemlisi kendi kuvvetleri ile iç sorunlarını halletmeli dış sorunlarını komşuları ile diyaloglarla halletmelidir.

Sözün kısası Avrupa Hıristiyan dünyası birlik ve beraberliğini İstanbul'da gerçekleştirmeye yönelirken biz İslamlar da özellikle ülkemizde İslam ve Türk dünyası için İstanbul merkezli birleştirici İslam ve Türk dünyasını birleştirici çalışmalar gerçekleştirmeye yönelmelidir.

Ama bunu yaparken yapılan çalışmalar hiç bir zaman dünya hilafeti gerçekleştirmek Osmanlı devletini tekrar diriltmek amaçlarına yönelmemeli tüm İslam toplumlarının ve İslam devletlerin yan yana kardeşçe yaşayacağı İslam ve ya Türk birliği kardeşliği temin etmeye yönelik olmalıdır.

Ülkemiz nasıl Hıristiyan dünyasının birleştirilmesine müsaitse Türk dünyasının da İslam dünyasının da birleştirilmesine müsait bir ortama sahip bir ülkedir. Bu unutulmamalı özellikle yöneticilerimiz bunun farkında olarak buna göre hareket etmeli başkalarının amaçlarına hizmet etmekten vazgeçmelidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.