güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

BTO, YENİ COĞRAFİ İŞARET İÇİN BAŞVURUSUNU YAPTI

BTO, YENİ COĞRAFİ İŞARET İÇİN BAŞVURUSUNU YAPTI

Haber Giriş Tarihi: 27.03.2024 10:56
Haber Güncellenme Tarihi: 27.03.2024 10:56
Kaynak: Selin Girgin
https://www.bandirmayasam.com.tr
BTO, YENİ COĞRAFİ İŞARET İÇİN BAŞVURUSUNU YAPTI

BTO Başkanı Adem Yılmaz, Edincik Zeytini ve Edincik Su Zeytinyağı üreticileriyle bir araya gelerek ürünün bilinirliğinin arttırılmasına yönelik toplantı gerçekleştirdi.

Kısa süre önce Edincik Zeytin’inin coğrafi işaret tescilini alan Bandırma Ticaret Odası (BTO), ürünün bilinirliğinin arttırılması ve üreticilere coğrafi işaretli ürünle ilgili nasıl katkı sağlanabileceği ile ilgili toplantı düzenledi. Toplantıda BTO temsilcileri ile Edincik Zeytini ve Edincik Su Zeytinyağı üreticileriyle bir araya geldi. Toplantıda coğrafi işaret tescili sürecinde danışman olarak BTO’ya destek olan Prof. Dr. Mustafa Kıralan, katılımcıları süreç ile ilgili bilgilendirdi.

Edincik Su Zeytinyağının da coğrafi işareti alınması için başvuru yapıldığını söyleyen Kıralan, “Yaklaşık 2 yıl önce eş zamanlı olarak Edincik Su Zeytini ve Edincik Su zeytinyağına coğrafi işaret alınmasıyla ilgili başvurumuzu yaptık. Türk Patent Kurumunun incelemeleri ve bizim de tanımlamalarımızla hem zeytin hem zeytinyağı 1 Aralık 2023’te bültene çıktı. 3 aylık askı süresinin ardından Edincik Zeytininin coğrafi işaret tescilini aldık. Ancak zeytinyağı ile ilgili Tarım Reformunun itirazı oldu. İtiraza cevabımızı da hazırladık gönderdik. İnşallah en kısa zamanda Edincik Su Zeytinyağının da tescilini alacağız.” dedi.

“BTO Olarak Üzerimize Düşeni Yapmaya Hazırız”

Ürünün bilinirliğinin arttırılmasına yönelik çalışmalarının sürdürüleceğini söyleyen BTO Başkanı Adem Yılmaz, “Biz tescili aldık. Bu aşamadan sonra bu nitelikli ürünün bilinirliğini daha da arttırmak ve hem üreticilere hem bölgeye katma değer yaratmak için neler yapabilirizi görüşmek, konuşmak, fikir alışverişi yapmak üzere bir araya gelmek istedik. Sizlerin bu konudaki faaliyetlerinize destek olmak amacıyla biz de Ticaret Odası olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

“Balıkesir’de Rekabet Var”

Toplantıda yer alan ve “Bölgesel Kalkınmada Coğrafi İşaretlerin Rolü” konulu çalışma yaptıklarını söyleyen Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi (BANÜ) İktisat Politikası Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özcan Karahan, bir ürünün coğrafi işaret tescili almasının başlangıç olduğunu, sonrasında yapılacakların planlanması gerektiğini vurguladı. Karahan, “Coğrafi işaretin promosyonunun yapılması gerek. Balıkesir’de 33 coğrafi işaret var. Dolayısıyla da rekabet var. Şirketlerin uzun vadeli planlarla, kaynak sağlayarak bu coğrafi işaretin promosyonunu yapmalı, bunu yapan bölgeler var. Öncelikle yetiştiriciler bir araya gelmeli. Sonrasında festival, müze, afiş, promosyon ürünler ve benzeri planlanmalı. Üreticiler zeytin tonajında sıkıntılı. Talep gelse de bunu karşılayacak üretim yok. Üreticilerin sorunları ile ilgili de projelerin yürütülmesi gerekli.” dedi. /Selin Girgin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.