güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyük Şehir Belediyesi ile Bandırma Belediyesi arasındaki görev bölüşümü bazı hizmetleri aksatıyor mu?

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:50

Büyük Şehir Belediyesi ile Bandırma Belediyesi arasındaki görev bölüşümü bazı hizmetleri aksatıyor mu?

Değerli okurlarım büyükşehir belediyesi sisteminin kurulması genel mahviyette Balıkesir’i tek elden yerel hizmet açısından birleştirmekle belki birlik ve beraberliği sağlamada faydalı olmuş görünse de aslında ilçe belediyeleri açısından onların durumlarını sarsacak çalışmalarını daraltacak özel oluşumlar yetki sınırlamaları getirdiği için bir oranda zararlı olmuştur.

Çünkü icraatın icraat ve icraatların mahalinden yönetilmesi yerine merkezden yönetilmesi gibi otoriter hatta bir oranda totorital mahhali bir yönetim sistemi ortaya çıkarmıştır düşüncesindeyim. Artık herhangi bir ilçe belediyesinin kendi sınırları içerisinde kendi özelliklerine ve kendi özel şartlarıyla yapılması gereken icraatlarını yapılması ve yapma hakkını Balıkesir Büyük Şehir Belediyesi derukte etmek durumundadır.

Gerçi fiili hizmet açısından merkez belediyeye bağlı olan birimlerin ilçe belediye sahalarında temsilci ve şubeleri mevcuttur. Ama yinede bu sistem eski sistemin çabuk ve pratikliğini gösterdiğini söylemek mümkün değildir.

Mesela; Bandırmamızdaki şehir suyu tesisi ve idarisi büyük şehir belediyesine bağlanmış artık bu konudaki hizmetler büyük şehir belediyesinin malı olmuştur. Haliyle su aboneliği almak isteyen şahıs büyük şehir belediyesinin Bandırma daki konuyla ilgili tesis şubesine müracaat edecek ve onun icraat sistemine göre işini yaptıracaktır.

Bu konudaki nihai karar Balıkesir belediyesinin nihai kararı olacağından bu icraat mahalinden yönetilen bir icraat olmayıp merkezden yönetilen bir icraat olacaktır. Bazen bu gibi işlemlerde eski sistemde kısa zamanda hallolabilecek bir mesele daha uzun bir zaman içerisinde halledilebilecektir. Özellikle toplu ulaşım, su işleri ve itfaiye ye işleri hatta yol yapık işlemleri gibi işlemlerin merkez yani büyük şehir belediyesine ait hala getirilmesi ilçe belediyesi teşkilatlarını ve bu teşkilatların yöneticilerin kukla şahsiyetler müesseseler durumuna getirmiştir düşüncesindeyim.

Bu duruma düşen kişi ve müesseslerin icraat yapması üstelik büyük şehir belediyesinin farklı siyasal partiden ilçe belediyesinin farklı siyasal partide olması halinde daha da zor icraatlar gerçekleştirilebilecek ortamlara sürüklediğini görmemiz mümkündür. Yani bir ilçe belediyesi ülke iktidarının elinde tutan partiye mensup değilse icraat yapma açısından oldukça sınırlanma durumuyla karşı karşıya kalması durumu söz konusu olabilecektir. Atıyorum mesela; ilçemiz belediyesi ülke iktidarını elinde bulunduran partinin elinde ise ilçemiz merkez yani büyükşehir belediyesi hizmet imkânlarından daha az istifade ile karşı karşıya kalabilecektir.

Sadece bununla karşı karşıya kalmak durumunda olmaktan başka kendi başına yapabileceği hizmetlerde bile finansal açıdan yahut izin açısından engellemelere uğrayabilmekte. İlçemiz belediye hizmetleri açısından eksikliğe uğrayabilmektedir. Nitekim bu konuda pek çok rivayetler ve dedikodular dolaşabilmekte örneğin ilçemiz dâhilinde belediyemizin yapmak istediği kapalı pazaryeri oluşturma hizmeti için yapılacak tesis oluşturulması büyük şehir belediyesi tarafından engellendiği dile getirilmektedir.

Bu ne derece doğrudur veya söz konusudur bilinemez ama bilinen bir gerçek vardır ki bu konudaki çalışmalar oldukça yavaşlamış görünmektedir. Sadece bu konuda değil eskiden belediyemizin müstakil olduğu yıllarda belediyemiz tarafından yapıla gelen pek çok hizmetin de yapılmadığı ve eskisine oranda azaltıldığını söylememiz mümkündür. Bence büyük şehir belediyesi uygulama sistemi Balıkesir imiz de istenilen yahut beklenilen amaçsal neticeyi vermemiştir.

Aksine iktidar partisinin elinde bulunan ilçe belediyelerine büyük şehir belediyesinin daha fazla kayırma ve imkan sağlama rakiplerini elinde bulunan belediyelere hizmet engellemesi yapılabilmesi olanağına büyük imkan sağlamıştır. Hele hele eski köy olup yeni sistemde mahalle olup yerleşim sahaları adeta kendi kaderine terk edilmiş yerleşim yerleri haline gelmiş durumdadırlar.

Bunun sonucunda diyebilirim ki bunun sonucunda Bandırma da yaşayan bir birey olarak kafamda şu sorular uyanmıştır; Bandırma belediyesi bu uygulama ile pek çok yetkisi elinden alındığında eski döneme oranla kendini görevlendiren hemşehirlelerine karşı hizmet yapma açsında büyük oranda sınırlamaya uğramış görev sahası iyice daralmıştır. Yine Bandırma belediyesi ulaşım, su itfaiye hizmetlerini büyük şehre kaptırdığında bu sahalarda şehrimizde yaşanılan hizmet kusur ve eksikliklerini giderememekte halkı hizmet verme açısından tam manası ile doyurmamaktadır.

 Yine şurası bir gerçektir ki büyük şehir belediyesinin Bandırma belediyesi üzerindeki sınırlandırma yetkileri nedeniyle Bandırma belediyemiz toplu ulaşım açısından hizmet vermekten yoksun kaldığı gibi Pazar yerleri kontrol ve denetiminde de yeterli oranda hizmet verememektedir.

Hele hele bu uygulama ile görünüşte kendi mahallesi durumuna getirilen eski köy yerleşimlerinin sahalarında doğru dürüst hiçbir hizmet verememektedir. Kısacası Bandırma belediyemiz ile büyükşehir belediyesi arasındaki görev bölüşümü gerçekleşmesi Bandırma belediyemizin yetkilerini azaltmış onu göstermelik hale getirmiştir. Bu yüzden onun Bandırmamızı daha mamur hale getirmesi mümkün değildir.

Üstelik Bandırmamız belediyemizi elinde bulunduran siyasi partinin güç kaybına sebep olabilecek şekilde sınırlandırmalara ihmallere uğramasına sebep olduğundan Bandırmamızın bu dönemde büyük şehir belediyesi uygulamasından yeterli oranda istifa etmesi mümkün olamayacaktır.

Halkımız eğer hizmet bekliyorsa baskılarını Bandırma belediyesine değil büyük şehir belediyesine yöneltmesi talep ve isterileriyle onun üzerinde bakı kurarak eksik gördükleri giderme görevini ona gerçekleştirmeliler. Belediyemizi suçlamak tehtid etmek hizmet görme açısından hiçbir anlam ifade etmeyeceğinden büyükşehir belediyesi hedef kabul edilmeli suçlamalar eksiklikler ona yöneltilmeli giderilmesi ondan istenmelidir.

Kısaca son bir kes daha hatırlatmak isterim ki büyük şehir belediyesi uygulaması nedeniyle hele hele bu uygulama gereği gerçekleştirilen görev ve tesis bölüşümü teşkilat bölüşümü nedeniyle diğer ilçe belediyelinde olduğu gibi Bandırma belediyemizde de bir güçsüzlük bir sınırlanmışlık olmuştur. Artık bu bilinmeli ve belediyemiz olsun büyük şehit belediyemiz olsun bu ölçüde değerlendirilmeliler. Artık birileri şunu itiraf etmelidir ki büyük şehir ve ilçe belediyesi arasında ki yetki ve teşkilat bölüşümü yerel açıdan hizmetleri haliyle aksatmaktadır ve gerekli düzenlemeler daha titizlikle yeniden elden geçirilmediği sürece bu hizmet aksamaları şüphesiz devam edecektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.