güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

4 Nisan Deniz Şehitlerini Anma Günü Yıl Dönümü Erdek ve Bandırma

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:50

Değerli Okurlarım,
Bundan 62 sene önce cereyan eden bir deniz kazası nedeniyle denize gömdüğümüz Dumlupınar denizaltısı şehitlerimizi yad etmemiz gereken günleri yaşamış bulunmaktayız. 3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan 1953 yılı saat 2 sıralarında Çanakkale Boğazı Nara burnu önlerinde İsveç Naboland yük gemisiyle çarpışarak batan Dumlupınar denizaltımız bir NATO takibatından dönen filomuzla birlikte girdiği Çanakkale boğazında 81 denizcimizin şehadetini yaşatan askeri gemimiz olmuştur. Bu 81 şehidin üçü karada gömülü bulunurken diğerleri gemi ile birlikte Çanakkale boğazının derinliklerine gömülmüş vaziyettedir. Bu gemi kazası genç Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük kayıp verdiği en önemli askeri deniz kazalarından biridir. Hatta deniz kazalarından biridir. Bu nedenledir ki bu gemimizin batışı ve bu denizcilerimizin şehadeti söz konusu olan tarih devletimizce Deniz Şehitlerimizi Anma günü olarak tespit ve kabul edilmiştir.
Bu tespit ve kabul neticesindedir ki bu tarih deniz şehitlerimizi anma günü olarak değerlendirilmekte başta Dumlupınar Deniz Şehitlerimiz olmak üzere denizde verdiğimiz asker ve sivil deniz şehitlerimizi bu tarihte saygıyla anar ruhları huzurunda saygıyla eğileceğimiz seremoniler düzenler ruhları için dualar niyaz ederiz. Ülkemizin daha ziyade denize kıyısı bulunan özellikle de askeri deniz birliklerimizin bulunduğu veya deniz okullarımızın bulunduğu yerleşimlerde deniz şehitlerimizi anma törenlerini daha bir öncelikle gerçekleştiririz. Nitekim bu tip anma törenleri için tanınmış en tipik anma yerlerinden birisi de gelmiş geçmiş en büyük denizcilerimizden birisi olan Barbaros Hayrettin Paşa’nın türbesinin ve anıtının bulunduğu Beşiktaş meydanıdır. Başta İstanbul Beşiktaş meydanı olmak üzere 3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gecenin ardından gelen 4 Nisan günü tüm yurdumuzda deniz şehitlerimizi anma günü olarak seremoniler düzenleyerek değerlendirilir.
Haliyle Bandırma’mızda deniz kıyısında bulunan bir yerleşim yeri olmak sıfatıyla Çanakkale savaşı sırasında batan Bandırma vapurunda denizde şehit olan askerlerin mezarlığında yattığı bir yerleşim yeri olmak sıfatıyla en az bunlar kadar önemlisi kendi sularında cereyan eden Trak vapuru kazası ve Hayat-N vapuru kazalarıyla verilen sivil deniz şehitlerinin kabirlerinin bulunduğu yerleşim yeri olmak sıfatıyla Bandırma’mız 4 Nisan Deniz Şehitleri’ni seremonilerle değerlendirmesi deniz şehitlerimizi dualarla anması gereken yerlerin başında gelmektedir düşüncesindeyim.
İşin garibi böyle seremonilere uygun düşecek bir mekan ve anıta da sahip olan bir yerleşim durumunda olduğunu görmemiz, söylememiz de mümkündür. Çünkü kentimizin deniz kıyısında Barbaros Hayrettin’in kaptanlarından “Turgut’umu dünyalara değişmem” dediği Turgut Reis’in abidevi bir heykeli de mevcuttur. İşte Bandırma deniz şehitlerini anma gününü pekala anıtsal hale getireceği bu Turgut Reis’in bulunacağı meydanda gerçekleştireceği seremonilerle değerlendirebilecek durumdadır. Üstelik bugün Bandırma’mızda bir denizcilik fakültesi olduğunu bildiğimize göre deniz şehitlerini anma gününün Bandırma’da seremoniler gerçekleştirilmeden geçiştirilmesini anlamak hakikaten oldukça zordur. Aynı şekilde Erdek dediğimiz komşu ilçemizde de bu yönde tüm Erdek’lileri kapsayacak anma programlarının yapıldığını söylememizde zordur. Deniz askerinin bulunduğu Erdek’te deniz şehitlerini anma programı ne oranda gerçekleşmiştir? Ama şunu özellikle vurgulamak isterim ki Bandırma’mız ve Erdek’imiz Deniz Şehitlerini Anma Günü’nü bence gerektiği gibi değerlendirmemiş, şehitlerine karşı görevini tam manasıyla yerine getirmemiştir. Her iki ilçede de bulunan askeri teşkilatlar, emekli askeri şahısların dahil olduğu dernekler hatta okullar denizcilik fakültesi dahil okullarımız bu konuda üzerine düşeni yapmamışlardır.
Ne tuhaftır ki batışıyla batışının tarihiyle deniz şehitleri anma gününün kutlama tarihini tespit ettiren Dumlupınar denizaltımızda Ömer Yalçın isimli evladını da şehit veren Bandırma’mız bu olayın gerçekleşme tarihini yani deniz şehitleri gününü sessizce geçirmeyi sanki bağrında deniz şehitleri yatmıyormuş, sanki bugünün 62 yıl öncesinde bir hemşerisini denizde şehit vermemiş gibi davranmayı tercih etmiş, bugüne alakasız kalmakta mahsur görmemiştir. Bence bu her zaman belirttiğim gibi Bandırmalı’nın tarihine, milli ulusal günlerine, şehitlerine alakasının zayıf olmasının, o konularda bilgisinin zayıf olmasının sonucudur. Kim bilir belki de Bandırmalı günlük yaşamıyla ilgilenmeyi geçmişindeki bu tür olaylarla ilgilenmeye tercih etmekte geçmişini unutup geçmişindeki iyi ve kötü olayları arkada bırakmayı, günlük çıkar ve menfaatlerine daha uygun bulmaktadır.
Ama şurası bir gerçektir ki insanımız, Bandırmalı’mız ne kadar alakasız kalırsa kalsın,  ne kadar ilgisini azaltırsa azaltsın geçmişi insanı mutlaka yakından ilgilendiren bir olgudur. Zaten insanlığında, Bandırma’nın da geleceği geçmişine bağlıdır. Geçmişindeki olayları kişileri tanımayanın, tanımayanların geleceğe yön vermesi imkânsızdır. Umarım bu gerçek fark edilir Bandırmalı'mız geçmişini öğrenir, geçmişinde rolü olan kişileri tanır. Bağrında yatan veya bağrında kopan şehitleri anmayı gerçekleştirmeye yönelir. Umarım gelecek Deniz Şehitlerini Anma Günü’nde Bandırmalı’mız bu günü ya deniz fakültesi önüne nakledilen ve abideleştirilen ya da yerinde abideleştirilen Turgut Reis heykeli önünde değerlendirmeyi gerçekleştirir. Umarım eski mezarlıkta bir Çanakkale ve Trak Şehitleri şehitliği ve abidesi yapılarak burası da şehitleri anmak için uygun bir mekan haline getirilir.
Bandırmalı’mızın alakasından uzak kalmış olsalarda milletimiz için Bandırmalı’mız için önemli yeri olan Dumlupınar denizaltı şehitleri başta olmak üzere, Trak şehitlerini, Hayat-N şehitlerini ve tüm deniz şehitlerimizi saygıyla anıyor, ruhları önünde şükran ve minnetle eğiliyorum. Ruhları şad olsun, yerleri nur, mekanları cennet olsun.
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.