güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

HADİS SURE VE AYETLERİN ANLATIMYLA ORUÇ İBADETİ

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:49

Değerli okurlarım, daha öncede belirttiğim gibi biz islamlara göre ayların en hayırlısı olan Ramazan ayında yapmamız gereken ibadetleri belirtmek istediğimizde ilk akla gelen ibadet oruç ibadetidir. Gerçi oruçla direk ilgisi olmasa da teravih namazını ve fıtır sadakası verme ibadetlerini de ramazana has ibadet saymamız mümkündür. Bu 3 ibadet dışında ki ibadetler ramazana aidiyet taşımak durumunda değilseler de daha önce de vurguladığım gibi biz islamların çoğunluğu fırsatçılık yapıp aklımız sıra kurnazlık yapıp ramazanda ki ibadetlere daha fazla misli ile sevap yazılacak diye zekat umre, sadaka, namaz gibi ibadetleri de ramazan ayına yoğunlaştırmaya tercih ederiz. Bu beklediğimiz sevap fazlalığını bize sağlar mı  sağlamaz mı kesin bilmek mümkün değildir. Ama mantıki düşünürsek ibadet açısından ticari kafaya kaçan bu usulün İslamiyet’in istediği ve tavsiye ettiği bir tarz olmaması gerekir düşüncesindeyim bütün bunlar bir yana oruç ibadeti konusunda da beyan veren ağızlar değiştikçe farklı anlatım ve farklı taktimler karşımıza çıktığı görülür. Bu farklı anlatım ve takdimlerin yapanlarının farklı kaynakları esas almasından bu farklı kaynaklarda ki yorumları esas almasından kaynaklanmaktadır düşüncesindeyim. Çünkü oruç konusunda bize bilgi verenlerin bir kısımları verdikleri malumatlara hadisleri temel kabul etmektedirler. Oysa hadisler islami kaynak olarak Kuran sure ve ayetleri kadar sağlam ve kesin delil dayanak olacak durumda değillerdir. Çünkü Peygamberin ağzından çıktığı rivayet edilen bu sözler onu bize ulaştıran anlatıcılar raviler tarafından farklı sebeplerle farklı anlatımlara uğratılarak değiştirilme imkanı taşımaktadır. Bu yüzden de peygamberin sözü olmaktan çıkabilme ihtimali östere bilmektedirler. Hatta bu sebepledir ki hadisler saih veya saih olmayan şeklinde sınıflandırma ya tabi tutulmuşlardır. Fakat yine de hadisleri Kuran sure ve ayetleri kadar kesin doğruluk taşıdığını iddia etmek doğru değildir. Çünkü Kuran sure ve ayetleri hiç değişime uğramadan günümüze ulaşmıştır. Zaten Kuranın kendi beyanı Kuranı kerimin Allahlın korumasın da olduğu şeklindedir. Bu gerçek bilinmesine karşılık nedense alimlerimiz dini bilgiler veren hatiplerimiz yaptıkları bilgilendirmelerde öncelikle hadislere dayalı bilgiler vermeyi tercih etmektedirler. Bence bunun sebebi sure ve ayet hükümlerini değişik yorumlara uğratmalarının zor hatta imkansız olmasına karşılık daha serbest şekilde hareket edebilme istedikleri yorumlara konu edebilme imkanın daha müsait olması sebebiyledir. Bu sebepledir ki ramazan sürecin de bizlere yapılan gerek camiler de gerek televizyon ekranlarında yapılan oruç ilgili bilgilendirmede de hadislere dayandırılan hadisleri kaynak kabul eden bilgilendirmeler görülebilmektedir. Oruç hakkında ki kaynak kabul edebilecek hadisler nelerdir. Diye araştırdığımız da şu hadisleri görebiliriz :

1- İmam Bakır (a.s): “Her şeyin bir baharı vardır, Kur’an’ın baharı da Ramazan ayıdır.”

2- İmam Ali (a.s): “Ramazan Allah’ın ayı, Şaban Resulullah’ın ayı, Recep benim ayımdır.”

3- Resulullah (s.a.a): “İnsan, ramazan ayının faziletini bilseydi, yılın hepsinin ramazan   olmasını isterdi.”

4- İmam Sadık (a.s): “En iyi (faziletli) cihad sıcak havada oruç tutmaktır.”

5- Resulullah (s.a.a ): “Gökyüzünün kapıları Ramazan ayının ilk gecesi açılır ve son gününün gecesine kadar kapanmaz.”

6- İmam Sadık (a.s): “Kim ramazan ayında (Allah’ın kitabından) Kur’an’dan bir ayet okursa, diğer aylarda Kur’an hatmeden kimse gibidir.”

7- Resulullah (s.a.a): “Cennet, her yıl ramazan ayının gelişiyle süslenip ziynetlenir.

8- İmam Sadık (a.s): “İnsanın başına bir bela (musibet ) geldiği zaman oruç tutsun.”

9- İmam Zeynelabidin (a.s): “Selam sana olsun ey Ramazan ayı ki, hiç bir ay  seninle fazilette yarışamaz.”

10- Resulullah (s.a.a): “Cennet dört kişinin özlemini çeker, ….biri de ramazan ayında oruç tutandır.”

11- Resulullah (s.a.a): “Ramazan ayı bütün ayların, Kadir gecesi ise bütün gecelerin efendisidir.”

12- Resulullah (s.a.a): “Kim Ramazan ayını oruçlu geçirir ve haramlardan ve iftiradan sakınırsa, Allah ondan razı olur ve cenneti ona farz kılar.”

13- Hz. Peygamber efendimiz (s.a.a) bir hutbesinde şöyle buyurmuştur: “Her kim ramazan ayını susarak oruç tutar da, kulağını, gözünü, dilini, şehvetini ve vücudunun organlarını yalandan, haramdan ve gıybetten Allah’ın rızası için korursa, yüce Allah onu kendine yakın kılar, öyle ki o adam Hz İbrahim Halilullah’a (onun makamına) erişir ve onunla birlikte olur.”

14- İmam Bakır (a.s): “Ramazan ayının diğer aylara üstünlüğü Resulullah’ın diğer peygamberlere üstünlüğü gibidir.”

15- Resulullah (s.a.a): “Ramazan ayı öyle bir aydır ki, başlangıcı rahmet, ortası mağfiret ve sonu Cehennem ateşinden kurtulmadır.

16- İmam Ali (a.s): “Oruç, kul ile Yaradanı arasında bir ibadettir, Allah’tan başka kimse onu bilemez.”

17- Resulullah (s.a.a): “Her şeyin bir kapısı vardır, ibadetin kapısı da Oruçtur.”

18- Resulullah ( s.a.a.): “Oruç sabrın yarısıdır.”

19- Resulullah (s.a.a) (Sahabeden  birine hitaben): “Oruç tut; çünkü oruç gibi bir ibadet yoktur (onun yerini tutacak bir şey yoktur).”

20- Resulullah (s.a.a): “Allah-u Teala buyuruyor: “İnsanoğlunun oruç hariç bütün iyi amelleri kendisi içindir; ama oruç benim içindir ve ben mükafatını vereceğim.”

21- İmam Ali (a.s): “İslam beş temel üzerine kurulmuştur; namaz, zekat, hacc, oruç, velayet.”

22- Resulullah (s.a.a): “Oruç, cehennem ateşinden koruyan bir siperdir (kalkandır).”

23- Resulullah (s.a.a): “Üç amel Allah’ın rahmetindendir: Gece namazı kılmak, mu’min kardeşin halini sormak ve oruç tutmak.”

24- Resulullah (s.a.a): “Allah-u Teala melekleri oruç tutanlara dua etmekle görevlendirmiştir.”

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.