güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

BU KEZ CUMANIN GELİŞİ PERŞEMBEDEN

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:50

Değerli okurlarım meşhur bir halk sözü vardır. Hani derler ya Perşembenin gelişi Çarşambadan belli olur.  Ben bu kez bu sözü yazının konusunu dile getirme noktasında yaşadığım yaşamak sorunda kaldığım bir zorunluk nedeniyle Cumanın gelişi Perşembeden atmak suretiyle bir mecburiyetinde dile getirmeye çalıştım.

Kıymetli okurlarım Gazetemizin devamlı okurları televizyonumuzun sürekli izleyicileri yakından bilirler ki bizler Yaşam Gazetesi ve Mar tv camiası olarak bundan 6 yıl önce menfur bir cinayetle Gazetemiz editörü Cihan Hayırseveneri kaybetmek durumunu yaşamıştık. Bu kötü menfur olayın kesin tarihi olan her 18 Aralıkta bu acı olayı yaşamanın bütün ıstırap ve acılarını tekrar yaşamakta müteveffa değerli arkadaşımızı hayır dua ile anarken bu olayı bize yaşatan katilleri destekçi ve teşvikçileriyle birlikte gönlümüzden gelerek camia olarak içtenlikle lanetlemekteyiz inanıyorum ki her 18 Aralıkta hayır Cihan Hayırseveneri hayır dualarla anmak katillerini onların teşvikçi ve desteklerini lanetlemek camiamızla birlikte Cihan Hayırseveneri sevenlerce de içtenlikle gerçekleştirilmektedir..

Bu değerli Arkadaşımız 1998 yılında Bandırmayla tanışmış ve geldiği İstanbul’dan Bandırmamıza yerleşerek 2009 tarihine kadar yani öldürüldüğü tarihe kadar aralıksız Bandırmamızda yaşamıştır.1998 de başlayan Bandırma ve Cihan hayırsevener tanışıklığı Cihan hayırsevenerin gözünde ve kalbinde bir Bandırma aşkına dönüşmüş Bandırmayı seven bu değerli arkadaşım diyebilirim ki Bandırmada yaşamış en belirgin Bandırma sever olmuştur. Tabi Rica ise Cihan hayırsevener bu tanışmayı müteakip bir Bandırma seven  olmuştur. Şüphesiz onun bu sevgisi karşılıksızda kalmamıştır. Başta insanlığıyla insan severliğiyle yardım severliğiyle kısacası soyadının belirttiği gibi yaptığı bütün işlerinde hayırı ve hayırlılığı severliğiyle Bandırmalı lığın gönlüne yerleşmiş kendini Bandırmalı ya sevdirmeye başarmıştır.

Cihan hayırsevener Bandırmaya gelişinde hedefi olan asıl meşgalesi olan Gazetecilik çalışmalarına Bandırmamızda bazı gazetelerde yazı işleri müdürlüğüyle başlamıştır. Gerçi yukarda da belirtiğim gibi onun insan severliği yardımseverliği bu basın kuruluşları bünyesinde ki kişilerle dostça ilişkiler içeren evreler göstermişse de Cihan Hayırsevener bu yerel medya camiasında ki ilişkilerde dönen desise ve dolaplardan çabuk mustarip olup onlara ayak uyduramadığından bu ilişkiler uzun süreli olamamışlardır. Onun ulusal medyada çalışması sırasında edindiği tecrübe ve bilgilerden istifade etmek  görüşüme göre onu çıkar ve menfaatleri doğrultusunda kullanmak arzusuyla oluşturulan teşviki mesailer önce dostça gerçekleşmiş görünse de daha sonra ki dönemlerde ona karşı düşmanlığa dönüşmüşlerdir onun Bandırmada bazı gazetelerde ki teşviki mesai arkadaşlarının pek çoğuyla önce dostluk şeklinde başlayıp yürüyen ilişkilerin daha sonra veya rakipliğe veya hasımlığa dönüştüğünü o zamanın yazılı yerel medya unsurlarından görmek basit veya sistemli incelemeyle her zaman tespit edilebilecek bir durum Cihan Hayırsevener kendi başına çıkardığı Güney Marmara’da Yaşam gazetesini yayınlamaya başladığı anda Bandırma yerel basınında ki daha önce ki yerel medyada yer alan basınların bir kısmının onun yanında yer almasına karşılık bir kısmının da ona karşı cephe alıp hasım olmayı seçtiğini rahatlıkla söyleye bilirim düşüncesindeyim.

Yerel medyada yer alan kalem sahiplerinin Cihan Hayırsevenere cephe almasında en büyük etkenin onun ulusal medyadan gelip Bandırma yerel basınında gerçekçi bir yerel gazeteciliği başlatmış olmasının oluşturduğunu düşünmekteyim. Yine şahsi kanaatime göre Bandırma halkının menfaatini ön planda tutan toplumsal faaliyetlerde topluma önderlik yol göstericilik etmeyi hedef seçen bir gazetecilik anlayışı Cihan Hayırsevener ve çıkardığı Güney  Marmara’daYaşam gazetesiyle başlamıştır. O zamana kadar Bandırma Gazeteciliğinin görüşüme göre esas hedefi üst tabakanın tanınmış şahsiyetlerini ve onların hayatlarını siyasileri ve onların hayatlarını tanıtan dile getiren haberlerden oluşan bir gazete sunmak durumu arz etmekteydi hatta bazı sahalarda dile getirilen söylentilerin belirtiği gibi resim satmak kişi tanıtımı yapmak amacından öte gitmeyen bir gazetecilik anlayışı söz konusuydu. Cihan HayırsevenerGüney Marmara’da Yaşam Gazetesiyle bu anlayışı değiştirmeyi başlattığı gibi gerek yerel Bandırma basınında gerek sözünü ettiğim yaşam öncesi gazetecilik anlayışı sahibi gazetecilerin arkasında yer alan onların sponsorlarının destekçisi olan kaba tarifle zengin zümre diyeceğimiz kesimin hasımlığını ve düşmanlığını kazanmış oldu kaanatını taşımaktayım. Çünkü Bandırmayı yöneten kesimin ve onların propagandasını yaptığını düşündüğüm Bandırma yerel basını sahiplerinin yazarlarının çıkarları bu yeni anlayıştan zarar göreceklerinin kokusunu almış olmalıdırlar. Onlar uyanan Bandırmalının kendisini istismar ettirmeyeceğini sömürtmeyeceğini çok iyi bildiğinden Bandırmayı uyandıracak yeni sahibi Güney Marmara’da yaşam gazetesinden ve onun sahibi editörü ve yazarı olan Cihan Hayırsevener ’den hoşlanmamışlarıdır. İşte bence Cihan Hayırsevenerin hazin olduğu kadar acı olan sonunu bu başlangıçta Güney Marmara’da yaşam gazetesinin ortaya çıkışıyla başlattığı yerel basında ki yeni anlayış yeni amaç hedefleyengazetecilik anlayışında aramak gerekir. Kısacası Güney Marmara’da Yaşam Gazetesinin çıkışıyla ortaya çıkan Perşembe Cihan hayırsevenerin ölümüyle ortaya çıkacak olan Cumayı getirmiştir. Bu yüzden Güney Marmara’da yaşam gazetesinin yayına başlamasını Perşembe kabul edersek ölümünü getiren menfur cinayet onu takip eden cumadır. Cuma her ne kadar hayırlı bir günse de Cihan beyin ölümü başlatmak istediği gazetecilik anlayışı için pekte öyle olmamıştır düşüncesindeyim. 6. Yılını yaşadığımız ölüm yıldönümünde arkadaşıma tanrıdan rahmet diliyor aziz ruhu önünde saygı ile eğiliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.