güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Güney Marmara Yerleşim Yerlerinin Kurtuluş Günlerinin Uyandırdığı Düşünceler

Yazının Giriş Tarihi: 02.09.2022 00:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.09.2022 21:55

Bütün bunlardan sonra şunu önemle vurgulamak isterim ki Eylül ayı bölgemiz yerleşim yerleri için Yunan işgalinden kurtuluş günlerinin yaşandığı dolayısıyla bugünlerin yıl dönümlerinin kutlanmasının yaşanması gereken bir zamandır. Bu nedenle 6 Eylülde kurtuluşu yaşayan Balıkesir’imiz Gönen’imizin Susurluk’umuzun kurtuluş yıl dönümlerini şimdiden kutluyor, buraların sakini olan tüm hemşerilerime atalarının geçmişte ki başarılarıyla övünmek hakları olduğunu hatırlatmak istiyorum. Ancak şunu da vurgulamak isterim ki atalarının başarılarıyla övünmek hakları kadar atalarına layık nesiller olmak görevleri olduğunu da unutmamalıdırlar. Bunun içinde hazırlanmak şarttır.

Yeni nesillerin eskilere layık olmak yolunda hazır olabilmeleri için en önemli vesileler kurtuluş günleri ve ulusal günlerdir. Bunları değerlendirmek ve bunlardan alınacak derslerle geçmişi yad ederek ondan çıkarılan derslerle atalarımıza geçmişimize layık olmak mümkündür. Ulusal günler olsun kurtuluş yıl dönümleri olsun bugünleri sağlayan şehitleri ve gazileri de anmak içinde önemli bir fırsattır. İşte böyle bir fırsatı yakalamışken Balıkesir’imizi, Gönen’imizi, Susurluk’umuzu hatta Balya’mızı kurtarırken şehit düşen tüm şehitlerimizi bu faaliyetlerde rol alıp gazi olan bugün toprak olmuş olan bütün gazilerimizi minnet ve hürmetle anıyor, huzurları önünde saygı ile eğiliyor ruhlarınız şad olsun diyorum. Kendilerine tanrıdan rahmet diliyor 6 Eylül’de kurtulan Balıkesir, Gönen ve Susurluk halkına kurtuluş yıl dönümünüz şimdiden kutlu olsun diyorum.

Belki bazı kimseler yunan işgalinden kurtarılmış yerleşim yerlerinin, kurtarılış tarihlerinin kutlanmasına karşı çıkabilirler. Bu ülkemizde yeni bir oluşum değildir. Çünkü Cumhuriyetin ilanından itibaren Türk yurdunun silahlı mücadele ile kurtarılmayıp İngiliz ve Fransızlarla yapılan antlaşmalar neticesinde çatışmasız olarak terk edildiğini iddia edip bu nedenle yunan işgalinden kurtarılan yerleşim yerlerinin törenlerle kutlanmasına karşı çıkmalar ta başından bugüne kadar sürmüştür. Bu iddia sahiplerinin hemen hemen hepsi Osmanlı yönetiminin Osmanlı saltanat ve hilafetinin ortadan kaldırılışını hazmedemeyenler olduğu kesin ve muhakkaktır. Hatta geçmiş dönemlerde bunlara mensup bazı fertlerin “keşke kurtuluş harbini yunan kuvvetleri kazanmış olsaydı” dediklerini de medyadan okumuş veya dinlemişizdir.

Bu tip insanları değerlendirirken Osmanlı sultanı ve halifesinden maddi çıkar sağlayan geçimlerini ve hayatlarını onlara bağlamış insan kitlelerinin bugünkü son kalıntı nesilleri olduğu muhakkaktır. Şunu da belirtmek isterim ki bu gibi düşünce sahipleri sadece bu tür beyanlarla kalmamışlar yaptığı Kuvayı milliye direnişiyle Mustafa Kemal ve onun önderliğindeki Kuvayı Milliye’ye düzenli ordunun oluşmasına zaman kazandıran Balıkesir’imizin bence Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa gibi güneydoğuda yapmış oldukları işgalcilerle mücadele neticesinde kahramanlıklar göstermiş istiklal madalyası almaya hak kazanmış illerimiz gibi istiklal madalyası alması gereken Balıkesir’imiz de bu tür düşünce sahipleri istiklal madalyasından etmişlerdir.

Haklı olarak şu soru kafalarımızı tırmalamayı sürdürmektedir, “neden Antep gazi unvanını, Urfa şanlı ve Maraş kahraman unvanını alıp istiklal madalyasını kazanırken, hakkederken Balıkesir’imiz neden böyle bir unvan ve istiklal madalyasından uzak bırakılmıştır.” Bütün Balıkesirliler olarak bu haklarımızın verilmesini istemeli bu konudaki kararlılığımızı yöneticilerimize Türkiye Büyük Millet Meclisi’mize ileterek bu hakkımızı daha doğrusu Balıkesir’imizin bu haklarını ilimize kazandırma yolunda hiçbir faaliyet göstermemekteyiz.

Umarım zamanında kurtuluş savaşının başlangıcının Kuvayı Milliyeciliğin beşiği olan vilayetimize mesela Kuvvacı Balıkesir dedirterek bir istiklal madalyasını ilimizde gerçekleştirilen seremonilerde şanlı bayrağımıza taktırmayı gerçekleştirmemiz mümkün olur. Yıllar sonra da olsa merkezinde bir Kuvayı Milliye anıtı vücuda getirmeyi başarmış Balıkesir’imize de yukarıda sözüne ettiğim olguları gerçekleştirmek yakışır. Umarım bütün bunlar gerçekleştir. Balıkesir’imizin, Susurluk’umuzun, Gönen’imizin, Balya’mızın kurtuluşunun gerçekleştiği tarihler söz konusu yerleşim yerlerinde bu kurtuluşları sağlayan şehit ve gazileri temsilen yapılmış bu yerlerdeki anıtlarda kutlanır. Kurtuluşu sağlayan şehit ve gazilere başta Mustafa Kemal olmak üzere bizlere kurtuluş günlerini yaşatan lider ve yöneticilerimize saygı ve hürmetlerimizi sunar aziz hatıraları önünde minnet ve saygıyla eğiliriz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.