güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLÇELERLE KENDİ ARASINDA VE İLÇELERİN KENDİ ARALARINDA YAPILAN ULAŞIMLARA NASIL BİR ÇÖZÜM GETİRECEK?

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:50

Değerli okurlarım,

Balıkesir’imiz Büyükşehir Belediyesi olarak oluşumunu tamamlamasına rağmen pek çok sahada hala eksikliklerinin mevcut olduğunu görmek mümkündür. Nitekim mezarlıklar konusunda pek çok Büyükşehir ile aynı özellikleri gösteren bir teşkilatlanma Balıkesir’imiz için hala söz konusu görülmemektedir. Çünkü Balıkesir’imizi Büyükşehir Belediyesi’ne kavuşturan kanun uyarınca Balıkesir’imiz bünyesindeki köylerimizin hemen hemen hepsi mahalle statüsüne kavuşurken tüzel kişiliklerini yitiren muhtarlıklarını kaybeden muhtarlıkları mahalle muhtarı statüsüne inen bu köylerimizdeki köy muhtarlarının yürüttüğü hizmetleri yürütecek herhangi bir makam ve merci ortada görülmemektedir.

Eskiden köyün ortak malı olan çeşmeler, su teşkilatları, mezarlıklar, okullar gibi toplum malları belediyelere geçmesine karşılık yani eskiden bağlı bulundukları ilçelerin belediyelerine geçmesine karşılık buralara ait hizmetleri veren herhangi bir makam doğru dürüst ortada görülmemektedir. Mezarlıkların sahibi, su teşkilatlarının sahibi belediye gözükmesine karşılık buralara ait hizmetleri veren kişinin aynı belediye olduğunu söylemekte oldukça zorlanmak söz konusudur. Bu yüzdendir ki Büyükşehir’imizin daha düzenli bir teşkilatlanması ve bu Büyükşehir Belediyesi’ni getiren kanunun ek kanunlarla takviye edilerek daha kullanışlı sistemler oluşturulan bir duruma getirilmesi gereklidir diye düşünmemiz mümkündür.

Nitekim sadece mezarlıklar, su sistemleri konusunda düzensizlik yoktur. Çöp alımları konusunda da belirli bir karışıklık tam bir düzensizlik mevcuttur. Belki pek çok köye haftanın belirli zamanlara çöp almak için çöp araçları uğramaktadır ama ilçe belediye merkezindeki imkanlardan onlarla aynı mahalle hakkına haiz eskiden köy olan mahalleler bir türlü kavuşamamaktadır. Yine eski köy yeni mahallerimizin en büyük sorunlarından birisi de ulaşım konusundaki sorunlardır. İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Bursa gibi pek çok Büyükşehir’de Büyükşehir’in belediye ulaşım araçları Büyükşehir bünyesindeki her mahalle arasında ulaşımı sağlarken Balıkesir’imizdeki Büyükşehir ulaşım araçları sadece Balıkesir merkez içindeki ulaşımı sağlamakla iktifa etmekte Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım araçları ilçelere ulaşım konusunda hiçbir icraat göstermemektedirler.

Atıyorum İstanbul’un Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı araçlar İstanbul’un Sarıyer ilçesi ile Beşiktaş ilçesi arasında Sarıyer ilçesi ile Üsküdar ilçesi arasında ulaşımı gerçekleştirebildiği halde Balıkesir Belediyesi’ne ait herhangi bir ulaşım aracı Bandırma ile Balıkesir Karesi ilçesi arasında yahut Karesi ilçesi ile Susurluk ilçesi arasında ulaşım konusunda hiçbir faaliyet göstermemektedirler. İkisi de Büyükşehir olmasına karşılık bu farklılık nereden kaynaklanmaktadır? Neden Balıkesir’imiz diğer Büyükşehir belediyeleri gibi ulaşım araçları açısından tam manasıyla ilçeleri de, bütün mahalleleri de kapsayacak şekilde teşkilatlanmaya gitmemekte, bu yönde bir çalışma göstermemektedir. Bu nasıl Büyükşehir anlayışıdır?

İstanbul’un içerisinde yani Büyükşehir hututları dahilindeki bütün ulaşım safhalarında Büyükşehir Belediyesi’ne ait teşkilatların vasıtaları veyahut Büyükşehir kontrolündeki özel halk otobüsleri görev yaparken Balıkesir’imizin Büyükşehir olmasına karşılık Balıkesir’imiz ile ilçeleri arasındaki ulaşımı özel otobüs firmalarının araçları gerçekleştirmektedir. Burada bir tuhaflık yok mudur? Eğer bizde Büyükşehir’sek Balıkesir Büyükşehir Belediyesi artık kendini teşkilatlandırmalı ve Balıkesir ili hututları içerisinde her ilçeye her mahalleye ulaşım sağlayabilecek araçlara sahip bir ulaşım teşkilatı oluşturmaya yönelmelidir. Bunun vakti gelmiştir diye düşünmekteyim. Tabi aynı şekilde bu durum Bandırma’mız içinde söz konusudur. Bandırma’mız da kendi bünyesindeki mahalleleri içerisinde ulaşım sağlayabilecek bir teşkilat oluşturmalı, mevcut teşkilatını hiç değilse mahallem dediği eski köyleri de şehir içeresindeki ulaşımı sağlayacak şekilde çalışabilir hale getirmelidir. Bütün bu eksiklerin giderilmesi pek çok şey değiştirecektir.

Şuanda özel otobüs firmaları tarafından yapılan yolcu taşımalarında alınan yolcu ücretlerinin Belediye Teşkilatlarının otobüsleri oluşturulduğunda yarıya düşeceklerini düşünmekteyim. Şuanda özel otobüs firmaları ile Bandırma’dan Balıkesir’e yolculuk yapan bir şahıs kabaca 20 lira ödüyorsa Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulacak bir ulaşım sistemiyle bunun yarısı değerde bir meblağı ücret olarak ödeyerek ulaşabilme imkanına kavuşabilecektir diye düşünmekteyim. Artık Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yavaş yavaş teşkilatlanmalı kendi bünyesinde oluşturacağı bir ulaşım teşkilatını İstanbul’un İETT otobüs teşkilatı düzeyine ulaştırıp onun İstanbul’un her kesimine ulaşması gibi o da Balıkesir’in her kesimine ulaşabilir hale gelmesi şarttır. Artık bunu BASKİ adıyla mı gerçekleştirir yoksa kuracağı yeni bir teşkilat olarak yapar bilinmez ama böyle bir ulaşım teşkilatına ve bunun yanında halk otobüsleri teşkilatına ihtiyacı olduğu muhakkaktır ve bunun görülmesi şarttır.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.